Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Důkaz české omezenosti

28. 03. 2023 11:03:46
Skotsko bude mít premiérem muslima. A někteří Češi s tím mají problém Použil jsem budoucí čas, protože v době, kdy tento článek vznikal (28. 3. dopoledne) skotský parlament „Holyrood“ ještě nezasedal.

Začátek schůze s programem volby nového premiéra byl stanoven na 14:00 místního času (15:00 SELČ). Nicméně by se mělo jednat o formalitu, protože vládnoucí Skotská národní strana, jejíž nově zvolený šéf Humza Youdaf vyhrál ve vnitrostranickém hlasování, drží spolu se Zelenými nadpoloviční většinu*). Obrazně řečeno medvěd už neběhá po lese, ale byl lapen do lovecké klece.

*) Připomeňme výsledky posledních voleb do Holyroodu z 6. května 2021:

Vládnoucí

Skotská národní strana (SNP) ... 64 mandátů

Zelení ... 8

Opozice

Konzervativci ... 31

Labouristé ... 22

Liberální demokraté ... 4

Když v únoru 2023 oznámila předsedkyně SNP a skotské vlády (premiérka neboli první ministryně) odchod ze špičkové politiky, dodala, že ve funkci zůstane do té doby, než strana zvolí jejího nástupce (které pak „Holyrood“ potvrdí jako premiéra). Hlasování o nástupci mělo podobu vnitropartajní volby – elektronické nebo korespondenční - a probíhalo v období od 16. února do 27. března, kdy byly také oznámeny výsledky.

Kandidovali tři politici – dva současní členové vlády, Humza Yousaf (ministr zdravotnictví a sociálních věcí) a Kate Forbesová (ministryně financí a hospodářství), a poslankyně „Holyroodu“ a bývalá ministryně Ash Reganová. Ta vypadla hned v první kole, do druhého postoupili oba ministři, přičemž v relativně vyrovnaném souboji bral vítězství Yousaf.

Celkový počet hlasů:

Humza Yousaf ... 26,032 tis

KateForbesová ... 24,336 tis

Jestliže někteří – zejména u nás – mají problém s tím, že Yousaf je muslim (potomek pákistánské otce a keňské matky panžábského původu narozený v Glasgowě), pak jiní – zejména ve Skotsku – mají zase problém s tím, že Forbesová je evangelikální křesťanka, aktivní členka Free Church of Scotland“, která zaujímá negativní postoj ke stejnopohlavním manželstvím, potratům a odmítá progresivistický pohled na problematiku transgenderu a asistované sebevraždy.

Objevilo se varování, že v případě vítězství Forbesové by se SNP mohla rozdělit. Pozoruhodné je, že některým Skotům vadí ve vedení víc věřící křesťanka než muslim; byť Yousaf he muslimem liberálním, zatímco Forbesová křesťankou konzervativní. Vlastně jim to vadí právě proto.

Ať tak či onak, osobně si myslím, jako podporovatel stávající podoby Spojeného království, že větším problémem než to, že Yousaf je formálním muslimem s liberálním pohledem na svět (řádný poddaný Jeho Veličenstva a ctihodný člen skotského parlamentu a skotské vlády) je jeho názor, že Skotsko by mělo být republikou a jeho lidé především občany, nikoli poddanými. Nevěřím tomu, že rozdrobení Spojeného království by bylo čemukoliv prospěšné - totéž si myslím například o Španělsku. Ostatně i rozdělení Československa znamená především to, že jsme menší, a to nejen geograficky, ale máme menší váhu i z hlediska geopolitického.

Zpracováno podle Heraldscotland.com - „Humza Yousaf calls for party unity as he narrowly beats Kate Forbes“/28. 3. 2023 a webových stránek skotského parlamentu.

EPILOG: Důkaz české omezenosti

Diskutující na českém internetu také zpochybňovali Yousafa ve vztahu ke kiltu, někteří i posměšně. Doporučoval bych, dřív než začneme někoho častovat svými hloupými poznámkami, seznámit se s tím, jak to ve světě chodí a jaká je realita. Yousaf v kiltu při skládání slibu ve skotském parlamentu - ZDE

... obr. 1/Budova skotského parlamentu v Edinburghu - pohled zvenku. (Pixabay)

... obr. 2/Pohled na hlavní jednací sál. (Pixabay)

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 28.3.2023 11:03 | karma článku: 12.73 | přečteno: 634x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Zbořil

80. let od popravy Masarykova tajemníka Vasila Škracha aneb omluvme se za CHCIMÍRa

28.5.2023 si připomínáme 80. výročí od popravy Masarykova tajemníka Vasila Škracha, rodáka z Prostějova. Připomeňme si jeho památku navzdory výzvám některých současníků o omluvách za předky či že byl do posledních hodin CHCIMÍRem.

28.5.2023 v 8:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Kyjev má zjevně propracovaný plán protiofenzivy, dochází Kremlu dech?

Zprávy z Ukrajiny jsou plné dezinformací, přesto se z nich dá mnohé vyčíst. Otázka zní, zda je Rusko pes, který štěká, ale nekouše.

28.5.2023 v 7:20 | Karma článku: 11.87 | Přečteno: 234 | Diskuse

Marcel Burkert

Spravodlivosť po rusky

Aj keby Rusko vyvraždilo hoci aj polovicu ukrajinského národa, alebo aj keby úplne Ukrajinu zrovnalo so zemou, ideoví užitoční idioti slúžiaci Kremľu aj tak budú stále zjapať, že na vine sú USA!...

27.5.2023 v 22:05 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 114 | Diskuse

Karel Trčálek

GEN č. 1, Markéta Pekarová-Adamová je naše rodinné stříbro

Konečně něco krásného a pozitivního v dnešní době, kdy váleční štváči oklešťují svobodu slova a banderovští vrazi a nacisté jsou stavěni na piedestal namísto maršála Koněva, jediného právoplatného osvoboditele Prahy

27.5.2023 v 17:13 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 357 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Ministr Bek navrhuje prodloužit povinnou školní docházku, opět bez pochopení konsekvencí

Říká se, že společnost je taková, jaké je její školství. A naše školství je koncepčně dlouhodobě naprosto zanedbané, zatížené neustále se měnícími tlaky a mraky přihlouplých projektů.

27.5.2023 v 12:24 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 925 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...