Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kauzy LS: Je rozhodnuto aneb Překreslete mapy

Když to vezmu kolem a kolem, A. F. Sisimu, dříve šéfovi egyptské armády a  nyní prezidentovi, se od Druhé revoluce 2013, kdy vystoupil na výsluní, vcelku daří. Jednou se ale mrak objevil. V záležitosti ostrovů Tiran a Sanafir.

 

Tehdy se Sisi dostal do závažného sporu se soudní mocí. Připomeňme si ten příběh – a také jeho (zřejmě) definitivní vyústění.

 

Na počátku kauzy byla návštěva saúdského krále Salmana v Káhiře v dubnu 2016. Ta znamenala pro mnohé Egypťany šok. Prezident Sisi totiž podepsal s monarchou dohodu o předání (vrácení) obou ostrovů Saúdům. Nikoli  z ničeho nic: předání mělo být součástí nově vytyčené námořní hranice mezi oběma státy, na které jejich experti pracovali šest let.

 

Mnoho Egypťanů bylo do té doby skálopevně přesvědčeno, že ostrovy patří jejich republice a odevzdání sousednímu státu vnímali div ne (a řada z nich skutečně) jako vlastizradu. Prezident a vláda sice argumentovali tím, že Tiran a Sanafir nikdy Egyptu nepatřily, že Egypt je měl pouze „ve správě“ (se souhlasem Rijádu) a že tedy stát vrací něco, co mu nepatří – ovšem to vše bylo ve stylu tvrzení proti tvrzení. Neboť odpůrci předání byli s to snést řadu geografických důkazů ve svůj prospěch. Například vytyčení hranic jejich země s Osmanskou říší v roce 1906, podle níž byly ostrovy nedílnou součástí Egypta. Jedním dechem tehdy dodávali, že novodobá Saúdská Arábie byla ustavena až v roce 1932.

 

Takto by se dalo pokračovat ještě dlouho, ale valného smyslu by to nemělo. V této kauze nejde totiž pouze o souboj argumentů, ale také o válku institucí. A ta je pozoruhodná i z obecnějšího úhlu pohledu.

 

Do věci se totiž vložila egyptská soudní moc. První ledová sprcha pro prezidenta Sisiho a vládu Ismaila Šarifa přišla v červnu 2016. Egyptský správní soud oznámil, že dohoda o předání ostrovů je neplatná. Ovšem první vlaštovka jaro nedělá a v zemi na Nilu jedna kapka deště rozhodně neznamená průtrž mračen. Následovalo: vláda se odvolala, v listopadu 2016 správní soud odvolání odmítl, načež se kabinet odvolal znovu – k Nejvyššímu správnímu soudu. Kromě toho kabinet v Káhiře oznámil, že předá dohodu o vrácení ostrovů k posouzení parlamentu. Což ovšem znamenalo neblahou dvojkolejnost. 

 

Už tehdy, v prosinci 2016, kdy vláda řekla, že předá záležitost do sněmovny, se nabízela otázka, co bude platit, když soud v pravomocném verdiktu řekne dohodě se Saúdy NE a parlament ve většinovém hlasování ANO. Přesně to se posléze stalo.

 

Pokračujme ale dál po stopách tohoto pozoruhodného příběhu, který se pozvolna zamotával do podoby gordického uzlu.

 

Šestnáctého ledna 2017 Nejvyšší správní soud rozhodl, a rozhodnutí to bylo pravomocné, že dohoda (se Saúdy) o ostrovech je neplatná. Zdálo se, že tím by mohlo toto dilema skončit – leč nestalo se tak. Už proto, že by to byla „hra“ s otevřeným koncem. Navíc - ani v Egyptě není život černobílý, tím méně přímočarý.

 

Další komplikace: 2. dubna 2017 Káhirský soud pro naléhavé záležitosti vydal verdikt, podle kterého Nejvyšší správní soud nemá pravomoc o dohodě se Saúdy rozhodovat. Ten to pochopitelně odmítl.

 

Ukázkový příklad přestřelky – pro každý stát právě tak neblahé jako zmíněná dvojkolejnost – mezi dvěma soudními stolicemi.

 

Klíčové ovšem bylo to, co se dělo od neděle 11. června 2017. Egyptská Sněmovna reprezentantů (parlament) začala dohodu o ostrovech projednávat. Nejprve v úterý 13. června ve výboru pro legislativu a ústavní záležitosti (kde byla schválena poměrem hlasů 35 ku 8) a o den později ve výboru pro národní bezpečnost (35:2). Krátce nato (téhož dne 14/6) se o dohodě hlasovalo v plénu Sněmovny reprezentantů, kde byla rovněž schválena. První zprávy neudávaly přesný počet hlasů. Namátkou: íránský web PRESSTV uvedl, že PRO hlasovali „téměř všichni“ zákonodárci; agentura Reuters citovala šéfa parlamentu Aliho Abdela Aala, který uvedl, že bylo dosaženo „požadované většiny“ pro schválení dohody. Je to poněkud zvláštní, ale vezměme tento fakt na vědomí. Dodejme, že 24. června 2017 byl tento ratifikační proces završen podpisem prezidenta Sisiho.

 

Došlo tedy k tomu, co představuje právní bolehlav a z čeho měli mnozí oprávněné obavy. Pravomocný soudní verdikt říkal, že dohoda je neplatná, zatímco parlament odhlasoval pravý opak. Princip ani nahá, ani oblečená? Nikoli. Dohoda nemůže platit a současně neplatit. Někdo bude muset rozhodnout: černého Petra dostal do rukou Nejvyšší ústavní soud.

 

A ten si dal na čas.

 

Ovšem – kdo si počká, ten se dočká. V sobotu 3. března 2018 internetový deník Ahramonline zveřejnil článek s tímto titulkem:

 

Tedy:  Nejvyšší ústavní soud Egypta anuloval předchozí soudní rozhodnutí týkající se dohody o rudomořských ostrovech.  Tato zpráva je pak v textu rozvedena a znamená jedno jediné: ostrovy Tiran a Sanafir v Rudém moři, na vstupu do Akabského zálivu, jsou tímto definitivně předány Saúdské Arábii.

 

Viděno v širší perspektivě, jde o další politické vítězství prezidenta Sisiho, které mu nyní, tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb, v nichž kandiduje jako jasný favorit, seslalo samo nebe. A pokud bude probíhající masivní protiteroristická kampaň úspěšná, tedy alespoň její mediální obraz, má zvolení v kapse.

 

Ať tak či onak, turisté, kteří navštěvují pláže v té části jihosinajského Šarm aš Šajchu, odkud je vidět ostrov Tiran (Sanafir je skryt za ním) mají novou jistotu: že ten kus skalního masivu vystupující z hladiny je Saúdská Arábie.

 

PS: V neděli 4. března přiletěl na oficiální návštěvu Egypta  saúdský korunní princ Mohammed bin Salman. Dostal na uvítanou hezký dárek, co říkáte?

... Rudé moře ve žhnoucím  odlesku dopoledního slunce. V pozadí za přístřeškem ostrov Tiran. (Foto: Autor článku)

 

... při studiu této kauzy jsem prostudoval několik map oblasti a v řadě z nich měly ostrovy Tiran a Sanafir stejné zbarvení jako Saúdská Arábie. Na této mapě, kterou nabízí web Netmaps.net,  je problém vyřešen 50 na 50. Tiran je barevně přiřazen k Egyptu, Sanafir k Saúdské Arábii. Modrá čára ukazuje, kde se ostrovy na celkové mapě Egypta nacházejí.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 5.3.2018 8:00 | karma článku: 8,10 | přečteno: 271x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

K odchodu R. Kielbergerové (z blogu)

Z četby článků a diskusí na blogu iDNES jsem před pár dny pochopil, že stránka autorky Radky Kielbergerové bude 23. dubna 2024 zrušena. Se vším všudy.

23.4.2024 v 23:18 | Karma: 0 | Přečteno: 49x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Řešení pro Íránce

Existuje vůbec? Někteří z nich jsou přesvědčeni, že ano. A také na tom řešení aktivně pracují. Samozřejmě v zahraničí.

23.4.2024 v 17:24 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Teror v Jeruzalémě. Zajímá to vůbec někoho?

Představte si, že stojíte na chodníku a se třemi přáteli o něčem diskutujete. Pak se přiřítí bílé osobní auto, vaše přátele nabere na kapotu, vymrští je do vzduchu a pokračuje do prudké pravotočivé zatáčky.

22.4.2024 v 13:13 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Proč jsem měl rád Josefa Laufera

Mám rád každého umělce, který tak či onak participoval na fenoménu známém jako Křesťanské songy Luboše Svobody, potažmo manželů Svobodových.

21.4.2024 v 18:26 | Karma: 0 | Přečteno: 31x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Sebevražedná adorace teroristů

Zilveren Camera (Stříbrná kamera) je nejprestižnější nizozemská cena pro fotožurnalisty a fotografy – dokumentaristy.

21.4.2024 v 15:20 | Karma: 0 | Přečteno: 20x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Hrozí scénář Twitter? TikTok v USA narazil, šanci větří mocní miliardáři

24. dubna 2024  19:25

Čínské sociální síti TikTok ve Spojených státech po úterním hlasování Senátu zvoní hrana. Její...

EU přísněji zakročí proti praní špinavých peněz, vzniká nový kontrolní úřad

24. dubna 2024  19:17

Europoslanci schválili přísnější pravidla boje proti praní špinavých peněz a proti financování...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

VIDEO: Polská romantika na palubě letadla. Pilot požádal letušku o ruku

24. dubna 2024  18:17

O pořádnou dávku romantiky se postaral polský pilot, který požádal o ruku svou přítelkyni letušku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 4807
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 838x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal