Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

K reakci primátora v záležitosti moderátora Železného

23. 03. 2023 20:31:09
Pokračování kauzy Železný vs MP dostává tragikomický rozměr. U mě převážil ten druhý aspekt - a začínám se bavit. Mírnou tragédii spatřuji v tom, že mě „baví“ člověk, kterého si upřímně vážím. Primátor Svoboda.

A to navzdory tomu, že jsem nikdy nerodil, natož u něj. (Muži prý to tak mají. Že nerodí. Alespoň zatím.)

Leč vážně. Pochopil bych, kdyby se v případě J. Železného jednalo o první videozáznam tohoto druhu, který kdy policie zveřejnila, že jsou na místě primátorova slova (dle iDNES/23.7. 2023): „Městská policie hl. m. Prahy nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného.“

Skutečnost je ale jiná. V médiích pracujících vedle zvuku i s obrazem jsme dnes a denně svědky videozáznamů pocházejících od policie – lhostejno zda republikové či městské, případně zda jde o záběry celní správy či jiných orgánů -, na nichž se to obrázky provinilců či „provinilců“ jenom hemží. Netýkají se jen dopravních přestupků či sporných dopravních situací, ale zůstaňme u nich. Někdy obličeje jsou rozostřené, jindy nikoli.

A nejen to. Samotná videomédia zveřejňují ve spolupráci s policií, například během akcí „Kryštof“, záběry řidičů při orientační dechové zkoušce a jiné kontrole. Někdy jsou řidiči anonymizováni, jindy nikoli. Ne vždy se jedná o provinilce, mnohdy o lidi zcela nevinné. Totéž platí o obrázcích ze soudních síní.

Tato informační činnost má jistě nějaká pravidla, ale běžný divák ji vnímá jako chaotickou – proč v této zprávě je ten či onen člověk s rozostřeným obličejem a v jiné, principálně obdobné, nikoli?

Stačí připomenout incident podnikatele Romana Janouška z roku 2012. Televizní zprávy byly plné záběrů tohoto člověka, pořízené bezprostředně po dopravní nehodě, aniž by byl jeho obličej rozostřen – a nevzpomínám si, že by byly přednostně řešeny tyto záběry; prim hrálo to, co za volantem způsobil.

Proč tedy primátoru B. Svobodovi vadí, že byly městskou policií zveřejněny dokonale anonymizované záběry J. Železného pořízené v souvislosti s jeho dopravním přestupkem, když podobných videí – i neanonymizovaných – jsou plná média, plný internet? Snad ne proto, že J. Železný je mediální VIP?!

Aby nedošlo k nedorozumění: chápu: že ty záběry nepořídil žádný sdělovací prostředek, ale policie. To ale na podstatě věci nic nemění, protože jednak média je ochotně převzala a jednak platí, že některá média s policií v této oblasti ráda spolupracují, jak zmíněno výše .

Upřímně a bez špetky zlomyslnosti, J. Železný okusil medicínu, kterou média tak ráda ordinují bezbranným jednotlivcům z množiny dolních deseti milionů.

Pokud bychom přistoupili na tezi, že zveřejnění anonymizovaného videa souvisejícího s přestupkem J. Železného byla chyba, museli bychom požadovat, aby v rámci toho, že všichni lidé jsou si v našem demokratickém režimu z právního hlediska rovni, byly všechny takového videozáběry týkající se kohokoli považovány za neakceptovatelné a měly by být zakázány. Bez ohledu na to, kdo je na nich „v hlavní roli“, zda elitní moderátor veřejnoprávní televize nebo obsluha veřejných toalet.

Dokud tomu tak nebude, přesněji budou-li vadit podobné záběry pouze v případě celebrit, zůstává v platnosti slogan o občanech sobě rovných a některých o poznání rovnějších. Přesně k takovému závěru vede jistě nejen mě přesvědčení primátora Svobody, že MP by se měla za zveřejnění videa omluvit.

Pravdu bude mít spíše ředitel pražských strážníků Eduard Šuster, který dle iDNES reagoval slovy:

Do budoucna se dostaneme (v případě, že by byl akceptován názor primátora - LS) do situace, kdy bude nutné posuzovat, zda daná osoba tím, že je veřejně známá, bude „požívat“ vyšší ochrany nebo respektive zvláštního zacházení.

Dodal, že podobnému stavu by se chtěl vyhnout.

A to je po mém soudu důležitější než otázka, zda anonymizované video VIP J. Železného mělo či nemělo být zveřejněno.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 23.3.2023 20:31 | karma článku: 42.82 | přečteno: 3798x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXIX. (o stárnutí, blbnutí a ideálu)

Roky s náma zacvičí, nakonec nás doničí, budem bez paměti tuším, zcela zblblí, slepí, hluší... – ideální voliči. (limerik z Povltaví)

28.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 113 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 4.48 | Přečteno: 144 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 201 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXVIII. (o perlorodkách, slepcích a Jamrtálu)

U Bansethů v Nuslích vylovil jsem v mušli na záchodku perlorodku. – Ale už jsem uschlý. (limerik z Jamrtálu)

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 25.88 | Přečteno: 1496 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...