Izrael po volbách: Ledacos má být jinak

5. 12. 2022 10:34:59
Mezi chystané změny, které přicházejí do úvahy po zformování Netanjahuovy pravicové národně náboženské vlády, patří i jiný způsob volby soudců. Což je v demokratickém právním státě zásadní téma.

V současnosti platná legislativa říká, že soudce Nejvyššího soudu vybírá 9členný panel 7člennou většinou. Důležité je samozřejmě složení panelu. Pozorovateli zvenčí se může jevit jeho aktuální podoba daná zákonem jako vyvážená.

Posuďme sami:

1x ministr spravedlnosti – předseda panelu

1x další člen vlády

2x poslanci (ideálně jeden vládní, jeden opoziční)

2x právníci vybraní advokátní komorou

1x předseda (aktuálně předsedkyně) Nejvyššího soudu

2x soudci Nejvyššího soudu

Z hlediska mocenské rovnováhy je zjevné, že vládní většina nemá v panelu většinu, což lze hodnotit pozitivně. Při volbě soudců Nejvyššího soudu je, jak již uvedeno, nutná sedmičlenná většina z devíti (Nmax), je-li v panelu přítomen plný počet členů, není-li (Nx), pak platí vzorec Nx = Nmax - 2 (např. šest z osmi).

Při volbě soudců ostatních soudů platí prostá většina přítomných. Čili: v tomto případě, i kdyby byli oba poslanci v panelu z koalice, neměla by vládní moc možnost prosadit své kandidáty (4 ku 5). Naopak ale, pokud by se ostatní členové komise mimo vládních dohodli, mohli by vždy vetovat vládního kandidáta, což také není v pořádku. (Stále hovoříme o soudech kromě Nejvyššího).

V případě Nejvyššího soudu, což je v centru pozornosti vzhledem k tomu, že tento soud může vetovat zákony přijaté parlamentem, platí, že vládní koalice svými hlasy nemůže protlačit svého kandidáta (i kdyby oba poslanci byli z jejích řad), ale může vetovat každý návrh, který jí nevyhovuje vzhledem k tomu, že ke schválení je potřeba sedm hlasů a „nevládní“ část panelu jich má v tomto případě pouze pět (reálně ale šest, protože jeden poslanec je za opozici, což ovšem tak jako tak nestačí).

Portál The Times of Israel informoval v neděli 4. 12. večer o uvažovaných změnách, resp. návrzích („Far-right party submits bill to hand politicians ultimate power to appoint judges“). V kostce se s nimi seznamme a můžeme porovnat se stávajícím stavem.

NÁVRH STRANY ŽIDOVSKÁ SÍLA

Z panelu by vyloučil oba zástupce advokátní komory („nikdo je nevolil“) a nahradil dvěma právníky doporučenými ministrem spravedlnosti a schválenými vládou. Tím by se dosavadní rovnováha vychýlila ve prospěch politických zástupců: poměr by byl šest proti třem soudcům (2 ministři + 2 poslanci + 2 „provládní“ právníci vs 3 členové Nejvyššího soudu – předsedkyně + 2 soudci). Za tohoto stavu by ovšem vláda dominanci v případě rozhodování o obsazení Nejvyššího soudu ještě nezískala – potřebný je souhlas sedmi členů panelu. Za předpokladu, že jeden člen Knesetu by byl za opozici, měla by vláda k dispozici pět hlasů (2 ministři, 1 poslanec, 2 „provládní“ právníci). Prosadit své kandidáty do Nejvyššího soudu by nemohla, ale vetovat kandidáty jí nepohodlné samozřejmě ano.

Změnu by tato varianta přinesla při volbě soudců nižších instancí. V tom případě by vláda měla v panelu většinu (5 ku 4) a prosadila by jakéhokoli svého kandidáta. (Za předpokladu, s nímž zde kalkulujeme, že by „provládní“ právníci v panelu hlasovali v souladu se zájmy koalice.)

NÁVRH NÁBOŽENSKÉ SIONISTICKÉ STRANY

Předpokládá rozšíření panelu na 10 členů, a to takto:

1x ministr spravedlnosti

4x poslanci koalice

2x poslanci opozice

2x soudci vybraní ministrem spravedlnosti

1x předsedkyně Nejvyššího soudu

V tomto uspořádání (všimněme si: opět odstraněni zástupci advokacie) by se už váhy vychýlily jednoznačně ve prospěch vlády. Ta by měla k dispozici 1x hlas ministra + 4x hlasy poslanců + 2x hlasy „provládních“ právníků, celkem sedm. Proti nim by stály 2x hlasy opozičních zákonodárců + 1x hlas šéfky Nejvyššího soudu. Strana sice neupřesnila, jak velká by musela být většina, aby návrhy na jmenování soudců Nejvyššího soudu prošly, ale to je vcelku nepodstatné, když by měla většinu 7 ku 3. Prosadila by tedy soudce nižších soudů i Nejvyššího soudu dle svého obrazu.

NÁVRH STRANY LIKUD

Zrušit panel pro výběr soudců úplně a místo něj svěřit jmenování soudců vládě, přičemž její návrhy by musel schválit Kneset. Vzhledem k tomu, že očekávaná vláda bude mít v Knesetu většinu (64 ze 120), bylo by jmenování soudců zcela v politické režii vládní koalice.

Ačkoli ani současný stav, resp. složení panelu pro výběr soudců není ideální, jeví se jako vyvážený a garantující objektivní výběr bez extrémů. Navrhované změny vychylují mocenské váhy ve prospěch exekutivy a vládní parlamentní většiny. Pokud ta by si svoji pozici „pojistila“ tím, že by demokraticky odebrala Nejvyššímu soudu kompetenci vetovat nedemokratické zákony (přesněji demokraticky by si přisvojila právo takové verdikty Nejvyššího soudu přehlasovat absolutní většinou, to je 61 členy Knesetu), pak by to pro izraelskou demokracii, těšící se ve svobodném světě vysoké prestiži, znamenalo zásadní problém.

Toto je jedna z více záležitostí, kolem nichž se v souvislosti s formováním povolební národně náboženské vlády zahrnující i krajně pravicové strany vedou intenzivní debaty, a to nejen v Izraeli. Pozornost nová situace vzbuzuje i v diaspoře, zejména v její nejdůležitější zemi, Spojených státech a tamní židovské komunitě.

Máme se bát o izraelskou demokracii? To by bylo hodně předčasné. Vyčkejme na ustavení vlády, na její konkrétní kroky.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 5.12.2022 10:34 | karma článku: 7.44 | přečteno: 113x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Patří do porodnice automatické pušky, granáty, výbušniny a minomety?

Nesmyslná otázka, ovšem pokud hovoříme o porodnicích v českých zemích. Je ale na místě, jde-li o porodnici v Pásmu Gazy.

26.3.2024 v 13:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiéra: Poprvé v Praze trolejbusem

Od mládí, pravidelně od svých patnácti let, používám veřejnou dopravu. Vypěstoval jsem si k ní kladný vztah a rád se seznamuji s novinkami.

25.3.2024 v 21:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poděkování panu Refaelu Chvátalovi

Lhal bych kdybych tvrdil, že mě nenapadlo něco podobného. Že když už dochází k tak významné změně („zbrusu nové blogy“), mohlo by ze strany administrace dojít k projevu dobré vůle a aktu milosrdenství.

25.3.2024 v 20:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K teroristickému útoku v Krasnogorsku

Především: Krvavý teror, který spáchal Islámský stát v pátek 22. března v Krasnogorsku je zapotřebí jednoznačně a co nejostřeji odsoudit.

24.3.2024 v 21:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 24.35 | Přečteno: 447 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.11 | Přečteno: 512 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 467 | Diskuse

Michal Sabó

Rudá záře nad Moskvou aneb mají teroristi právo na soucit?

Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, nám nastavil zrcadlo. Máme Rusko litovat?

26.3.2024 v 7:13 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 2308 | Diskuse

Bohumír Šimek

Je Babiš bezpečnostní riziko?

Mimořádná schůze sněmovny, tentokrát svolaná vládní pětikoalicí, které přetekl kalich trpělivosti, a která zvažuje riziková chování opozice, a opozice obviňující z bezpečnostního rizika vládu. Kdo má pravdu?

25.3.2024 v 18:15 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 651 | Diskuse
Počet článků 4766 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 845

Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...