Jako obvykle u tohoto autora, i tento text je inspirující. Mě zaujala závěrečná myšlenka. Cituji: „ ... už bych nikdy nic podobného od MP vidět nechtěl, ať by se to týkalo kohokoli, třeba i poslance SPD nebo moderátora z Primy.“
Osobně bych tu věc rozšířil.
Nikdy bych v podobných situacích, i zcela „nevinných“ (akce „Kryštof“, orientační dechová zkouška za asistence policie a televizní kamery aj.), nechtěl nic podobného vidět nejen od MP, PČR, ale ani od novinářů. A když už to „musí“ být, což si nemyslím (hovoří-li se v TV zprávách o zdražení květáku, není nutné, aby redaktor mával květákem před kamerou), tak zásadně anonymizované záběry - vždy, všude a všech; hovořím o situacích podobných té, jakou zažil J. Železný, a situacích, kdy v hlavní roli je občan vs státní moc.
Co je platné, když to přestane dělat MP, zastane-li tuto činnost ve spolupráci s policií (nebo i bez ní) jakákoliv televizní stanice a na bezpočet lidí se bude celý národ dívat, jak "foukají do trubičky". Neboť, budeme-li modifikovat legendární Švejkův výrok, pak platí: Jestli se někdo stane obětí policejní akce, je to těžký moment v životě lidským.
Železný byl při monitorování dopravního problému městskou policií vizuálně i hlasově anonymizován, podnikatel Roman Janoušek při televizním záznamu souvisejícím s jeho dopravním problémem (2012) nikoli; oba záznamy se dostaly na veřejnost. Není rozhodné pro debatu řešící co zveřejňovat a co nikoli, případně kým, kdo co spáchal. Jde o princip: bylo-li zveřejnění policejního záznamu s J. Železným chybné, pak chybné bylo i zveřejnění televizního záznamu s R. Janouškem. Padni komu padni, stejný metr pro všechny.
Chceme-li tento problém vyřešit spravedlivě a férově, musíme se bavit o všech takovýchto situacích. Nikoli „zakázat“ MP toto zveřejňovat a televizní stanice dál nechat „řádit“, jak si zamanou.
Chápu: J. Železnému nebylo příjemné, že byl, byť anonymně, postaven na „mediální pranýř“. Myslím, že to nebylo příjemné ani R. Janouškovi (bezprostředně po nehodě v roce 2012) a není to příjemné nikdy nikomu, pakliže v rámci dopravní kontroly provádí policie orientační zkoušku na alkohol v dechu a televizní kamera vleze kontrolovanému řidiči div ne do krku.
Problém je tedy širší. Takže – co s tím?