Zlaté echo starověku

4. 04. 2021 19:51:06
Sledoval jsem káhirský slavnostní průvod vozů s mumiemi starověkých panovníků Egypta se zatajeným dechem. Napadla mě přitom spousta souvislostí – a také, zda má akce nějakou spojitost s Velikonocemi.

Proč byla jako den akce zvolena právě Bílá sobota? Samozřejmě: špatná úvaha. To bychom vycházeli příliš úzce z jednoho pohledu. Našeho, naší civilizace, která se řídí gregoriánským kalendářem.

V Egyptě je to jinak. Muslimové Velikonoce neslaví, zato tamní věřící koptské ortodoxní církve (největší křesťanská denominace v Zemi na Nilu) ano, ovšem podle svého liturgického kalendáře. A ten říká, že v roce 2021 připadá

  • koptský Velký pátek na 30. dubna,

  • koptská Svatá sobota na 1. května a

  • koptská Velikonoční neděle na 2. května.

Souvislost „Golden Parade“ - převoz 22 královských mumií z Egyptského muzea do Národního muzea egyptské civilizace 3. dubna 2021 - s Velikonocemi slavenými dle gregoriánského datování tedy není žádná.

Jedna „velikonoční“ zajímavost tu ale je. Když jsem sledoval defilé „zlatých vozů“ s nápisy starověkých panovníků, uvědomil jsem si, že toho dne končí letošní židovský svátek Pesach. Slaví se jako vzpomínka na vyjítí lidu Izraele z egyptského otroctví, po němž následovalo putování do Zaslíbené země. Noc, kdy se lid vydal na pouť pouští, je Velkou nocí – odtud označení izraelské Velikonoce. Nikoli pouze židovské, protože tento termín označuje toliko část starověkého izraelského národa. (Tyto svátky se ale samozřejmě jmenují také Pesach, aby nedošlo k nedorozumění.)

Jen na okraj: s označením „Izrael“ souvisí i jistá nejednoznačnost. Může znamenat celou pospolitost, tak jak odešla pod vedením Mojžíše z Egypta, a také jednotnou izraelskou monarchii, ovšem může se vztahovat pouze k severnímu Izraelskému království, které vzniklo po smrti krále Šalomouna rozdělením jednotného státu na jižní Judské a severní Izraelské království. Dnes termínem Izrael rozumíme novodobý židovský stát – a máme přitom historicky viděno na mysli, že obyvatelé Izraelského království odvedení do asyrského zajetí se z něj nikdy nevrátili, obyvatelé Judského království (Judejci = Židé) se ze zajetí babylonského naopak vrátili, byť ne všichni. (Čistě teoreticky: kdyby se oni ztracení „Severoizraelci“ objevili, už by nebyl dnešní Izrael státem pouze židovským, nýbrž „židovsko-izraelským“, lépe snad „judejsko-izraelským“, tedy vlastně izraelským.

Při svých úvahách během sledování majestátního káhirského průvodu „od muzea k muzeu“ jsem se nemohl vyhnout myšlence, která se ovšem podobá vstupu na mimořádně křehký led. Patří některá z těchto mumií faraonovi, za jehož vlády nastala ona pro Izrael přelomová Velká noc? Byl některý z nich tím panovníkem, který nejprve bránil lidu Izraele odejít, aby nakonec svolil, ba dokonce žádal Mojžíše a Árona, ať se svým národem zemi urychleně opustí?

Znalci tohoto příběhu namítnou: Jak by se zachovala jeho mumie, když podle knihy Exodus faraon s jeho vojsko při pronásledování Izraelců zahynuli v moři? To je pravda, ale stejná kniha Exodus také uvádí (kapitola 14, verš 30):

  • Onoho dne zachránil Hospodin Izraele z moci Egypta. Izrael viděl na břehu moře mrtvé Egypťany.

Mohl mezi nimi být i faraon, jehož ostatky pak byly mumifikovány?

Pokud ano, který z nich to byl? Zde se dostáváme k velkému tajemství: přesnou odpověď neznáme. Máme sice k dispozici několik časových údajů, například:

  • První (Šalomounův) chrám byl zničen v roce 586 př. Kr.

  • Šalomoun nechal Chrám vybudovat počínaje 4. rokem své vlády a dílo trvalo sedm let.

  • Stavba byla zahájena dle První knihy Královské 480 let po vyjítí Izraele z Egypta.

Protože údaje o době vlády Šalomouna se pramen od pramene liší, dostáváme i různé letopočty exodu Izraelců. Při přípravě tohoto článku jsem prošel řadu zdrojů a musím zopakovat to, co většina čtenářů bezpochyby ví. Zatímco v případě data zničení Prvního chrámu existuje shoda, pokud jde o určení doby odchodu Izraelců z Egypta, liší se badatelé z různých důvodů řádově i ve staletích. Zdá se, že tajemství zůstane tajemstvím.

Ale i pouhý předpoklad, že některá z mumií „zlatého procesí“ mohla patřit panovníkovi, jehož role při návratu Izraelců z otroctví ke svobodě je popsána v knize Exodus, dodal káhirské slavnosti punc tajemné výjimečnosti.

„Jízda králů“ v egyptské metropoli jedinečným způsobem spojila minulost se současností. Fenomén Izraele v ní hraje mimořádnou roli. Koneckonců skuteční potomci starých Egypťanů, křesťanští koptové, odvozují svoji víru od evangelisty Marka – jednoho z apoštolů pocházejících ze Země izraelské.

Cesty Izraele a Egypta se v dávné historii nejednou protnuly – v osobách Abrahama, Josefa a Mojžíše, stejně jako Ježíše a Josefa s Marií. V těchto příbězích nehrála země na západ od Sinaje pouze negativní roli. I na to jsem myslel, když jsem sledoval poslední cestu faraonů a královen káhirskými ulicemi.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 4.4.2021 19:51 | karma článku: 16.42 | přečteno: 316x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

O čem je můj Velký pátek, o čem jsou mé křesťanské Velikonoce

Důkaz budiž položen na přívlastek „křesťanské“, neboť o takové svátky v mém článku jde. Budeme v příštích dnech slyšet o Velikonocích mnoho slov, zejména v kázáních, číst spoustu úvah, zamyšlení a rozjímání.

28.3.2024 v 18:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Patří do porodnice automatické pušky, granáty, výbušniny a minomety?

Nesmyslná otázka, ovšem pokud hovoříme o porodnicích v českých zemích. Je ale na místě, jde-li o porodnici v Pásmu Gazy.

26.3.2024 v 13:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiéra: Poprvé v Praze trolejbusem

Od mládí, pravidelně od svých patnácti let, používám veřejnou dopravu. Vypěstoval jsem si k ní kladný vztah a rád se seznamuji s novinkami.

25.3.2024 v 21:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poděkování panu Refaelu Chvátalovi

Lhal bych kdybych tvrdil, že mě nenapadlo něco podobného. Že když už dochází k tak významné změně („zbrusu nové blogy“), mohlo by ze strany administrace dojít k projevu dobré vůle a aktu milosrdenství.

25.3.2024 v 20:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 29.25 | Přečteno: 356 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 1318 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 239 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 5.70 | Přečteno: 184 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 248 | Diskuse
Počet článků 4767 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 844

Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...