Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

30. 03. 2023 23:40:17
Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

A jestli jsme v listopadu 1989 neměli o tom, jak chápeme pojem svoboda poněkud jinou představu.

Hovoří se v těchto dnech o třech lidech – Tomáši Čermákovi, učitelce Martině Bednářové a olympionikovi Davidu Svobodovi.

Tomáš Čermák vyzýval na svém Facebooku k násilí. Zatím nepravomocně byl odsouzen k 5 a půl roku kriminálu. Protože jsem o tomto případu na blogu iDNES psal, připomenu jinou výzvu k násilí, byť obratněji formulovanou. Radní města Jesenice (u Prahy) David Lang napsal na svůj Facebook 26. dubna 2019 (poté co parlament odsouhlasil zdanění církevních restitucí a prezident Zeman zákon podepsal) obsáhlý post, z něhož vybírám:

Nadpis: „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini.“

V příspěvku: „Poslanci, kteří zvedli své ničemné pazoury pro schválení zákona o zdanění církevních restitucí, jsou smradlavá, proradná prasata. Nejsou to lidé a je dovoleno je zabíjet. Dokonce jsem přesvědčen o tom, že takové zrůdy je nutné pozabíjet ...“

Zatímco Čermáka poslal soud (zatím tedy nepravomocně) do vězení na 5 a půl roku (!), v případě (ex)radního Langa rozhodl takto: výše zmíněnými větami nebyl spáchán trestný čin.

Čili právo po česku: výzva k násilí včetně vraždění jednou není trestným činem, jindy je – a v takovém případě soud není žádný troškař. Nemyslím si, že pět a půl roku za mřížemi je zanedbatelná část lidského života. (Na názor, že tak bude mít Čermák dost času o sobě přemýšlet mohu říci jediné: to by mohl stejně, kdyby byl odsouzen k veřejně prospěšným pracím. Tak by byl alespoň společnosti užitečný. Pokud to náš právní systém neumožňuje, pak v něm máme chybu.)

Pražská učitelka českého jazyka Martina Bednářová. Při hodině slohu interpretovala před žáky ruskou agresi na Ukrajinu nesprávně, mylně, lživě. Jako pedagog na oné škole okamžitě a nekompromisně skončila. S tím lze souhlasit, důvody netřeba rozebírat. Policie ji ale navrhla obžalovat, dozorový státní zástupce studuje spis. Ptám se: opravdu nestačil vyhazov? Je nutné z toho udělat „politickou trestní kauzu“?

Nejnovější aférka kolem olympionika Davida Svobody, zlatého medailisty z Londýna 2012 v moderním pětiboji. V České televizi se o ruské agresi na Ukrajinu a souvisejících záležitostech (účast ruských a běloruských sportovců na OH) vyjádřil pro mnohé z nás nepřijatelně, neobratně, nesprávně, mylně. Neudělal ale nic jiného, než že svobodně sdělil svůj názor. Na svém Facebooku vše následně vysvětlil a omluvil se, doslova: „Odpusťte mi prosím ten úlet a nezlobte se na mě.“

Čeho jsme ale svědky. Radikálního postoje některých novinářů. Byl jsem doslova šokován, když jsem si 30. března přečetl titulek komentáře Jiřího X. Doležala na serveru Forum24:

Sundejte z Davida Svobody uniformu české armády a postavte ho před soud.

A v perexu pokračuje:

A také si myslím, že by měl mít dost času povyprávět o svých sportovních úspěších před soudem. Protože podle mého názoru patří zavřít za zpochybňování genocidia.

Neuvěřitelné! Pokud by někdo měl být za zpochybňování genocidy zavřen, pak by se musel něčeho takového dopustit – úmyslně, prokazatelně, jednoznačně. Kdo si poslechne rozhovor D. Svobody pro Českou televizi, z něhož to celé pramení, pak tam žádné prokazatelné zpochybňování genocidy neuslyší. A když si k tomu přečteme Svobodovo vyjádření na Facebooku, musíme dojít k názoru, že tímto vyjádřením a žádostí o odpuštění za nemotorné vyjádření by měla tato pseudokauza skončit.

Jenomže ono je to jinak. David Svoboda je armádním sportovcem, důstojníkem AČR. Postižen tedy může být i po této linii. Ministryně obrany Černochová (kterou jsem jako volič pravice dosud hodnotil až na výjimky – např. poněkud zbrklé a ne zcela moudré vyjádření po dopadu cizích raket na polské území v listopadu 2022 - pozitivně) portálu Seznam Zprávy sdělila, že vedení jejího ministerstva prověřuje možnosti Svobodova potrestání.

Co dodat? Když jsem v onom sametově revolučním týdnu měsíce listopadu 1989 chodil v našem městě na demonstrace, nikdy by mi na nepřišlo na mysl, že by v rodícím se novém režimu bylo možné někoho potrestat za svobodné vyjádření názoru, byť sebevíce hloupého, nepravdivého a pro mě nepřijatelného.

A to žijeme ve společnosti, kde je možné zcela svobodně urážet tím nejvulgárnějším způsobem city věřících křesťanů, pokud je vše náležitě oděno do uměleckého hávu (například divadelní hra Naše násilí, vaše násilí).

Abych se vyhnul nedorozumění a označení za podporovatelé proruské propagandy, připomenu, že jsem proti ruské agresi psal na svém blogu ještě předtím, než začala (v reakci na vyhlášení „Putinovy doktríny“ krátce před invazí) a že od 24. února 2022 stojím plně a jednoznačně na straně napadené Ukrajiny a že ruskou agresi stejně jednoznačně odsuzuji. Kromě toho ale ctím hodnotu svobody, a to nejen svobodu vyznávat názory a postoje, které jsou v souladu s postoji a názory „oficiálními“, ale také názory a postoje oponentní, třebaže s nimi bytostně nesouhlasím. Jakmile je začněme postihovat, zredukujeme svobodu na její karikaturu. A přesně proti takové pseudosvobodě jsme v listopadu 1989 zvonili klíči.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 30.3.2023 23:40 | karma článku: 32.65 | přečteno: 794x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXIX. (o stárnutí, blbnutí a ideálu)

Roky s náma zacvičí, nakonec nás doničí, budem bez paměti tuším, zcela zblblí, slepí, hluší... – ideální voliči. (limerik z Povltaví)

28.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 7.33 | Přečteno: 101 | Diskuse

Miloslava Cejpková

Jsem senior - no a co?

Jestli máte "tevelizi" /jak říkala má 3letá vnučka/,koukáte a slyšíte to mnohokrát - "už je mi bohužel...", "narodil jsem se buhužel už..." - co to je za nesmysl? Člověk má být šťastný, že neodešel z našeho světa dřív,

27.5.2023 v 22:29 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 193 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 4.48 | Přečteno: 133 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 195 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...