Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Prezident Pavel si zaslouží zastání. Ne posměch

16. 03. 2023 23:04:34
Mezi těmi, kdo neodolali pokušení poněkud znevážit, ne-li rafinovaně zesměšnit politický postoj prezidenta Pavla ve věci podpisu novely zákona o snížení valorizace důchodů, byl také Ladislav Jakl.

Řeč je o jeho článku na blogu iDNES „Slavný soude, můj dnešní podpis je protiústavní, zruš ho“ publikovaný 16. března.

Zklamání? Částečně zklamání, částečně překvapení. L. Jakla považuji za člověka inteligentního, jehož názory stojí za pozornost. Ne se vším souhlasím, ale nepatřím k jeho ideovým odpůrcům. Chci vyzdvihnout, že on jako člověk, který se pohyboval dlouhá léta na nejvyšších místech české politiky, musí vědět, že politika není mnohdy ani černobílá, ani přímočará, že je to nejen umění možného, ale především nekonečná řada kompromisů.

Kompromis musel nyní udělat Petr Pavel, v roce 2009 také prezident Váckav Klaus. Ačkoli jsou obě záležitosti obsahově nesrovnatelné (valorizace penzí vs Lisabonská smlouva), jedno mají do velké míry společné: podpis dokumentu s jehož obsahem se prezident ne zcela ztotožňuje.

Petr Pavel mohl novelu příslušného zákona podepsat, nebo nepodepsat. Na hradním webu (hrad.cz) je brilantně vysvětleno, proč se rozhodl podpis připojit – a dočteme se tam také jeho vysvětlení, co by následovalo, kdyby normu vetoval. Zvláštní ocenění zaslouží jeho vyjádření týkající se toho, proč nevyužil lhůtu danou mu zákonem:

Pokud bych využil celou lhůtu 15 dní, kterou mám na své rozhodnutí, mohl bych z ústavního odkladného veta učinit veto absolutní. Zneužil bych tím situace. Hned při první příležitosti bych výrazně navýšil sílu svých pravomocí oproti tomu, s čím počítá Ústava. Nechci být prezidentem, který využije každou příležitost, aby posílil svou moc za hranici jejího ústavního vymezení.

Domnívám se, že tato pasáž si zaslouží nejen upřímné ocenění, ale měla být v textech komentátorů, blogerů i diskutujících více akcentována.

Také Václav Klaus, v době, kdy s ním byl na Hradě Ladislav Jakl jako ředitel politického odboru KPR, řešil závažné dilema. V roce 2009 v souvislosti s podpisem Lisabonské smlouvy. Tento server (iDNES.cz) publikoval 3. listopadu 2009 pětibodové prohlášení, v němž je uvedeno, že s tehdejším rozhodnutím Ústavního soudu (že Lisabonská smlouva není v rozporu s ústavním pořádkem ČR) V. Klaus „zásadně nesouhlasí“. Dále sdělil svůj názor, že „vstoupením Lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem“, což je – podle mého mínění - víc než pádný důvod, aby smlouvu z pozice prezidenta nepodepsal a na protest proti tomuto porušení naší státní suverenity odstoupil.

Nic takového se ovšem tenkrát nestalo. Naopak: navzdory svým naprosto zásadním výhradám vůči Lisabonské smlouvě i verdiktu Ústavního soudu v posledním (pátém) bodu svého prohlášení uvedl:

Sděluji, že jsem Lisabonskou smlouvu dnes (3. 11. 2009-LS) v 15 hodin podepsal.

Jak snadné je zesměšnit Petra Pavla kvůli jeho kompromisnímu postoji v komplikované záležitosti kolem valorizace důchodů. V kontextu s počínáním tehdejšího Jaklova šéfa na Pražském hradě ovšem působí takovýto laciný útok přinejmenším podivně. Je-li osobnost z kategorie VIP současně také gentlemanem, podobnému pokušení snadno odolá.

Nejsem VIP, ale snažím se chovat slušně. I k politikům. Nikdy by mě nenapadlo zesměšňovat Václava Klause kvůli podpisu Lisabonské smlouvy. A ovšem ani Petra Pavla kvůli podpisu pod novelou zákona o valorizaci penzí.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 16.3.2023 23:04 | karma článku: 42.49 | přečteno: 6501x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fotbal: K odebrání pořadatelství MS „20“ Indonésii

FIFA udělala jedinou možnou a správnou věc, i když za zdůvodnění si palec nahoru nezaslouží. Na svém webu oznámila 29. března 2023 v 17:00 SELČ, že pořadatelství Indonésii odebírá „vzhledem k současným okolnostem“.

29.3.2023 v 22:52 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 330 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.25 | Přečteno: 3942 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Proč odbory nedemonstrují před sídlem Agrofertu? Otevřený dopis odborům.

Česká Republika se za poslední dobu stala svědkem několika bizarních veřejných shromáždění. Jakoby se snad mezi majiteli politických náboženských sekt schylovalo k závěrečné bitvě o voliče.

30.3.2023 v 17:00 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 364 | Diskuse

Vít Klíma

USA chybí páka, jak Rusy posadit za jednací stůl, mír jen tak nebude

Američané, stejně jako Češi mají rádi pohádky s dobrým koncem. Očekávají, že po porážce Ruska bude následovat jednání o mírové smlouvě ze „silové“ pozice jasného vítěze.

30.3.2023 v 14:08 | Karma článku: 26.11 | Přečteno: 1447 | Diskuse

Kateřina Lhotská

EU jako společenství národních států? Ano!

Minulý týden citovala řada médií slova polského premiéra Mateusze Morawieckého pronesená při jeho návštěvě na univerzitě v německém Heidelbergu. Tématem byla jednak válka na Ukrajině a jednak budoucnost evropské integrace.

30.3.2023 v 9:01 | Karma článku: 43.85 | Přečteno: 2688 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Odborový miliardář v luxusní bundě (130 000) ozdobou odborářské dělnické demonstrace.

Babiš je nejen expremiér a poražený prezidentský kandidát, ale především majitel mnoha firem a miliardář. Bundu za 130 000 si jistě může dovolit. Proč také ne když na to má. Na dělnické demonstraci to ovšem působí dost nevhodně.

30.3.2023 v 8:46 | Karma článku: 29.53 | Přečteno: 968 | Diskuse

Josef Nožička

Chvilkaři chtějí rezignaci ministra Blažka. Nezapomněli ovšem na Jurečku s Rakušanem?

Je včerejší protestní akce „chvilkařů“ před ministerstvem spravedlnosti důkazem toho, že tohle sdružení měří všem politikům stejným metrem?

29.3.2023 v 10:40 | Karma článku: 39.03 | Přečteno: 994 | Diskuse
Počet článků 4428 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 904

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

Od roku 2012 bloger na iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz.

Toto je MY BLOG 2. Primárně o Izraeli, případně duchovních tématech,  sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít své  místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  Ve významu: Nejsem ochoten vést plané diskuse o tom, že jsem to či ono vůbec napsal.

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...