Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Sedm rad pro lepší ráno

30. 03. 2023 12:41:52
Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

Rodiče naší vnučky ochořeli, nabídli jsme jim tedy, že po vyzvednutí ze školky zůstane přes noc u nás a ráno ji zase do školky odvedeme. Aby se mohli alespoň trochu vykurýrovat. A také – aby ji nenakazili.

S vnučkou (4) jsem ulehl já, jsem u ní víc „v kurzu“. Někdo musí zabezpečit „týl“ (babička), ten druhý si pak s dítětem hraje (já).

Budíka na mobilu jsem nastavil na 6:30. Když zazvonil, zaznamenal jsem ten rozdíl: pakliže platí SEČ, naše malá vstává o poznání ochotněji než „ve stejném čase“ během SELČ. On to ale stejný čas není, v tom je ten ďábelský trik. Reálně bylo 5:30 (SEČ) a proč by tedy v půl šesté ráno měla být jako čiperka? Pomyslel jsem si něco o idiotském letním čase a jal se ji něžně probouzet. Nebylo to jen tak. (Pro diskusní všeználky podotýkám, že usnula po půl deváté večer, tedy po 19:30 SEČ a spala celou noc klidně a nerušeně; nevyspalá tedy být nemohla. Přesto platí, pomineme-li ten klam s přetáčením hodinových ručiček, že čím později po půlnoci se člověk probouzí, tím se mu lépe vstává.

Při snídani jsem projížděl internet a na jednom serveru (viz na konci článku) objevil sedmero rad - věcí, které bychom neměli dělat, když začínáme svůj den („Seven things you shouldn't do when you start your day“).

Zde je jejich stručný přehled.

(I)

Po zazvonění budíku není správné stisknout tlačítko „Odložit“ (nebo „Posunout budík“, jak to mám na svém mobilu já). Pokud to praktikujeme, tělo se vrací do nového spánkového cyklu, který je o několik minut později znovu přerušen. Prý je to špatně: jsme pak nervóznější, vystresovanější, víc unavení. Ačkoli se nám to tak nemusí jevit, je vstávání na první zazvonění tím nejlepším způsobem, jak opustit teplý pelíšek.

(II)

Po kávě a něčem malém bychom si neměli čistit zuby hned. Cukry se o zuby otírají a ničí sklovinu. Pokud si musíme po lehké ranní snídani zuby vyčistit, mělo bychom počkat asi třicet minut.

(III)

Nedoporučuje se ranní sprcha a pokud ano, tak nikoli v horké vodě, ale ve studené (kdo to ale po ránu dá?). Možná zvolíme kompromis: vodu vlažnou. Horký pobyt říká tělu, aby uvolnilo svalstvo, a to je prý proti našemu hlavnímu cíli – vstát a zvýšit energetický level našeho těla. Tak nevím. Pojďme dál.

(IV)

Po probuzení bychom neměli zůstávat potmě. Někdo při zvlášť těžkých ránech nemá chuť s nikým a ničím se potkávat a ani sluneční svit nechce vidět (pokud tedy nevstává tři hodiny před východem slunce – LS). Jenomže pobyt ve tmě neblahý pocit ještě umocňuje. Naše biologické hodiny jsou výrazně ovlivněny ranním přirozeným světlem, které dává tělu pokyn, aby ustala tvorba „spánkového hormonu“ melatoninu. Vědci z Harvard Medical School dokonce doporučují nechat přes noc roztažené závěsy (nespuštěné rolety), aby postupně přibývající sluneční svit pomohl k lepšímu probuzení (což ovšem neplatí pro ty, kdo musí vstávat za tmy – LS).

(V)

Hned po ránu bychom se neměli vrhnout na smartphone, abychom si přečetli nová oznámení nebo upozornění. Důvod je uveden následující. Po probuzení jsme citlivější na negativní emoce – stres, úzkost, zoufalství. Při kontrole emailů, zpráv na WhatsAppu nebo upozornění na Facebooku tyto negativní pocity ještě zesilujeme. S tím souvisí relativně nový jev – FOMO, strach že o něco přijdeme (Fear of missing out). Také FOMO zvyšuje stres a ztěžuje nám záměr začít den pohodově.

(VI)

I když se snažíme zhubnout, neměli bychom po ránu hladovět. Ve snaze udržet linii nám pomůže snídaně s vysokým obsahem sacharidů. Jak dokazuje jedna izraelská studie, konzumace sušenek, koláčů nebo čokolády spolu s bílkovinami a složenými sacharidy na začátku dne pomáhá potlačovat chuť na sladké později během dne. Jako důvod je uvedeno, že ranní konzumace sladkého podporuje vylučování serotoninu a ten způsobuje snížení chutě po (jednoduchých) sacharidech.

(VII)

Rada závěrečná: nevstávat na poslední chvíli. Naopak, dát si ráno víc času na „pozvolný start“, protože opak tělo víc vyčerpá, zvýší stres a my jsme pak víc nervózní a v práci méně efektivní.
S tímto posledním bodem mám dlouhodobou osobní zkušenost. V pracovně aktivní fázi svého života jsem několikrát měsíčně musel odejít ráno z domu na MHD ve 4:35 hod. Vstával jsem před čtvrtou, abych „spánkově roztál“ a měl na ranní činnost dostatek času a cítil se v rámci možností pohodě. (Nechápal jsem lidi, kteří ve stejné situaci vstávali ve 4:15 hod.) Ovšem běda přeběda, když jsem zavřel domovní dveře a po pěti minutách chůze zjistil, že jsem něco zapomněl: rychlý návrat zpět a pak úprkem na autobus. Stres na stres, velká chyba. Hovořit s pocitech člověka, který do práce zaspal, nemohu, protože se mi to nikdy nepodařilo.

Co zbývá? Porovnat výše uvedené body s vlastní praxi. Což většina z vás při čtení článku bezpochyby udělala.

(Zpracováno podle serveru The Jerusalem Post - „Seven things you shouldn't do when you start your day“/30. 3. 2023)

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 30.3.2023 12:41 | karma článku: 12.95 | přečteno: 275x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 87 | Diskuse

Miloslava Cejpková

Jsem senior - no a co?

Jestli máte "tevelizi" /jak říkala má 3letá vnučka/,koukáte a slyšíte to mnohokrát - "už je mi bohužel...", "narodil jsem se buhužel už..." - co to je za nesmysl? Člověk má být šťastný, že neodešel z našeho světa dřív,

27.5.2023 v 22:29 | Karma článku: 14.94 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 3.32 | Přečteno: 115 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 11.55 | Přečteno: 180 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXVIII. (o perlorodkách, slepcích a Jamrtálu)

U Bansethů v Nuslích vylovil jsem v mušli na záchodku perlorodku. – Ale už jsem uschlý. (limerik z Jamrtálu)

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 1362 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...