Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Palestinci? Zavádějící označení

20. 03. 2023 13:13:50
Co dělat, když politik, kterého dvakrát „nemusíte“, vyjádří názor, s nímž se můžete bez výhrad ztotožnit, ba myslíte si dlouhá léta totéž? Tvářit se, že jste nic takového neslyšeli, nebo ho v dané věci podpořit?

K takovým politikům patří v současné izraelské vládě Becalel Smotrič, ministr financí a druhý ministr (izraelská specialita) na ministerstvu obrany. A také Itamar Ben Gvir, ministr národní bezpečnosti. Oba jsou jistě oddanými vlastenci a příkladnými sionisty, nicméně na vodorovné politické úsečce stojí hodně napravo. Většinou jsou ocejchování jako ultrapravičáci a extrémisté.

Upřímně: s některými jejich vyjádřeními, případně činy, mám problém. Pokud si někdo (Itamar Ben Gvir) vyzdobí obývací pokoj snímkem člověka, který povraždil ve svatostánku 29 věřících při modlitbě (židovský terorista Baruch Goldstein v hebronské Jeskyni patriarchů v únoru 1994; zavražděnými byli nevinní muslimové), příliš důvěry nevzbuzuje.

A to je jen vrchol ledovce. Zkrátka: ani jeden není mým šálkem čaje.

Přesto: řekne-li někdo z nich pravdu, podpořím ho. Což činím tímto článkem. Jde o Becalela Smotriče. Ten v neděli 19. března během návštěvy Paříže promluvil na soukromé vzpomínkové akci věnované památce významného pravicového aktivisty Likudu a člena představenstva Židovské agentury Jacquese Kupfera (zemřel 2021). Host z Izraele otevřel starý známý problém: otázku existence palestinského národa.

Na shromáždění řekl, že „neexistuje nic takového jako Palestinci, protože neexistuje nic takového jako palestinský národ“. Říci dnes něco takového ovšem znamená koledovat si o mediální pranýř.

Leč v Paříži se Smotrič setkal s aplausem a jásotem přítomných. Po pravdě: kdybych tam seděl, tleskal bych také.

Proč? To vyplyne z dalšího.

Ministr položil přítomným otázku: „Víte, kdo jsou Palestinci?“ A odpověděl: „Já jsem Palestinec.“ Připomněl svoji babičku, která se narodila před sto lety v severoizraelské (tedy ovšem severopalestinské) Metule u libanonských hranic, a svého dědečka z 13. generace obyvatel Jeruzaléma. To byli podle něj skuteční Palestinci.

Má pravdu.

Palestina je historický název území, které sestává z teritoria Izraele v hranicích linie příměří z roku 1949, historických regionů Judea a Samaří a Pásma Gazy, jde tedy o celé území „od řeky k moři“, to je od pravého břehu Jordánu ke Středozemnímu moři. Tudíž Palestinci jsou všichni obyvatelé takto vymezeného území, bez ohledu na svůj původ – Židé, Arabové a další. Podle Smotriče je termín palestinský národ (vztažený pouze na Araby – LS) „výmyslem posledních 100 let“.

Ministr pokračoval otázkou: „Existuje palestinská historie nebo kultura?“ Domnívá se, že nikoli. Podle jeho výkladu byli na Středním východě Arabové, kteří přišli do Země izraelské ve stejné době, jako židovská imigrace v počátcích sionismu. Izraelci se po 2000 letech exilu vraceli domů a kolem nich byli Arabové, kterým se to nelíbilo a nelíbí.

„Co tedy dělají?“ ptá se. „Vymýšlejí si fiktivní národ v izraelské zemi a nárokují si falešná práva na izraelskou zemi jen proto, aby bojovali proti sionistickému hnutí. Toto je historická pravda. Toto je biblická pravda. Arabové v Zemi izraelské potřebují tuto pravdu slyšet. Tato pravda by měla zaznít také v Elysejském paláci. Měl by ji slyšet i židovský národ ve Státě Izrael, který je poněkud zmatený. Je zapotřebí, aby tuto pravdu slyšeli v Bílém domě ve Washingtonu. Celý svět potřebuje slyšet tuto pravdu, protože je to pravda – a pravda zvítězí.“

Na adresu členů arabské komunity v Izraeli Smotrič řekl, že by měli „přestat plivat do studny, ze které pijí“. Jistěže se tak nechovají všichni, ale mnozí z jejich představitelů, včetně zástupců v parlamentu, ovšem ano.

Smotrič ovšem neřekl, pokud jde o Palestince, nic nového. Namátkou: už před ním se podobně vyjádřila legendární izraelská premiérka Golda Meirová. Česká Wikipedie cituje její odpověď na otázku, zda považuje fedajíny, palestinské bojovníky proti Izraeli, za nový důležitý prvek na Blízkém východě:

Důležitý? Ne. Nový prvek? Ano. Nic takového jako palestinský národ neexistovalo. Kdy existoval nezávislý palestinský národ s palestinským státem? (...) Nestalo se to, že by existoval palestinský národ v Palestině, který by se považoval za palestinský národ a my přišli, vyhnali je a zabrali jejich stát. Oni neexistovali. (The Sunday Times 15. 6. 1969)

Osobně to vnímám tak, a napsal jsem to už mnohokrát, že reprezentace Arabů na území historické Palestiny si sama pro sebe usurpovala názvy jako „Palestina“ a „palestinský“ (ačkoli obojí má širší význam) a že si vymyslela, ještě v dobách, kdy jejích nejvyšší zástupci byli teroristé (Arafat) seskupení do teroristických organizací (Fatah, PLO), existenci tzv. palestinského národa. A dnešní svět jim to zkonzumoval i s příborem a ubrouskem.

Podobná dezinterpretace se světem šíří – a nevyhýbá se ani českému mediálnímu a politickému prostředí -, pokud jde o formulace jako „izraelská okupace Západního břehu“ nebo „ilegální židovské osady“. Obsah jednoho i druhého je zavádějící a lživý; pravda je, vztažena k historickému kontextu, docela jiná. Takzvaný Západní břeh není územím „okupovaným, ale sporným“, stejně tak židovská sídla na tomto území nejsou zdaleka všechna ilegální; nelegální jsou pouze ta, které byly vybudovány bez povolení izraelských úřadů (většinou jde o tzv. outposty, předsunuté základny).

V roce 2011 bylo na YouTube publikováno video (níže) nazvané „Pravda o Západním břehu“, na němž tehdejší náměstek izraelského ministra zahraničí Danny Ajalon srozumitelně vysvětlil to podstatné k tomuto tématu a dotkl se i záležitosti „Palestinců“. (Video je v angličtině a je opatřeno anglickými titulky.)

YOUTUBE – „The Truth about The West Bank“

(Zpracováno podle The Times of Israel - „Smotrich says there’s no Palestinian people, declares his family ‘real Palestinians’“/20. 3. 2023)

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 20.3.2023 13:13 | karma článku: 22.41 | přečteno: 348x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Miloslava Cejpková

Jsem senior - no a co?

Jestli máte "tevelizi" /jak říkala má 3letá vnučka/,koukáte a slyšíte to mnohokrát - "už je mi bohužel...", "narodil jsem se buhužel už..." - co to je za nesmysl? Člověk má být šťastný, že neodešel z našeho světa dřív,

27.5.2023 v 22:29 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 130 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 3.09 | Přečteno: 103 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 11.55 | Přečteno: 173 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXVIII. (o perlorodkách, slepcích a Jamrtálu)

U Bansethů v Nuslích vylovil jsem v mušli na záchodku perlorodku. – Ale už jsem uschlý. (limerik z Jamrtálu)

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 25.32 | Přečteno: 1302 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...