Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Nebinární Diana

13. 03. 2023 10:34:49
Revue serveru iDNES přinesla 10. března informaci o britské herečce Emmě Corrinové. Ta je známá mimo jiné rolí princezny Diany v seriálu „The Crown“ společnosti Netflix. A pak ještě něčím.

V roce 2021 veřejně informovala o tom, že je nebinární. Server iDNES o tom psal 9. července toho roku („Proslavila se rolí princezny Diany. Nyní prozradila, že je nebinární“); podle téhož zdroje oznámila v dubnu 2021, že je queer.

V článku z letošního 10. března („Jsem nebinární. Nechápu tedy, proč nedostávám mužské role, říká herečka“) je zmíněn rozhovor Corrinové s časopisem Vanity Fair („Emma Corrin Hopes for Roles of All Genders“). Ten byl na webu časopisu publikován už 15. února 2023. Korespondentka Joy Pressová se zmínila o tom, co už bylo známo: přiznání se k nebinaritě, změna v používání zájmena (herečka prý ale umožňuje, aby ve vztahu k její osobě byl používán jak tvar she /ona, tak they/oni – LS) a sdělení, že nosí binder – stahovač prsou, aby se její hrudník jevil více plochý. Pak herečce položila otázku, jestli uvažovala o konkurzu na mužskou roli nebo o hledání nebinárních rolí?

Corrinová odpověděla: „Je zajímavé, že mi nejsou nabízeny mužské role, ale stejně by mě to lákalo!“

Nevím, jestli je to zajímavé, ale je to především normální. Bez ohledu na to, co se děje v jejím mozku je Corrinová po fyzické stránce ženou se vším všudy, navíc atraktivní – nikoli náhodou byla vybrána do role neméně půvabné Diany v jejím mladším období. Ztvárnila ji skvěle. Dokud bude svět fungovat tak, že režiséři si budou moci do mužských rolí svobodně vybírat muže a poslední slovo bude mít zase jenom režisér a jeho tým, pak, obávám se, nebude mít krásná žena Corrinová šanci. (Podotýkám, že se bavíme o stavu, kdy herečka nepodstoupila žádnou operaci a používá pouze binder.) V okamžiku, kdy do svobodného rozhodování „hodí vidle“ politicko-korektní politici ve službách progresivistických aktivistů a začnou být nařizovány kvóty, jak je dnes módou, pak ano, fyzická osoba – žena bude moci hrát mužskou roli. To už ale budeme žít ve světě, v němž například roli Ježíše bude moci dostat Číňanka a Masaryka bude hrát černoch. Nic není nemožné, nakročeno k tomu máme.

Jakkoli se to může zdát přehnané a hodně za hranou, není tomu tak. Server iDNES také píše, že to byla právě Corrinová, kdo navrhl, aby akce typu vyhlášení cen Oscar (právě máme jednu takovou show za sebou) nebo její britské obdoby BAFTA apod. zahrnovaly také genderově neutrální kategorie, neboť má za to, že „aktuální kategorie rozhodně nejsou dostatečně inkluzivní“.

A přesně o to jde. Osobní pocity Emmy Corinové jsou její privátní věcí. Že to zveřejnila na sociálních sítích, právě tak. Že se pochlubila používáním binderu a na Instagramu doporučila, od jakých firem si toto spodní prádlo pořizuje – to všechno je pouze a jen její soukromý problém a nikomu do toho nic není. Můžeme nanejvýš v duchu litovat toho, že tak nádhernou ženu postihla tato deviace (deviace = odchylka od normy) a svět mužů – obdivovatelů žen přijde o nádhernou bytost.

Jakmile se ale ve veřejném prostoru objeví požadavky ve stylu, že většina s ohledem na menší než malou minoritu by měla dělat to či ono, musíme zpozornět. Protože se po nás chce, abychom se my podřídili jim a podle jejich představ přeměnili tento svět, nikoli aby oni se vyrovnali s tím, jak svět reálně funguje.

Ilustrujme to na záležitosti homosexuality. Naše společnost, moderní, západní, svobodná, demokratická homosexualitu nekriminalizuje (jako některé muslimské režimy, i ty liberálnější, v nichž dochází k určitému druhu šikany ze strany státu), ale oficiálně pohlíží na lidi postižené touto deviací (opakuji: odchylkou od normy) naprosto stejně jako na obyvatelstvo patřící k heterosexuální většině. (Debatou o tom, že jde spíše o kastu privilegovaných nechci toto téma komplikovat; stejně jako nelze zabránit jednotlivcům, aby se vůči lidem postiženým výše uvedenými odchylkami od normy vyjadřovali v rozporu s oficiálním postojem státu, který vychází z ústavou garantovaného práva rovnosti všech před zákonem.)

Je samozřejmě správné, že homosexuální styk přestal být v naší zemi trestným činem (na samotném začátku šesté dekády minulého století). V roce 2006 byl přijat zákon o registrovaném partnerství – a tehdy se zdálo, že jsme se v této záležitosti dostali na samotnou hranici možného. Dokonce lidé z vedení jejich tehdejší organizace SOHO ujišťovali, že tím jejich požadavky končí (ačkoli to dnes zpochybňují). Kdo tomu uvěřil, byl bláhový. Salámovou metodou požadují homosexuální aktivisté víc a víc, vlastně naprosté zrovnoprávnění jejich stejnopohlavního vztahu s tradičním manželstvím včetně adopce dětí. Nechci to dnes rozebírat, ale pouze poukázat na to, že nároky se stupňují.

Totéž platí i v případě kategorizace na Oscarech a Filmové ceně Britské akademie. Dosud jsme vystačili se čtyřmi, pokud jde o rozdělení muži – ženy. Nejlepší herec a herečka v hlavní roli, totéž ve vedlejší roli. Nyní, když Corrinová objevila svoji nebinaritu, požaduje zvláštní kategorii. Jenomže v lidské společnosti je daleko víc odchylek od normálu. Tito lidé také mají mít svoji kategorii? Podíváme-li se do historických análů, kolik mezi oscarovými vítězi najdeme herců postižených nanismem (trpasličím vzrůstem)? Bylo by přece také dostatečně inkluzivní, kdyby měli svoji samostatnou kategorii – počet držitelů Oscarů mezi nimi by dramaticky vzrostl. Podobně bychom mohli přidat bezpočet dalších kategorií. Život na planetě by byl rázem radostnější, růžovější, pokrokovější, spravedlivější.

Nebo ne? Platí, nebo neplatí, že čím víc kategorií na Oscarech, tím lepší svět?

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 13.3.2023 10:34 | karma článku: 24.89 | přečteno: 537x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXIX. (o stárnutí, blbnutí a ideálu)

Roky s náma zacvičí, nakonec nás doničí, budem bez paměti tuším, zcela zblblí, slepí, hluší... – ideální voliči. (limerik z Povltaví)

28.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 7.33 | Přečteno: 101 | Diskuse

Miloslava Cejpková

Jsem senior - no a co?

Jestli máte "tevelizi" /jak říkala má 3letá vnučka/,koukáte a slyšíte to mnohokrát - "už je mi bohužel...", "narodil jsem se buhužel už..." - co to je za nesmysl? Člověk má být šťastný, že neodešel z našeho světa dřív,

27.5.2023 v 22:29 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 193 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 4.48 | Přečteno: 133 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 195 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...