Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Jordánci se pomstili

22. 03. 2023 20:35:19
V reakci na to, že člen izraelské vlády Becalel Smotrič hovořil 19. března v Paříži na soukromé (!) vzpomínkové akci u řečnického pultu, který organizátoři opatřili izraelskou vlajku, na níž byla místo hvězdy mapa.

Rozumí se místo Davidovy hvězdy. Mapa zobrazovala území Izraele v hranicích „zelené linie“, dále Pásmo Gazy, Západní břeh a Jordánsko. Ačkoli ta mapa měla svoji historickou logiku (viz můj článek na blogu iDNES „K jordánsko-izraelskému diplomatickému incidentu“/21. 3. 2023), rozpálila Jordánce do běla, stejně jako Smotričovo vyjádření, že Palestinci (myšleno výlučně Arabové) coby údajný národ jsou umělý politický konstrukt.

Kromě jiných negativních reakcí - včetně jordánského ministerstva zahraničí Ajmana Safadiho - se ozvala také dolní komora jordánského parlamentu (Sněmovna reprezentantů). Anglická sekce jordánské satelitní televize Roya napsala 22. března na svém webu (obr. 1), že „Sněmovna reprezentantů ve středu téměř jednomyslně odhlasovala žádost vládě, aby byl z Jordánska vyhoštěn sionistický velvyslanec“. Televize Roya také zaznamenala, že když poslanec Ismail Mašqbeh vstupoval do budovy parlamentu, pošlapal izraelskou „okupační“ vlajku. Vskutku projev vyšší inteligence.

... obr. 1/Web jordánské televize Roya informuje na anglické zpravodajské stránce, že jordánský parlament žádá odvolání velvyslance okupačního státu Izrael z Ammánu. (Zdroj: Web En.royanews.tv)

Jordánská sněmovna pak v odvetě „za Paříž“ vyzdobila řečnický pult v zasedacím sále vyobrazením obrysů mapy zahrnující Izrael, Pásmo Gazy, Západní břeh a Jordánsko, přičemž mapa je složena z vlajky Palestinskoarabské autonomie (vlevo) a Jordánského království (vpravo). FOTOODKAZ ZDE.

Jordánské ministerstvo zahraničí sice poněkud obrousilo hrany, když se nechalo slyšet, že počínání ministra Smotriče „Jordánsko nepoškodí a nezbaví palestinský lid práva na nezávislý stát“, a stejně tak nelze předpokládat, že kvůli tomuto incidentu Ammán izraelského ambasadora vyhostí, nicméně nenávistná hysterie, s jakou jordánští zákonodárci na souvislosti Smotričovy privátní návštěvy v Paříži zareagovali, je důkazem toho, že mír mezi oběma zeměmi je hodně studený. Kdyby bylo po jejich (po vůli poslanců), žádný mír by nikdy podepsán nebyl.

Zde si dovolím poněkud nekorektní myšlenku. Jakkoli je demokratický režim obecně vzato skvělý, v některých částech světa a některých společnostech a kulturách je dobře, že vedle existence demokraticky zvoleného parlamentu mají také osvíceného panovníka, který má v zahraniční politice klíčové slovo a exekutiva zásadní pravomoce. Díky státnické moudrosti krále Husajna I., otce dnešního panovníka, se mohou Jordánci těšit z mírové dohody s Izraelem, z níž mají řadu výhod. A to navzdory protiizraelské nenávisti nemalé části jordánského parlamentu.

Reakce ammánské Sněmovny reprezentantů zahrnující výše zmíněnou „výzdobu“ řečnického pultu je dětinská. Mimo jiné proto, že zatímco Smotrič se zúčastnil soukromé vzpomínkové akce, Jordánci zveřejnili onu mapu s dvojvlajkou v jedné z oficiálních budov hášimovské monarchie. Přemírou velkorysosti zjevně netrpí.

... obr. 2/Pohled na jordánské hlavní město Ammán. V pozadí uprostřed obří vlajka monarchie. Obsahuje čtveřici panarabských barev; uprostřed červeného klínu je bílá sedmicípá hvězda odkazující na úvodní kapitolu Koránu obsahující sedm veršů. (Zdroj: Pixabay)

... obr. 3/Pro Jordánsko z hlediska turistiky asi nejtypičtější: magické skalní město Petra. (Zdroj: Unsplash)

Autor: Lubomír Stejskal | středa 22.3.2023 20:35 | karma článku: 11.24 | přečteno: 296x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Červenka

Kyjev má zjevně propracovaný plán protiofenzivy, dochází Kremlu dech?

Zprávy z Ukrajiny jsou plné dezinformací, přesto se z nich dá mnohé vyčíst. Otázka zní, zda je Rusko pes, který štěká, ale nekouše.

28.5.2023 v 7:20 | Karma článku: 8.71 | Přečteno: 144 | Diskuse

Marcel Burkert

Spravodlivosť po rusky

Aj keby Rusko vyvraždilo hoci aj polovicu ukrajinského národa, alebo aj keby úplne Ukrajinu zrovnalo so zemou, ideoví užitoční idioti slúžiaci Kremľu aj tak budú stále zjapať, že na vine sú USA!...

27.5.2023 v 22:05 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 91 | Diskuse

Karel Trčálek

GEN č. 1, Markéta Pekarová-Adamová je naše rodinné stříbro

Konečně něco krásného a pozitivního v dnešní době, kdy váleční štváči oklešťují svobodu slova a banderovští vrazi a nacisté jsou stavěni na piedestal namísto maršála Koněva, jediného právoplatného osvoboditele Prahy

27.5.2023 v 17:13 | Karma článku: 15.42 | Přečteno: 326 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Ministr Bek navrhuje prodloužit povinnou školní docházku, opět bez pochopení konsekvencí

Říká se, že společnost je taková, jaké je její školství. A naše školství je koncepčně dlouhodobě naprosto zanedbané, zatížené neustále se měnícími tlaky a mraky přihlouplých projektů.

27.5.2023 v 12:24 | Karma článku: 21.84 | Přečteno: 865 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Dlužena (ANO) má "řešení". Hypotéka na 50 let. Jak se Vám líbí?

Trefná přezdívka která mluví za vše. ANO. Zadlužit. Zadlužit i budoucí generaci a tak vše "vyřešit". Mezigenerační hypotékou na 50 let. Prý je to hrozně výhodné. Má to asi spočítané. Opravdu by někdo osobně zadlužil své děti?

27.5.2023 v 12:18 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 444 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...