Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

28. 03. 2023 22:45:02
Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

Této kauze se na blogu iDNES věnoval – a s výší trestu vyjádřil bezvýhradný souhlas – kolega Jan Ziegler („Antiwaxer vyzýval k vraždění, dostal 5,5 roku natvrdo“/27. 3. 2023).

Nezpochybňuji skutkovou podstatu Čermákova trestného činu, ani její soudní interpretaci. To mi nepřísluší a není mým cílem se tím zabývat. Jde mi o něco jiného.

O samotnou délku pobytu ve vězení. Pokud mě na českém právním systému něco trápí, je to pocit – jistě subjektivní, jako občan a právní laik ani jiný mít nemůžu – nedostatku principu precedentu v širším slova smyslu. Nejde jen o to, že – modelově a teoreticky - za jeden a týž trestný čin by měl být udělován stejný trest. S použitím extrémního příkladu pro lepší porozumění věci: nelze přece odsoudit jednoho pachatele (muže) , který oběť (ženu) znásilní a pak uškrtí, k 15 letům kriminálu a jiného pachatele za v principu totéž k podmíněnému trestu.

Teď si nejspíš klepete na čelo a rozhořčeně říkáte, že nic takového u nás neexistuje. Máte samozřejmě pravdu. Ale v jiných kauzách?

Vraťme se k Čermákovi. Pět a půl roku za brutální verbální vyhrožování. Ano, to vyhrožování bylo hnusné, odporné, nepřijatelné. Odsouzeníhodné. Jenomže - a teď přicházíme k bodu, proč mám s těmi pěti a půl lety problém: lze-li „ohodnotit“ slovní a fyzicky nerealizované výhrůžky ztrátou svobody v délce pěti a půl roku, pak by každý pachatel, který kohokoliv, aniž by byl vyprovokován, tedy nevinného člověka, fyzicky napadne musel být odsouzen do vězení s délkou pobytu přesahující pět a půl roku.

Hovořím o principu. Za slovní vyhrožování pět a půl roku? Dobře. Půjde-li kdokoli z nás večer po městě a někdo si zamane, že nás bez důvodu napadne a vzápětí nás srazí k zemi, kopne do hlavy a zlomí nos a čelist, jsme si jisti, že dostane trest vězení přesahující pět a půl roku?

Nejsme a ani nemůžeme (si tím být jisti).

Z prostého důvodu. Český trestní zákon hovoří v paragrafu 146 (ublížení na zdraví) takto:

- odstavec 1: Kdo jinému úmyslně ublíží na zdraví, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

- odstavec 3: Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví.

Ať už soud posoudí naše zranění v důsledku pachatelova fyzického útoku jakkoli, těžké nebo netěžké, obecně platí, že zdaleka ne ve všech případech bude agresor poslán do vězení na dobu delší, než na jakou byl odsouzen Tomáš Čermák. A o to jde.

Je-li trest za verbální Čermákův čin adekvátní, pak rozhodně není adekvátní, odejde-li od soudu pachatel, který nás napadl, zkopal a zlomil nos a čelist, s trestem nižším než pět a půl roku.

Snad jsem tím srozumitelně vysvětlil, proč mám s výší trestu pro Tomáše Čermáka problém. V obecnějším, širším kontextu.

Problém mám ale také s tím, že policie navrhla stíhat pražskou učitelku ČJ Martinu Bednářovou kvůli jejím hloupým a nepravdivým výrokům, které pronesla během vyučování. Týkaly se Ukrajiny, resp. ruské agrese proti této zemi. Jakkoli s jejími postoji nesouhlasím, nejsem si jist, zda stíhat člověka za hloupý úsudek je hodno svobodné demokratické společnosti.

Opravdu představuje učitelka Bednářová takové nebezpečí? Ano – ve třídě za katedrou. Však také byla prakticky okamžitě zbavena učitelského místa. Tím nebezpečná přestala být. Opravdu je nutné ji dále vyšetřovat, stíhat, honit po soudech?

Položím otázku, na kterou neznám přesnou odpověď, pokud jde o kvantitu: Mají mocenské orgány tohoto státu představu, kolik zde žije lidí s podobnými názory jako učitelka Bednářová? A kteří si svůj mnohdy zvrácený pohled na ruskou agresi nenechávají pro sebe? Rozhodně jich není málo. Nejsou to žádní zločinci, jsou to obyčejní lidé, kteří zastávají jiný názor na provinění Ruska vůči Ukrajině než třeba já. Ty také budeme vyšetřovat, stíhat, soudit? Jsem zásadně proti tomu, protože mám jinou představu o míře svobody, kvůli níž jsme pořádali v listopadu 1989 „klíčové koncerty“.

Dobře, Čermák vyhrožoval. Učitelka Bednářová, pokud jsou zprávy serverů pravdivé, nikomu nevyhrožovala. Pouze se mýlila v úsudku. Doufám, že dozorový státní zástupce udělá jedinou rozumnou věc – případ odloží.

V čem spatřují nebezpečí podobných kauz? Vrátím se ke svému celoživotnímu tématu: situaci v Izraeli, izraelsko-arabskému konfliktu.

Celosvětový mainstream, OSN počínaje a téměř všemi státy světa konče, považují za „oficiální pravdu“, že Západní břeh Jordánu je okupované území, přičemž okupantem má být Izrael. Já jsem přesvědčen, že tomu tak není – nejde o území okupované, nýbrž sporné; Izrael není okupantem, ale spravuje oblast C a sdíleně s palestinskými Araby také oblast B na základě mírového ujednání obou stran (Dohody z Oslo).

Nerad bych se dožil toho, že budu moci být jednou stíhán „za popírání okupace“, pakliže budu veřejně psát, že Západní břeh nepatří mezi okupovaná území. Ne, neslyším trávu růst. Jen varuji, že to, co je nepředstavitelné dnes, může být velice dobře představitelné zítra, pozítří.

Semínko tohoto neblahého trendu bude zaseto v okamžiku, kdy státní zastupitelství kývne na žádost policie a učitelku Bednářovou obžaluje.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 28.3.2023 22:45 | karma článku: 42.48 | přečteno: 4052x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Hana Krommerová

Člověk se nerodí jen jednou

Baví mne čím dál tím víc, dívat se na život z různých úhlů pohledu. Jak tak čtu či poslouchám životní příběhy, otevírají se mi před očima stále nová témata.

26.5.2023 v 10:27 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Umřela legenda Tina. R.I.P.

Včera večer tato informace proběhla medii. A ještě dnes ,,doznívá“ . Ale těžko bude tato dáma, zvaná též i rocková babička, zapomenuta. Jako zpěvačka, ale i herečka.

25.5.2023 v 10:58 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Všichni jednou zaklepeme

Inu, všichni. Neb to je jedna ze dvou jistot. Tou druhou pak je fakt, že mimo oné první není nikdy nic jistého. Jedním z těch, který i o tom dodnes zpívá je ,,nějakej“ BOB DYLAN. Dnes již (teprve?) DVAAOSMDESÁTILETÝ.

24.5.2023 v 16:03 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 248 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život mě baví, ale co s tím Matrixem?

Co mě na tom životě vlastně baví? Ten život sám, ta rozmanitost. Příroda a vše, co obsahuje vč. člověka.

24.5.2023 v 6:46 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 157 | Diskuse

Martin Irein

Těsně před Prahou

Stovky a stovky vlaků se dnes a denně hrnou po kolejích všemi myslitelnými směry. Od dýchavičných motoráčků, které jezdí jen proto, aby na dané trati něco jezdilo, po v rámci českých možností nejmodernější stroje.

23.5.2023 v 17:00 | Karma článku: 13.83 | Přečteno: 289 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...