Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

O letním čase trochu jinak

25. 03. 2023 23:39:31
Nepatřím mezi jeho příznivce, ale dnes se nechci obšírně vyjadřovat k tomu proč. Snad jen malá douška na konci článku. Zastavit bych si ale chtěl jednoho aspektu této věci z širší perspektivy.

Začnu tím, jak se liší státy rozhodující se zcela samostatně a státy, které se musí rozhodovat v souladu s míněním nadnárodního celku, jehož jsou členy. Řečeno přímo: jaký je rozdíl mezi dejme tomu Egyptem a ČR; myšleno v záležitosti letního času (LČ).

Egypt jsem nevybral náhodně, protože se k této zemi a letnímu času ještě aktuálně vrátím níže, ale teď ten rozdíl. Zatímco v Egyptě stačí na zavedení či nezavedení letního času jedno zasedání vlády, v byrokratickém kolosu, jakým je Evropská unie, jsme se k žádné změně nedopracovali ani po několika letech.

Aniž bych tedy volal po czexitu, musím konstatovat, že kdyby o LČ u nás rozhodovala Praha a nikoli Brusel, rozhodnuto by bylo už dávno.

Abych ale tlumil vášně. I když si ten který stát může rozhodnout o LČ sám, neznamená to, že toto rozhodnutí nemůže připomínat houpačku. Tím se dostáváme znovu k Egyptu.

V naší době byl podle serveru Ahramonline zaveden LČ v Egyptě koncem 80. let minulého století. Za zmínku stojí, že LČ zohledňuje svatý měsíc ramadán, a to v tom smyslu, že – v závislosti na tom, na které měsíce ramadán připadá – buď skončí dřív, nebo je na dobu ramadánu přerušen a poté znovu obnoven.

Když jsem byl v Egyptě v roce 2009, začal LČ 24. dubna a skončil už 21. srpna, neboť o den později začal ramadán.

V roce 2010 jsme se „trefili“ do střídání času. Přiletěli jsme 9. září 2010; toho dne končil ramadán a LČ byl v procesu přerušení. Důvod přerušení je prostý: postící se muslimové potřebovali, aby se západ slunce dostavil co nejdříve, tedy prakticky normálně dle jejich časového pásma - aby se mohli večer konečně nasytit.

O den později (10. září 2010) se země vrátila k LČ, jak je zřejmé z informačního letáku na obr. 1. Zajímavé je, že takto obnovený LČ netrval příliš dlouho, pouze do 1. října 2010.

... obr. 1/Informační leták v jednom sinajském hotelu upozorňující návštěvníky na změnu času. (Foto: Autor článku)

Rok 2010 byl posledním, kdy vládl Mubarak. V únoru 2011 v rámci První revoluce odstoupil a v Egyptě se nejen změnil režim, ale také postoj úřadů k LČ. Během našich návštěv v roce 2011 – 2013 (v tom roce před Druhou revolucí i po ní) platil v zemi celoročně standardní egyptský čas (EET = SEČ + 1 hodina).

Změna nastala až v roce 2014 za nynějšího režimu, jehož tváří je dnes prezident Sisi. LČ byl obnoven – s tím, že po dobu ramadánu byl přerušen (zhruba konec června – začátek srpna). Pak Egypťané na dlouhá léta na LČ zapomněli: roku 2015 vyhlášen vládou nebyl a tak to pokračovalo až do loňska.

K tomu jedna kuriozita. V době, kdy v Egyptě LČ celostátně neplatil, zavedly ho některé hotely. Fungovalo to tak, že hotelové aktivity se řídily podle lokálního hotelového (tj. letního) času, např. termíny týkající se stravy, vystoupení animátorů, odjezdů na výlety a podobně, zatímco „celostátní“ akce (odlety, odjezdy na letiště) byly uváděny podle egyptského času (obr. 2). Že to byl potenciální zdroj zmatků, dodávat netřeba. Ale nebylo to nic, co bych se nedalo zvládnout. Důvod pro zavedení lokálního hotelového času: jelikož se v Egyptě i v sezoně brzy stmívá, je o hodinu déle světlo.

... obr. 2/Informace o návratu na hotelové nástěnce. Odjezd autobusu na letiště je uveden v hotelovém čase, tedy LČ, odlet letadla v egyptském čase EET. (Foto: Autor článku)

ZMĚNA 2023

Informace pro turisty. Pro letošní rok, a také pro roky následující, se Egypt z rozhodnutí vlády opět vrací k LČ. Zaveden bude až po ramadánu 28. dubna 2023 a potrvá bez přerušení do 27. října. Znamená to, že kdo se vydá do Egypta po 28. dubnu, bude si muset po příletu seřídit hodinky o 60 minut dopředu.

A teď proč nemám letní čas v oblibě. Jednak z principu, nevidím důvod měnit přirozený řád světa, jednak z jednoho konkrétního důvodu. V uplynulých více než třiceti letech jsem ráno musel vstávat kolem čtvrté hodiny. Tedy, v době platnosti letního času, kolem třetí SEČ. Jsem toho názoru, a praxe mi to potvrdila, že čím déle člověk může spát v době po půlnoci, tím lépe. LČ představuje brutální zásah do vstávacího procesu. Například malé děti, které jsou do školky a musí vstávat v 6:30 SEČ, budíme v době platnosti LČ o hodinu dřív, tedy v 5:30 SEČ (přetočením hodinek se nelze nechat oblafnout, je to trik). Nyní jsem v penzi, takže se s LČ snadno vyrovnám, ale lituji každého, kdo musí z postele v tak ukrutně brzké době. Vím, o čem mluvím. Byla to moje noční můra.

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 25.3.2023 23:39 | karma článku: 19.21 | přečteno: 403x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Hana Krommerová

Člověk se nerodí jen jednou

Baví mne čím dál tím víc, dívat se na život z různých úhlů pohledu. Jak tak čtu či poslouchám životní příběhy, otevírají se mi před očima stále nová témata.

26.5.2023 v 10:27 | Karma článku: 10.02 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Umřela legenda Tina. R.I.P.

Včera večer tato informace proběhla medii. A ještě dnes ,,doznívá“ . Ale těžko bude tato dáma, zvaná též i rocková babička, zapomenuta. Jako zpěvačka, ale i herečka.

25.5.2023 v 10:58 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Všichni jednou zaklepeme

Inu, všichni. Neb to je jedna ze dvou jistot. Tou druhou pak je fakt, že mimo oné první není nikdy nic jistého. Jedním z těch, který i o tom dodnes zpívá je ,,nějakej“ BOB DYLAN. Dnes již (teprve?) DVAAOSMDESÁTILETÝ.

24.5.2023 v 16:03 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 248 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život mě baví, ale co s tím Matrixem?

Co mě na tom životě vlastně baví? Ten život sám, ta rozmanitost. Příroda a vše, co obsahuje vč. člověka.

24.5.2023 v 6:46 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 157 | Diskuse

Martin Irein

Těsně před Prahou

Stovky a stovky vlaků se dnes a denně hrnou po kolejích všemi myslitelnými směry. Od dýchavičných motoráčků, které jezdí jen proto, aby na dané trati něco jezdilo, po v rámci českých možností nejmodernější stroje.

23.5.2023 v 17:00 | Karma článku: 13.83 | Přečteno: 289 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...