Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Izrael: Premiér ustoupil

27. 03. 2023 22:04:20
Izrael těchto dnů: Týdenní demonstrace proti reformě justičního systému. Masivní. V součtu statisícové. Prý největší od vzniku státu, který brzy oslaví 75. narozeniny. Vyhlášena byla generální stávka.

Největší izraelské Ben Gurionovo letiště zrušilo odlety. S protesty se ale přihlásili také podporovatelé reformy, mezi nimi „La Familia“, tvrdé jádro fanoušků prvoligového fotbalového klubu Bejtar Jeruzalém. K tomu bezpočet jednotlivostí. Například: Šlomo Arci, folkrocková ikona, se na protest proti reformě vzdal prestižní Izraelské ceny, nejvyššího státního vyznamenání udělovaného u příležitosti Dne nezávislosti. Závažnější je, že rezervisté ze stejného důvodů bojkotují dobrovolnou službu v armádě, někteří špičkoví záložní piloti odmítli zúčastnit se cvičných letů, což má neblahý vliv na bezpečnost státu.

Takto by se dalo pokračovat ještě dlouho. Země je ve varu.

Důvod? Vítězná koalice nedlouho poté, co premiér Netanjahu sestavil vládu a ta získala důvěru Knesetu (29. 11. 2022) přišla se zásadní reformou justičního systému. Jejím smyslem je, aby vláda získala většinu v komisi pro výběr soudců a především – oslabení pravomocí Nejvyššího soudu, který v Izraeli plní roli také soudu ústavního. Vládnoucí pravice tvrdí, že Nejvyšší soud je příliš levicový a nepřijatelně aktivistický, že svými verdikty zasahuje do výkonné moci, která svoji legitimitu odvozuje z voleb, tedy z vůle lidu.

Je tomu tak? Záleží na tom, koho se zeptáte. Voliči pravice budou souhlasit, voliči levice nikoli. Podstatné je něco jiného: tak zásadní změně justičního systému by měla předcházet celonárodní debata – mezi politiky, odborníky, v široké veřejnosti. Reforma by měla být výsledkem konsenzu; ničeho takového ovšem svědky nejsme.

Zde malá odbočka. Ve prospěch nezávislosti izraelské justice svědčí mimo jiné to, že neměla problém odsoudit nejvyšší představitele státu: prezidenta Kacava za sexuální delikty, premiéra Olmerta za korupci, ministra Deriho za korupci a daňové úniky. Ostatně i nynější předseda vlády Netanjahu čelí soudnímu řízení ve třech kauzách; obžalován je z podvodu, zneužití důvěry a korupce.

Vládní koalice, která má v Knesetu většinu 64 ze 120, se rozhodla prosadit reformu bez ohledu na cokoli a kohokoli, právě s využitím této většiny. Narazila však na odpor veřejnosti a všech segmentů společnosti: bezpočtu prostých lidí, právníků, umělců, vojáků, samozřejmě opozičních politiků a mnoha dalších.

Protesty byly natolik masivní, že bylo jasné jedno: koalice na ně bude muset dříve či později reagovat. I někteří politici vládního Likudu – ovšem v řádu jednotek – dospěli k poznání, že reformu je třeba pozastavit a navázat dialog s opozicí. K tomu vyzval i prezident Isaac Herzog. Premiér Netanjahu byl mezi mlýnskými kameny. Pokud i jemu bylo jasné, že takto dál v této věci pokračovat nelze, byl některými členy koalice, z vlastní strany i partnerských partají, staven před možnost jejich demise, případně odchodu z koalice. K tomu dodejme, že odchod kterékoli strany z koaličního uskupení znamená ztrátu parlamentní většiny.

Když ministr obrany Gallant vyzval v sobotu 25. března v televizním vystoupení k pozastavení reformy a zahájení dialogu, Netanjahu ho druhý den z postu ministra odvolal. To jen přililo benzin do plamenů – demonstranti setrvali v protestu celou noc. Situace se vyostřila, bylo zřejmé, že se musí něco stát.

V pondělí 27. března vyhlásila odborová ústředna Histadrut generální stávku. Dudci na izraelských střechách štěbetali, že dopoledne Netanjahu během televizního vystoupení oznámí přerušení legislativního procesu týkajícího se reformy. Na obrazovce se měl premiér objevit v deset hodin místního letního času – jenomže to se nestalo. Až ve večerních hodinách Netanjahu oslovil národ a oznámil – legislativní proces bude přerušen, aby mohl být zahájen politický dialog. Lídři hlavních opozičních stran i prezident státu jako moderátor oznámili, že jsou připraveni. Odbory přerušily generální stávku, z Ben Gurionova aeroportu začala opět odlétat letadla. Jen vůdci demonstrantů oznámili, že s protesty nekončí – chtějí v nich pokračovat, dokud nebude reforma zrušena. (Podle mě chyba.)

Netanjahu řekl, že si je vědom zvýšeného napětí v izraelské společnosti i vůle tento problém vyřešit. Požaduje zastavení narůstajícího odmítání rezervistů sloužit v záložních jednotkách armády (IDF). „Izrael nemůže existovat bez IDF a IDF nemůže existovat s odpírači vojenské služby. Takové odmítání služby znamená konec státu.“

Premiér dále uvedl, že není ochoten nechat rozervat zemi, že nesmí dojít k občanské válce. „Jsme na začátku krize, která ohrožuje naši elementární jednotu; tato krize vyžaduje, abychom všichni jednali odpovědně.“

Co to bude znamenat v praxi? Projednávání předloh zákonů v parlamentu bude pozastaveno do jeho příštího zasedání; Kneset se sejde po dubnových svátcích (Pesach, Den památky holocaustu, Den vzpomínek na padlé a Den nezávislosti – ten jako poslední končí večer 26. dubna).

Vláda a opozice mají tedy měsíc na to, aby se pokusily dohodnout na kompromisu. Přehnaný optimismus rozhodně není na místě: pokud by ke kompromisu nedošlo, koalice bude v přerušeném procesu pokračovat, početní sílu reformu prosadit má. Nicméně je tu šance, veřejnost neprotestovala zbytečně, třebaže vyhráno nemá. Zvítězila nanejvýš v první bitvě.

Přátelé Izraele, kterým záleží na tom, aby tento stát byl i nadále nejen židovský, ale také demokratický, budou pozorně sledovat, jak nastalé příležitosti dokážou politici v Jeruzalémě využít. Příležitosti, která by nenastala, kdyby lidé nevyšli do ulic. Také poučné.

Dva postřehy na závěr. 1) Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir, šéf krajně pravicové strany Židovská síla, vyhrožoval, že v případě pozastavení reformy koalici opustí (čímž by Netanjahu přišel v Knesetu o většinu). Splnil svoji hrozbu? Nikoli. Podle izraelských serverů mu za podporu Netanjahuova rozhodnutí bylo slíbeno, že vznikne to, co můžeme nazvat jeho dítětem. Ozbrojená civilní Národní garda jako nová bezpečnostní jednotka, vyčleněná z pravomocí policie a podléhající přímo jemu. 2) Bude zajímavé sledovat další osud odvolaného ministra obrany Joava Gallanta. Premiér ho v neděli 26. března vyhodil kvůli tomu, co nyní sám prosadil: přerušení legislativy a navázání dialogu s opozicí. Učebnicový paradox. Pokud by se Netanjahu chtěl zachovat férově, Gallantovo odvolání zruší. Udělá to?

Zpracováno podle tematických článků publikovaných 27. března 2023 na serverech The Times of Israel, The Jerusalem Post a Israel National News.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 27.3.2023 22:04 | karma článku: 8.97 | přečteno: 163x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Červenka

Kyjev má zjevně propracovaný plán protiofenzivy, dochází Kremlu dech?

Zprávy z Ukrajiny jsou plné dezinformací, přesto se z nich dá mnohé vyčíst. Otázka zní, zda je Rusko pes, který štěká, ale nekouše.

28.5.2023 v 7:20 | Karma článku: 9.79 | Přečteno: 216 | Diskuse

Marcel Burkert

Spravodlivosť po rusky

Aj keby Rusko vyvraždilo hoci aj polovicu ukrajinského národa, alebo aj keby úplne Ukrajinu zrovnalo so zemou, ideoví užitoční idioti slúžiaci Kremľu aj tak budú stále zjapať, že na vine sú USA!...

27.5.2023 v 22:05 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 105 | Diskuse

Karel Trčálek

GEN č. 1, Markéta Pekarová-Adamová je naše rodinné stříbro

Konečně něco krásného a pozitivního v dnešní době, kdy váleční štváči oklešťují svobodu slova a banderovští vrazi a nacisté jsou stavěni na piedestal namísto maršála Koněva, jediného právoplatného osvoboditele Prahy

27.5.2023 v 17:13 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Ministr Bek navrhuje prodloužit povinnou školní docházku, opět bez pochopení konsekvencí

Říká se, že společnost je taková, jaké je její školství. A naše školství je koncepčně dlouhodobě naprosto zanedbané, zatížené neustále se měnícími tlaky a mraky přihlouplých projektů.

27.5.2023 v 12:24 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 894 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Dlužena (ANO) má "řešení". Hypotéka na 50 let. Jak se Vám líbí?

Trefná přezdívka která mluví za vše. ANO. Zadlužit. Zadlužit i budoucí generaci a tak vše "vyřešit". Mezigenerační hypotékou na 50 let. Prý je to hrozně výhodné. Má to asi spočítané. Opravdu by někdo osobně zadlužil své děti?

27.5.2023 v 12:18 | Karma článku: 21.15 | Přečteno: 456 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...