Izrael: Premiér v nesnázích aneb Situace je nepříznivá, nikoli zatím kritická

20. 04. 2021 21:50:35
V úterý 20. dubna uplynuly první dva týdny ze čtyř, během nichž by se Benjaminu Netanjahuovi mělo podařit sestavit koaliční vládu. Pak může dostat od prezidenta ještě dva týdny k dobru – a tím jeho šance končí.

Čistě teoreticky by ještě jednu příležitost mohl mít, kdyby se ani tomu politikovi, který dostane, stejnou možnost po něm, koalici zformovat nepodařilo a třetí pokus už by byl v režii parlamentu. Ale tato úvaha je zatím předčasná.

Zatím se nezdá, alespoň navenek, že by Netanjahu v zadaném úkolu nějak pokročil, protože povolební matematika mu příliš nakloněna není. Přesněji: reálná povolební matematika.

Kdyby totiž šlo pouze a jenom o to sestavit koalici, a většinu mají strany pravicové, tedy koalici pravicovou, už by možná zformovaná byla. V současném Izraeli jde ale o něco jiného: nemalá část politického spektra chce koalici především bez Netanjahua. V takovém případě se počty dramaticky mění.

Izraelský parlament (Shromáždění = Kneset) má 120 zákonodárců, minimální nadpoloviční většina je tedy 61. Jak si tedy Netanjahu stojí?

Jistou podporu má od čtyř stran:

  • samozřejmě svého Likudu ... 30 mandátů

  • obou ultraortodoxních (Šas a Sjednocený judaismu Tóry) ... 16

  • a náboženských sionistů ... 6

Celkem tedy 52 mandátů. Kdybychom k nim připočítali další sedm, což je počet poslanců pravicové formace Yamina, která se Netanjahua zcela nezříká, je to 59. Pořád málo.

Nikdo další s Netanjahuem do koalice nechce; jeho oponenti patří do takzvaného BLOKU ZMĚN, který je „širokospektrální“: zahrnuje pravici, střed, levici, krajní levici i levicovou arabskou alianci. Jedinou potenciální výjimkou je arabská sociálně-konzervativní islámská strana Raam. Ta má sice čtyři mandáty, ovšem také silného oponenta. V podobě šéfa Náboženské sionistické strany Bezalela Smotriče. On a jeho spolustraníci z krajní pravice staví věc takto: buď Mansúr Abbás (předseda Raamu), nebo my. Přitom nejde o to, že by Raam měla být standardní součástí koalice včetně členství ve vládě; v úvahu připadá pouze její „tichá“ podpora Netanjahuově koalici, aby získala nadpoloviční většinu. Ale ani tento druh podpory nejsou náboženští sionisté ochotni přijmout.

Netanjahu má tedy problém – a čas se krátí.

Aby toho nebylo málo, utrpěl další porážku v Knesetu, kde do ustavení nové vládnoucí koalice má v přechodném období klíčovou roli Organizační výbor, který řeší záležitosti počínaje zformováním některých stálých výborů, programem zákonodárného sboru či návrhy na volbu místopředsedů a konče přidělením místností jednotlivým frakcím. Později přebírá procedurální záležitosti týkající se práce Knesetu jeho stálý Sněmovní výbor.

Boj o princip, podle něhož bude Organizační výbor sestaven, což musí samozřejmě schválit plénum, byl prvním střetem mezi táborem PRO-BIBI a BLOKEM ZMĚN. Na stole byly dva návrhy.

Návrh Likudu: předpokládal, že Organizační výbor bude mít 22 členů volených podle následujícího klíče:

  • strany budou mít za každých 5 poslanců ve výboru 1 zástupce, přičemž jediný čtyřčlenný klub (arabská strana Raam) by měla 1 člena výboru. Aby si Likud zajistil podporu pravicové Yaminy (7 poslanců = 1 zástupce), nabídl jí, že se vzdá v její prospěch jednoho svého křesla. V praxi by to vypadalo tak, že BLOK PRO-BIBI by měl 11 zástupců ve výboru a zbývající strany dohromady také jedenáct, přičemž za předpokladu, že by Raam podpořila Netanjahua, měl by většinu 12:10.

Návrh strany Yeš Atid: výbor bude mít 33 členů, přičemž za každé 4 poslance získají strany 1 zástupce (při výsledku 0,5+ se zaokrouhluje nahoru). Podle tohoto návrhu by měl BLOK PRO-BIBI (bez Yaminy) 14 zástupců, Yamina 2, BLOK ZMĚN (bez Raamu) 16 a Raam 1.

Hlasování dopadlo v neprospěch Likudu.

Jeho návrh byl odmítnut poměrem hlasů 58 PRO a 60 PROTI. Když se hlasovalo o protinávrhu strany Yeš Atid, poslanciYaminy odešli ze sálu, avšak k BLOKU ZMĚN se přidali Arabové z Raamu – a návrh prošel v poměru 60 PRO a 51 PROTI; i kdyby také sedm poslanců Yaminy hlasovalo proti, nic by to na věci nezměnilo. Ovšem kdyby proti hlasovali zákonodárci Yaminy i Raamu, návrh by neprošel (56 PRO, 92 PROTI).

Pro náboženské sionisty je hlasování Raamu argumentem proti tomu, aby tato arabská partaj byla součástí pravicové koalice vedené Likudem, neboť spoléhat na ni je pošetilost.

Ať tak či onak, v Organizačním výboru má nyní většinu BLOK ZMĚN, což vede některé politiky Likudu k tomu, že začínají připouštět možnost neúspěchu při formování koalice s následným odchodem do opozice. I to je ale poněkud předčasné. Už proto, že tak zkušený politik, jakým Netanjahu je, ještě nevyčerpal veškerý vyjednávací potenciál.

Ostatně ani situace v Organizačním výboru není beznadějná: BLOK PRO BIBI + Yamina mají 16 zástupců, BLOK ZMĚN také 16 – a roli jazýčku na vahách přebírá v parlamentu židovského státu arabská strana Raam. Jsou to někdy v politice paradoxy.

Jsou ale možné především proto, že si někteří pravicoví politici postavili hlavu: Netanjahu ne a ne a ne! (Přitom o čtvrtině křesel v Knesetu si mohou jejich partaje nechat jen zdát.)

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 20.4.2021 21:50 | karma článku: 8.67 | přečteno: 127x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Patří do porodnice automatické pušky, granáty, výbušniny a minomety?

Nesmyslná otázka, ovšem pokud hovoříme o porodnicích v českých zemích. Je ale na místě, jde-li o porodnici v Pásmu Gazy.

26.3.2024 v 13:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiéra: Poprvé v Praze trolejbusem

Od mládí, pravidelně od svých patnácti let, používám veřejnou dopravu. Vypěstoval jsem si k ní kladný vztah a rád se seznamuji s novinkami.

25.3.2024 v 21:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poděkování panu Refaelu Chvátalovi

Lhal bych kdybych tvrdil, že mě nenapadlo něco podobného. Že když už dochází k tak významné změně („zbrusu nové blogy“), mohlo by ze strany administrace dojít k projevu dobré vůle a aktu milosrdenství.

25.3.2024 v 20:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K teroristickému útoku v Krasnogorsku

Především: Krvavý teror, který spáchal Islámský stát v pátek 22. března v Krasnogorsku je zapotřebí jednoznačně a co nejostřeji odsoudit.

24.3.2024 v 21:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 103 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 24.95 | Přečteno: 495 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 463 | Diskuse

Michal Sabó

Rudá záře nad Moskvou aneb mají teroristi právo na soucit?

Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, nám nastavil zrcadlo. Máme Rusko litovat?

26.3.2024 v 7:13 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 2303 | Diskuse

Bohumír Šimek

Je Babiš bezpečnostní riziko?

Mimořádná schůze sněmovny, tentokrát svolaná vládní pětikoalicí, které přetekl kalich trpělivosti, a která zvažuje riziková chování opozice, a opozice obviňující z bezpečnostního rizika vládu. Kdo má pravdu?

25.3.2024 v 18:15 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 650 | Diskuse
Počet článků 4766 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 845

Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...