Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Poklady znovu otevřené

14. 03. 2023 11:59:17
Z Izraele nepřichází v posledních týdnech příliš mnoho dobrých zpráv. Tedy pokud nepovažujeme za dobrou zprávu zápas desetitisíců, v součtu statisíců obyvatel země o zachování demokratického charakteru státu.

Nejde ale jen o vládou prosazovanou soudní reformu s cílem drasticky omezit pravomoce Nejvyššího soudu, který slouží i jako soud ústavní, což vyvolává týden co týden masivní demonstrace. Navzdory silným prohlášením zejména ultrapravicových politiků protižidovský teror neustává. Problémy se objevují i v zahraniční politice. Problém č. 1: Írán pod rouškou „mírového programu“ pokračuje v obohacování uranu. Zatímco loni v listopadu zprávy hovořily o 60 procentech, server americké televize NBC psal 8. března („Iran enriching uranium to near weapons-grade levels, nuclear watchdog warns“), že podle expertů MAAE již bylo dosaženo 83,7 procent. Čímž se Írán nebezpečně přiblížil k 90 procentům potřebným ke zkonstruování jaderné zbraně.

Souběžně pokračuje vývoj íránského raketového programu. V únoru 2023 informovaly servery o nové íránské raketě dlouhého doletu Chajbar Šekan s doletem až 1450 km a o dva týdny představil režim v Teherán u novou střelu s plochou dráhou letu – ta zasáhne cíl ve vzdálenosti až 1650 km. Vzhledem k tomu, že mezi Izraelem a Íránem je vzdálenost zhruba 1200 km a při vědomí toho, že jedním z cílů politiky teheránských ajatolláhů je vymazat „sionistickou entitu“ z mapy regionu, není divu, že vláda v Jeruzalémě i ministerstvo obrany a velitelství armády v Tel Avivu se mají maximálně na pozoru.

Jednou z možností jak zareagovat je íránský jaderný program zlikvidovat. V minulosti takto vyřadily izraelské vzdušné síly jaderné zařízení v Iráku (Osirak – 1981) a v Sýrii (u Dajr az Zauru – 2007). Ovšem realizovat podobnou operaci v Íránu je vzhledem ke vzdálenosti obou zemí a dalším faktorům mimořádně komplikované, nikoli ovšem nemožné. Ideální by bylo, kdyby Izrael mohl použít vojenská letiště spřátelených zemí k doplnění paliva pro své stroje.

Při pohledu na mapu se možností nabízí méně než málo. Jednou z uvažovaných byl Ázerbájdžán, který udržuje s Izraelem korektní vztahy a navíc patří Izrael k předním dodavatelům zbraní pro Ázerbájdžánské ozbrojené síly. Leč 10. března přinesl web listu The Jerusalem Post vyjádření nového ázerbajdžánského velvyslance v Izraeli Muchtara Mamadova, že Izrael nebude moci využít letiště v jeho zemi při případném útoku na Írán. (Inu, v nouzi poznáš přítele.)

Druhou Jobovou zprávou bylo oznámení taktéž z 10. března (informoval i server iDNES), že Saúdská Arábie a Írán obnovují diplomatické styky přerušené v roce 2016. Kromě toho se „obě země domluvily na vzájemném respektování státní suverenity, nezasahování do vnitřních záležitostí a také na aktivaci dohody o bezpečnostní spolupráci podepsané v roce 2001“ (iDNES).

Naděje na vytvoření byť tajného protiíránského spojenectví na linii Jeruzalém – Rijád tak vzala za své.

DOBRÁ ZPRÁVA

V pondělí 13. března bylo v Jeruzalémě po tříleté rekonstrukci zpřístupněno veřejnosti Davidsonovo centrum, které spolu s přilehlým Jeruzalémským archeologickým parkem nabízí unikátní vhled do historie izraelské metropole. Se zaměřením na chrámové období (10. stol. př. Kr. až rok 70 po Kr.). Centrum – muzejní výstavní komplex – se nachází v jihozápadním sousedství Chrámové hory a jedinečným způsobem spojuje archeologické artefakty s moderními inovativními prezentačními technologiemi a interaktivními projekcemi.

Zvláštní pozornost je věnována klíčovému symbolu provázejícímu lid Izraele od starověku. Není to Davidova hvězda, ale menora – sedmiramenný svícen. Pokyn k jeho zhotovení byl dán Izraeli ještě před vstupem do Zaslíbené země, na Sinaji, během cesty z egyptského otroctví. Později byla nedílnou součástí inventáře obou jeruzalémských Chrámů. Jako náboženský a národní symbol přetrvala dodnes: tvoří centrální vyobrazení státního znaku Izraele (obr. 1).

... obr. 1/Státní znak Izraele. Zdroj: Wikipedia, licence: Public Domain.

... obr. 2/Model menory, která je součástí výzdoby PC koutku autora článku. Je podobná 4,3 metry vysoké menoře stojící u severního okraje parlamentního okrsku v Jeruzalémě. Foto: Autor článku.

Davidsonovo centrum nabízí k vidění tři unikátní historické poklady, na nichž je menora vyobrazena. Je to (I) starověká mince, (II) Magdalský kámen a (III) Jásonova hrobka. Kromě toho přináší projekce také části starověkého zdiva s nejstarším uvedením názvu města – ve starohebrejštině „YRŠLM“.

Ad (I). Jedná se o minci s nejstarším známým vyobrazením menory. Pochází z doby kolem roku 40 př. Kr., kdy vládl v nezávislé Judeji poslední panovník hasmonejské dynastie Antigonus II. Mattathias (popraven roku 37 př. Kr.). Kdy a kde byla mince objevena není známo, nicméně do dnešního Izraele se dostala ve 40. letech minulého století, ještě za doby britského mandátu. FOTOODKAZ ZDE.

Ad (II). Magdalský kámen je tesaný kamenný blok o rozměrech 60x50x40 cm (poslední rozměr je výška) a nalezen byl ve zbytcích starověké Magdalské synagogy v roce 2009. (Magdala byla rybářským městečkem na západním břehu Genezaretského jezera, zmíněna je i v Bibli, v Novém zákoně.) Kámen obsahuje kromě jiného reliéf chrámové menory, přičemž se má za to, že autor musel svícen přímo v Chrámu vidět. Podstatné je, že kámen, který mohl být použit jako stůl při čtení Tóry, vznikl ještě před zničením Druhého chrámu (k němu došlo v roce 70 po Kr.). Opět jde o nejstarší známé vyobrazení menory v židovské synagoze. FOTOODKAZ ZDE.

Ad (III). Fragment zdiva, které bylo součástí pohřební jeskyně známé jako Jasonova hrobka. Objevena byla v 50. letech minulého století během průzkumu před výstavbou činžovního domu. Pochází rovněž z období Druhého chrámu. Do zdiva bylo vyryto pět symbolů menory. FOTOODKAZ ZDE.

Expozice ve znovu otevřeném Davidsonově centru víc než na co jiného ukazuje na těsné sepětí židovského lidu s Jeruzalémem jako svým odvěkým duchovním, národním a politickým centrem, dnes hlavním městem moderní židovské republiky. Představa, že by se Židé vzdali byť jen části tohoto pro ně posvátného města ve prospěch hlavního města uvažovaného státu palestinských Arabů je iluzorní a absolutně nereálná.

Zpracováno podle: YNETNEWS - Earliest likeness of menorah at Davidson center in re-opened archeological park/6. 3. 2023; THE TIMES OF ISRAEL - Coin with oldest depiction of Temple menorah displayed for first time/13. 3. 2023; THE JERUSALEM POST - Davidson Center in Jerusalem Archaeological Park reopens with brand-new modernized experience/11. 3. 2023.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 14.3.2023 11:59 | karma článku: 7.60 | přečteno: 125x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 93 | Diskuse

Miloslava Cejpková

Jsem senior - no a co?

Jestli máte "tevelizi" /jak říkala má 3letá vnučka/,koukáte a slyšíte to mnohokrát - "už je mi bohužel...", "narodil jsem se buhužel už..." - co to je za nesmysl? Člověk má být šťastný, že neodešel z našeho světa dřív,

27.5.2023 v 22:29 | Karma článku: 16.25 | Přečteno: 172 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 4.05 | Přečteno: 121 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 187 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXVIII. (o perlorodkách, slepcích a Jamrtálu)

U Bansethů v Nuslích vylovil jsem v mušli na záchodku perlorodku. – Ale už jsem uschlý. (limerik z Jamrtálu)

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 1404 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...