Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

K jordánsko-izraelskému diplomatickému incidentu

21. 03. 2023 14:26:24
Bdělé oko a ucho jordánské a jednostranně přecitlivělé duše na ammánském ministerstvu zahraničí zaznamenaly dva jevy provázející nedávnou návštěvu člena izraelské vlády Becalela Smotriče v Paříži.

Záležitosti související s jeho vyjádřením, že palestinský národ je umělý konstrukt vytvořený ve 20. století jsem se věnoval v článku „Palestinci? Zavádějící označení“ (20. 3. 2023). Návštěva měla ale ještě jeden aspekt, který rozbouřil vlny mezi Jordánskem a Izraelem na hodně vysoké politické úrovni. Neoficiálně se hovoří o předvolání izraelského ambasadora Eitana Sarkise na jordánský kobereček.

A to nejen kvůli tomu, jak se Smotrič vyjádřil o „Palestincích“. Ministr se v Paříži dopustil ještě jednoho politického hříchu, který jordánská strana – v duchu biblického podobenství „komára cedíte, ale velblouda pojídáte“ – vnímá jako porušení jordánsko-izraelské mírové smlouvy.

Co se tedy v Paříži ještě stalo (kromě toho, že Smotrič řekl o „Palestincích“ pravdu)?

Na soukromé vzpomínkové akci věnované předloni zemřelému pravicovému sionistickému aktivistovi Likudu Jacquesi Kupferovi hovořil ministr Smotrič u řečnického pultu, který byl na straně od publika vyzdoben izraelskou vlajkou, na níž byla ovšem místo Davidovy hvězdy modifikace historického emblému bývalého Irgunu (Národní vojenské organizace v Zemi izraelské), pravicové ozbrojené sionistické organizace čelící arabským protižidovským útokům v Palestině a bojující za zřízení nezávislého židovského státu. (Podobnou, ale levicovější organizací byla Hagana, všeobecně považovaná za významnější; byla také početnější. Po vzniku Izraele se obě formace staly součástí pravidelné armády nového státu.)

Základem onoho emblému organizace Irgun (jejíž politické vedení v čele s Menachemem Beginem vytvořilo po vzniku státu stranu Herut, základ dnešního Likudu) je něco, co vyvolalo onen diplomatický konflikt. Irgun, který byl zformován v roce 1931, měl totiž ve svém znaku mapu, která zobrazovala původní britský mandát pro Palestinu, tedy území Izraele v hranicích linie příměří z roku 1949, Pásmo Gazy, Judeu a Samaří – a také celé území dnešního Jordánska, které se ovšem tehdy nazývalo Transjordánsko. Sionisté v Irgunu byli toho názoru, že židovská národní domovina se má budovat na celém území tohoto mandátu svěřeném Británii Společností národů, tedy nejen na teritoriu západně od řeky Jordánu, ale také na východ od ní. Ovšem Londýn jako vládnoucí mocnost v letech 1921/1922 rozhodl, že celý mandát bude rozdělen na vlastní Palestinu, tedy na území na západ od Jordánu ke Středozemnímu moři, a na Transjordánsko, což byl emirát v postavení britského protektorátu, přičemž židovská národní domovina měla být budována pouze na teritoriu západně od Jordánu, tedy v oné vlastní Palestině. S tím ovšem Irgun nesouhlasil a ve svém znaku měl i nadále mapu celého původního britského mandátu.

Tento vhled do historie byl nutný, abychom porozuměli tomu, proč organizátoři vzpomínky na Jacquese Kupfera vyzdobili řečnický pult, u něhož mluvil také ministr Smotrič, zmíněným symbolem – fotoodkaz ZDE. Jordánsko ovšem interpretovalo onen symbol „po svém“ – a nikoli nepochopitelně, dlužno dodat. Základ starého znaku Irgunu (a také Smotričovo vyjádření o „Palestincích“, to ale nechme stranou) vnímá jako porušení mírové smlouvy.

V Jeruzalémě vyhodnotili nastalé napětí jako vážné, proto se na oficiálním twitterovém účtu ministerstva zahraničí objevilo 20. března ujištění, že Izrael je cítí být oddán mírové smlouvě s Jordánskem z roku 1994, přičemž v postoji Státu Izrael, který uznává územní celistvost hášimovského království, nedošlo k žádné změně (obr. 1).

... obr. 1/Zdroj: Twitter izraelského ministerstva zahraničí.

Kromě toho šéf vládní Národní bezpečnostní rady Izraele Cachi Hanegbi na svém Twitteru napsal 20. března:

Po rozruchu způsobeném zveřejněním obrázku izraelského ministra financí vedle mapy Země izraelské, která zahrnovala Jordánské hášimovské království, jsem dnes večer hovořil s jordánským ministrem zahraničí Aymanem Safadim. Ujistil jsem ho o závazku izraelské vlády dodržovat mírovou smlouvu mezi našimi dvěma zeměmi, která po téměř 30 let posílila stabilitu a bezpečnost našeho regionu a že zcela respektujeme územní celistvosti Jordánského hášimovského království.

Ačkoli důvod toho, proč na setkání v Paříži byl takový symbol, jaký tam byl, je vysvětlen výše, z pohledu Jordánska to jistě nebyl nejlepší nápad.

Na druhou stranu je ale nutné říci, že Jordánci, pokud se symbolů týká, by si měli všimnout emblémů, které používají jejich palestinskoarabští přátelé, za něž se tak rádi berou. V jejich případě nejde o nějaké „zaprášené“ historické logo použité na privátní akci kdesi v zahraničí, ale o oficiální znaky organizací, které jsou součástí Palestinské osvobozenecké organizace PLO, jejíž představitelé podepsali v 90. letech minulého století s Izraelem mírové dohody, jejichž klíčovou součástí jsou dva body: 1.) PLO se vzdá terorismu; 2.) PLO uznává právo Státu Izrael na existenci.

Navzdory tomuto ujednání několik uskupení, která jsou součástí PLO, včetně samotného Fatahu vládnoucího na Západním břehu (Judea a Samaří), má ve svém znaku mapu nikoli s vyznačeným územím Západního břehu a Pásma Gazy, kde by měl být zřízen tzv. stát „Palestina“, nýbrž teritorium celého bývalého britského mandátu, tedy včetně území Státu Izrael, což si lze vysvětlit jediným možným způsobem: že zmíněné organizace a formace existenci Izraele na teritoriu historické Palestiny neuznávají. Což je samozřejmě nesrovnatelně závažnější, než že na jedné soukromé akci v západní Evropě byl použit z hlediska Arabů nevhodný symbol.

ZNAKY NĚKTERÝCH ČLENŮ PLO

... obr. 2/Znak PLO - Palestinské osvobozenecké organizace. V zeleném provedení celá mapa Palestiny./Zdroj: Wikipedia, licence Fair Use – vyobrazení použito v souladu s ustanovením paragrafu 34b autorského zákona ČR.

... obr. 3/Znak organizace Fatah. V zeleném provedení celá mapa Palestiny./Zdroj: Wikipedia, licence Fair Use – vyobrazení použito v souladu s ustanovením paragrafu 34b autorského zákona ČR.

... obr. 4/Znak Lidové fronty pro osvobození Palestiny. V bílém provedení celá mapa Palestiny./Zdroj: Wikipedia, licence Fair Use – vyobrazení použito v souladu s ustanovením paragrafu 34b autorského zákona ČR.

obr. 5/Znak Demokratické fronty pro osvobození Palestiny. V černém provedení celá mapa Palestiny./Zdroj: Wikipedia, licence Fair Use – vyobrazení použito v souladu s ustanovením paragrafu 34b autorského zákona ČR.

... obr. 6/Znak Palestinské fronty lidového boje. V červeném provedení mapa celé Palestiny. /Zdroj: Wikipedia, licence Fair Use – vyobrazení použito v souladu s ustanovením paragrafu 34b autorského zákona ČR.

Při pohledu na těchto několik symbolů člověka nemůže nenapadnout: co vlastně chtějí Jordánci Izraelcům vyčítat?

(Zpracováno podle The Times of Israel - „Jordan summons Israeli envoy over ‘racist’ Smotrich speech, ‘Greater Israel’ map“/20. 3. 2023.)

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 21.3.2023 14:26 | karma článku: 9.34 | přečteno: 168x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Zbořil

80. let od popravy Masarykova tajemníka Vasila Škracha aneb omluvme se za CHCIMÍRa

28.5.2023 si připomínáme 80. výročí od popravy Masarykova tajemníka Vasila Škracha, rodáka z Prostějova. Připomeňme si jeho památku navzdory výzvám některých současníků o omluvách za předky či že byl do posledních hodin CHCIMÍRem.

28.5.2023 v 8:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Kyjev má zjevně propracovaný plán protiofenzivy, dochází Kremlu dech?

Zprávy z Ukrajiny jsou plné dezinformací, přesto se z nich dá mnohé vyčíst. Otázka zní, zda je Rusko pes, který štěká, ale nekouše.

28.5.2023 v 7:20 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 286 | Diskuse

Marcel Burkert

Spravodlivosť po rusky

Aj keby Rusko vyvraždilo hoci aj polovicu ukrajinského národa, alebo aj keby úplne Ukrajinu zrovnalo so zemou, ideoví užitoční idioti slúžiaci Kremľu aj tak budú stále zjapať, že na vine sú USA!...

27.5.2023 v 22:05 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 123 | Diskuse

Karel Trčálek

GEN č. 1, Markéta Pekarová-Adamová je naše rodinné stříbro

Konečně něco krásného a pozitivního v dnešní době, kdy váleční štváči oklešťují svobodu slova a banderovští vrazi a nacisté jsou stavěni na piedestal namísto maršála Koněva, jediného právoplatného osvoboditele Prahy

27.5.2023 v 17:13 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 361 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Ministr Bek navrhuje prodloužit povinnou školní docházku, opět bez pochopení konsekvencí

Říká se, že společnost je taková, jaké je její školství. A naše školství je koncepčně dlouhodobě naprosto zanedbané, zatížené neustále se měnícími tlaky a mraky přihlouplých projektů.

27.5.2023 v 12:24 | Karma článku: 22.41 | Přečteno: 970 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...