Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Politika v demokracii: Biblické křesťanství jako handicap? (Doplněno)

Když v polovině února Nicola Sturgeonová oznámila odchod z funkce šéfky skotské vlády a Skotské národní strany, sotva komu přišlo na mysl, jakou roli při volbě nástupce bude hrát náboženská víra jejího nástupce.

 

To vyplulo na povrch poté, co se ustálil počet kandidátů na funkci předsedy Skotské národní strany a byla oznámena jejich jména. Jsou tři: Kate Forbesová, současná ministryně financí a ekonomiky ve skotském kabinetu, Humza Youdaf, její vládní kolega šéfující resortu zdravotnictví a sociálních věcí, a Ash Reganová, bývalá ministryně pro oblast komunitní bezpečnosti, ve vládě ovšem tato funkce podřízena ministru spravedlnosti.

 

Podle dosavadních průzkumů mají největší šanci na zvolení první dva jmenovaní, Forbesová a Yousaf. Volby, kterých se mohou účastnit pouze členové Skotské národní strany, probíhají korespondenčně a je pro ně vyhrazen termín 13. až 27. března 2023. Teprve pak Sturgeonová reálně odstoupí a skotský parlament zvolí jejího nástupce. Dle rozložení sil v edinburském parlamentu je jisté, že to bude vítězný předseda Skotské národní strany vzešlý z celostranického hlasování. (Ve 129členném parlamentu drží středolevá Skotská národní strana 64 mandátů, většinu má zajištěnou koalicí s více levicovými Skotskými zelenými se sedmi křesly.)

 

A jakou roli hraje v této záležitosti náboženství kandidátů? Křesťanský zpravodajský portál Evangelical Focus zaznamenal už 20. února („The favourite to lead the Scottish government faces an obstacle - her evangelical faith“) neblahou skutečnost. Že kandidátka na lídra skotské vládnoucí strany Kate Forbesová čelí bariéře – a tou je její evangelikální víra. Ačkoli se těší širokému respektu z odborného hlediska jako ministryně financí a hospodářství, kvůli svému křesťanskému přesvědčení není prý pro vrcholnou politickou funkci vhodná.

 

Co jejím oponentům vadí? Forbesová se otevřeně hlásí k členství v evangelikální kalvinistické Free Church of Scotland, která zastává v citlivých záležitostech mezilidských vztahů, stejnopohlavního manželství nebo nenarozeného života tradiční, tedy na biblickém učení založené postoje. Otevřeně se hlásí ke své víře: „Na rovinu, věřím v osobu Ježíše Krista. Věřím, že za mě zemřel, zachránil mě a že mým povoláním je Jemu sloužit a milovat Ho, a také sloužit svým bližním a milovat je celým svým srdcem, duší, myslí a celou svojí silou. Politika pomine – byla jsem člověkem, než jsem se stala političkou, a ten člověk bude i nadále věřit, že je stvořen k obrazu Božímu“.

 

Může být lepší vizitka někoho, kdo chce na zodpovědném vládním místě sloužit veřejnosti? Přesto vůči ní existuje v její partaji opozice. Co spolustraníkům vadí? Je toho víc. Její „pro-life“ postoj vyjádřený stanoviskem, že „měřítkem skutečného pokroku“ je to, jak je zacházeno s nenarozenými a nevyléčitelně nemocnými“. Vadí také to, že jako členka kabinetu vyzývala k obezřetnosti ve věci sebeidentifikace pohlaví, protože ukvapená změna v této záležitosti by znamenala riziko přijetí špatné legislativy. Vedení strany je také trnem v oku skutečnost, že nikdy veřejně nepodporovala manželství osob stejného pohlaví. (Jako evangelikální křesťanska ani nemohla – LS.)

 

Ovšemže má i své příznivce. Poslankyně londýnské Dolní sněmovny Joanna Cherryová (taktéž ze Skotské národní strany) na její obranu řekla: „Přála bych si, aby lidé přestali útočit na Kate Forbesovou pro její náboženskou víru. Nikdy neprojevila sklon k tomu, aby součástí vládní agendy bylo omezení práv.“

 

Je to klasické nedorozumění. Osobní víra a z ní vycházející postoje jsou věc jedna, respekt k většinovému demokratickému rozhodnutí věc druhá. Respekt samozřejmě neznamená povinný souhlas. Křesťané snad ještě mají právo, aby jejich názory ve veřejném prostoru zazněly. Ono to vypadá tak, že právo mají, ale současně to mnozí, nikoli zanedbatelná menšina, jak uvidíme níže, považují za diskvalifikační faktor.

 

Evangelical Focus se k této kontroverzi znovu vrátil 2. března („Britons prefer Muslims to evangelical Christians in top political leadership, survey says“). Titulek naznačuje cosi neblahého: Podle průzkumu Britové ve vrcholném politickém vedení preferují muslimy před evangelikálními křesťany. Dodejme: v křesťanské zemi, kde vznikly významné křesťanské denominace, Anglikánská církev, Metodistická církev.

 

Server píše, že boj o to, kdo bude příštím premiérem Skotska (doslova Prvním ministrem) otevřel hlubokou debatu o roli osobního náboženského přesvědčení u lidí v politickém vedení, která přesahuje hranice Skotské národní strany. Uvnitř samotné partaje se ukazuje, že větší podporu ve vedení má protikandidát Forbesové Humza Yousaf – liberální muslim.

 

Připomenut je výsledek výzkumu veřejného mínění, který pro think tank Theos uspořádala agentura YouGov. Jeho hlavní zjištění: Vize o podobě manželství, jak ji vyznávají křesťané věřící Bibli, představuje značnou překážku pro přístup k postům v politickém vedení.

 

Několik čísel. Na otázku, jestli respondenti (víc než dva tisíce v celé Velké Británii) souhlasí s tím, aby někdo, kdo je proti manželství osob stejného pohlaví, vykonával vyšší politickou funkci, odpovědělo záporně v Anglii 51 % a ve Skotsku 44 % dotázaných. V segmentu 18 až 24 let souhlasí s tím, aby někdo s takovýmto postojem zastával nejvyšší vládní funkci pouze 24 % respondentů. 55 % si myslí, že negativní postoj k potratům je jasně diskvalifikující pro vykonávání top politického postu.

 

Pokud jde o příslušnost k různým náboženským vyznáním kromě anglikánského, jsou evangelikálové méně tolerovanou skupinou ve vztahu k možnosti zastávat nejvyšší politické funkce. Nejlépe jsou na tom římští katolíci – ti jako politici na vrcholné pozici nevadí 67 % dotázaných. Následují muslimové (64 %) a ultraortodoxní Židé (téměř 62 %). Evangelikálové dopadli takto: 53 % dotázaných nevadí, 19 % je zásadně proti a zbytek do 100 % neví.

 

Pozoruhodné je, že jak katolická víra, tak muslimská a rovněž ortodoxní verze judaismu jsou shodně, stejně jako evangelikálové, proti sňatkům homosexuálních dvojic. To ale nic nemění na tom, že v dnešní Británii, zdá se, je pro nejvyšší politické funkce přijatelnější muslim než evangelikální křesťan.

 

Jak to dopadne ve Skotsku se dozvíme po 27. březnu. Evangelikálka Forbesová, nebo muslim Yousaf?

27/03/2023

Kate Forbesová ve vnitrostranické volbě neuspěla, skončila druhá s počtem hlasů včetně preferenčních 24,336 tis. Vítěz Humza Yousaf, nový premiér Skotská, jich má 26,032 tis.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 8.3.2023 21:10 | karma článku: 12,30 | přečteno: 196x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Co mají společného bloger Karel Trčálek a zpěvačka Taylor Swift?

Téměř nic – až na jedno. Oba našli zálibu v zesměšňování křesťanství. On ve svých článcích (některých), ona v (některých) písních na nejnovějším albu „The Tortured Poets Department“.

28.4.2024 v 22:57 | Karma: 0 | Přečteno: 26x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Ve vlastní věci: Proč stále nemohu diskutovat? (Aktualizováno)

Dopoledne 27. dubna 2024 skončil několikaměsíční zákaz mého vstupu do diskusí na serverech iDNES a Lidovky.cz. Podotýkám, že na Neviditelném psu, kam také autorsky přispívám, jsem celou dobu diskutovat mohl.

28.4.2024 v 11:05 | Karma: 0 | Přečteno: 42x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

K dění v kampusech amerických univerzit

V reakci na antisemitské a protiizraelské nepokoje na amerických vysokých školách se v jedné internetové diskusi objevila otázka: „ Kde se ta rostoucí nenávist k Židům skoro po celém světě bere?“

26.4.2024 v 16:51 | Karma: 0 | Přečteno: 24x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

K demisi ministryně Langšádlové

Prý nebyla příliš vidět. A to je hodnoceno mnohými veskrze negativně. Taková paní Columbová, říkají. Je to ale fér?

25.4.2024 v 22:38 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Drží OSN nad Hamasem ochrannou ruku?

Přesněji: drží ji nad teroristickými vládci Pásma Gazy sám generální tajemník Guterres? Dělá všechno proto, abychom si mysleli, že ano.

24.4.2024 v 22:39 | Karma: 0 | Přečteno: 20x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jaké změny v důchodech české občany čekají

30. dubna 2024

Exkluzivně Zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižování výpočtu nových důchodů,...

„Pučista si ji nezaslouží.“ Bidenův tým vymýšlí, jak zrušit debatu s Trumpem

30. dubna 2024

Premium Koho by před časem napadlo, že když prezident USA připustí, že se snad i zúčastní debaty se...

Bude mít kdo jezdit pro pacienty? Chybí stovky záchranářů, mladé práce neláká

30. dubna 2024

Premium Posádky sanitek stárnou, průměrný věk zdravotnických záchranářů se pohybuje nad 50 lety....

Královská rodina vyslala na Ukrajinu vévodkyni, mluvila o sexuálním násilí

29. dubna 2024  23:19

První člen britské královské rodiny přijel na Ukrajinu od začátku konfliktu s Ruskem. Vévodkyně z...

  • Počet článků 4812
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 837x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal