Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Ještě k inauguraci: Byl můj tolerantní přístup chybný?

12. 03. 2023 14:55:00
Během nedlouhého působení na Blogosféře.cz se mi podařilo vysloužit si nelichotivou nálepku náboženského fanatika. Jsem prý militantní, vystupuji jako člen nějaké sekty, netolerantní, nesmiřitelný.

Důvodem tohoto cejchu je můj pohled na homosexuální styk, který je podle učení Bible hříchem. Mimochodem stejný názor zastává i papež, což ale katolicky orientovaní autoři a přispěvatelé do diskusí rádi přehlížejí. Pozoruhodné. Vysloužil jsem si nálepku homofoba, a přestože je nesmyslná a lživá, jsem zaškatulkován: patřím mezi názorové nepřátele moderně, liberálně a pokrokově (progresivně) smýšlející části společnosti.

Kromě toho, je-li někdo nařčen z náboženského fanatismu kvůli svým postojům k problematice vztahů stejnopohlavních dvojic (jenom proto, že říká to, co učí Bible), je pak vnímán jako nesmiřitelný fanatik tak nějak obecně, bez ohledu na realitu.

Jak ošidné a zavádějící může takové uvažování být ukázala – pro někoho možná překvapivě - prezidentská inaugurace. Jako člověka, který má blízko k duchovnímu světu, jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít ekumenickou modlitbu v kapli sv. Václava katedrály na Hradčanech. Ač tvrdý kritik římskokatolické církve, zaujal jsem k ekumenickému setkání tolerantní, vstřícný ba pozitivní postoj (viz můj článek na blogu iDNES „K inauguraci“ z 9. 3. 2023).

Byť jsem nemohl přehlédnout katolickou dominanci programu v katedrále, zejména pokud jde o její ekumenickou část, chápal jsem, že hostitelem je katolická církev; kdyby se podobné modlitby konaly v evangelickém kostele U Salvátora „dole“ na Starém městě, bylo by ledacos jinak. V některých chvílích jsem se u televizoru poněkud ošíval, celkově jsem ale – s občasným přimhouřením očí – ocenil ekumenickou část inaugurace takto:

Je víc než dobře, že nový prezident, ač sám, jak přiznal, věřící není, zařadil do inauguračního dne také toto duchovní setkání, v němž mu představitelé církví vyprosili moudrost a Boží požehnání při výkonu veledůležitého úřadu. Není to formalita. Bezpochyby bude obojí potřebovat.

Ocenil jsem v první řadě princip. Pokud jde o vzdání pocty knížeti Václavovi, chápal jsem to jako akt primárně politický (dnešní hlava státu vzdává poctu jednomu z dávných předchůdců), jistěže zasazený do širšího církevního rámce.

Zde malá odbočka. Poněkud mě překvapily dva nesprávné údaje, které jsme během přenosu slyšeli od redaktorů České televize. Karol Efraim Sidon není vrchní pražský rabín, ale vrchní zemský rabín; vrchním rabínem pražské židovské obce je David Peter. Stejně tak Tomáš Holub není biskupem olomouckým, nýbrž plzeňským; v Olomouci aktuálně, po odchodu Jana Graubnera do Prahy, žádný arcibiskup nesídlí, arcibiskupství dočasně vede administrátor Josef Nuzík.

Nyní ale k tomu podstatnému. Udělal jsem chybu, když jsem byl vůči ekumenickým modlitbám v kapli sv. Václava, myšleno vůči programu tohoto setkání s prezidentem, vstřícný, vlastně nekritický? Patrně ano.

Stala se totiž zvláštní věc. Během víkendu po inauguraci jsem cítil jakési vnitřní puzení navštívit webové stránky Christnet.eu. Na nich jsem narazil na zajímavý článek „Inaugurace a promarněná možnost“. Jeho autorem je přímý účastník ekumenických modliteb v kapli sv. Václava - David Novák, předseda Rady Církve bratrské, jedné z menších českých evangelikálních církví. Ten je ve svém hodnocení mnohem méně vstřícný. Hned v úvodu píše:

O nějaké ekumeně nakonec nemohla být ani řeč, drtivou většinu času měli v režii katolíci, třeba už jen tím, že prezident byl představen především katolickému kléru.

To by ale bylo to nejméně problematické. Kazatel Novák pokračuje:

Mnohem horší byl obsah bohoslužby. Prezentoval církev, která uvízla někde v minulosti a je mimo dotek s dnešní dobou. Církev, v jejímž středu není ten, kdo ji založil.

Je pochopitelné, že Daniel Novák jako duchovní osoba klade větší důraz na náboženský rozměr celé věci (než třeba já). Také proto napsal:

Asi naivně jsem si myslel, že modlitba měla být ke Kristu, jehož prosíme, aby našeho prezidenta vedl, chránil a dával mu moudrost. Místo toho musel prezident za přítomnosti kamer a tisíců diváků stát dlouhou dobu před lebkou sv. Václava, nakonec se jí poklonit a spolu se svojí paní a dětmi před ní položit kytice.

Výhradu má k i té části setkání, v níž arcibiskup v rámci modlitby zmínil řadu světců; světců katolických. Vedle knížete Václava Cyrila s Metodějem, Ludmilu, Vojtěcha, Anežku Českou, Zdislavu, Jana Nepomuckého. Kazatel Novák to zhodnotil takto:

„Ekumenická“ bohoslužba dále spočívala v poněkud dlouhém odříkávání všech možných katolických svatých. Nechci polemizovat s modlitbami ke svatým. Ale pokud to tam muselo být a pokud jsou svatí určitými vzory víry, potom by bylo ekumenicky slušné zmínit i jiné svaté vzory, které náš národ měl, jen nebyli z katolického spektra. Třeba Chelčického, Augustu, Komenského, Karafiáta atd. Máme jich, díky Bohu, hodně a navíc výše jmenovaní by si to nepřáli. Je jasné, že to v rámci katolické liturgie ani nejde, proto bych v rámci ekumeny tento výčet vynechal a raději věnoval prostor modlitbě ke Kristu a četbě Písma.

Autora mrzí, že v daném čase nezaznělo nic z evangelia. Abych to uvedl na pravou míru, zazněla Modlitba Páně. (Předtím z Bible přečetl rabín Sidon prvních sedm veršů úvodní kapitoly knihy Přísloví, ale ta patří do Starého zákona). Daniel Novák by chtěl víc, protože evangelium je „zdroj naší naděje. Proč se za evangelium stydět? Proč nevyužít možnosti, kdy naslouchají desetitisíce lidí?“ Takový je jeho pohled.

Možná si řeknete, o co kazateli Novákovi jde? Nechme si to vysvětlit:

Na inauguraci jsme stáli před lebkou sv. Václava a prosili o jeho pomoc. Do toho se mi (...) vracela slova (papeže) Františka: Postavme se doma před kříž, pohleďme na něj a řekněme: „S Tebou není nic ztraceno. S Tebou mohu vždycky doufat. Ty jsi má naděje.“ Škoda, že ekumenická modlitba na inauguraci vyzněla skoro stejně. Jen s tím, že se lišila v tom naprosto nejdůležitějším. Místo „s Tebou, Kriste“ bylo „s Tebou, sv. Václave“.

V té poslední větě je vyjádřen zásadní rozdíl mezi katolickým a evangelikálním křesťanstvím – a myslím, že právě na to chtěl kazatel Novák položit důraz. Když jde o ekumenickou bohoslužbu, musí na prvním místě stát Kristus, nikdo jiný. Je to správné nejen z hlediska principiálního, ale jde také o prostou slušnost. Nechat defilovat před nekatolickými duchovními a židovským rabínem katolické světce v rámci společných modliteb je poněkud chucpe.

Začal jsem osobně a stejně tak i skončím. Ani si nechci představovat, jaký další cejch by mi moji oponenti „vypálili“, kdybych ekumenické modlitby při inauguraci prezidenta Pavla podrobil stejné kritice jako nejvyšší zástupce Církve bratrské. Jak snadné je někoho označit za náboženského fanatika – než zjistíme, že náboženským fanatikem není a že mnozí zaujímají ještě radikálnější postoje. Jako například kazatel David Novák. Přesto si myslím, že ani on náboženským fanatikem není. Jen má na jisté věci svůj názor a po mém soudu dobře vyargumentovaný.

EPILOG

Kazatel Novák v závěru svého článku píše:

Pokud vím, pan prezident a jeho choť nejsou věřící. Chtělo se mi jim říci něco ve smyslu – tohle není jediný způsob, jak vypadá křesťanství.

Přesně v tom je podstata celé věci. Mezi biblickým křesťanstvím a jeho římskokatolickou verzí zeje hluboká a obávám se, že nepřekonatelná propast. Tolerance ano, ale vzájemná. Bylo tomu tak i v kapli sv. Václava? Anebo protestantští a evangelikální duchovní, a také židovský rabín, byli nuceni ustoupit katolické dominanci? V každém případě mě Novákův článek inspiroval k hlubokému zamyšlení.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 12.3.2023 14:55 | karma článku: 17.15 | přečteno: 607x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXIX. (o stárnutí, blbnutí a ideálu)

Roky s náma zacvičí, nakonec nás doničí, budem bez paměti tuším, zcela zblblí, slepí, hluší... – ideální voliči. (limerik z Povltaví)

28.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 113 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 4.48 | Přečteno: 144 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 201 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXVIII. (o perlorodkách, slepcích a Jamrtálu)

U Bansethů v Nuslích vylovil jsem v mušli na záchodku perlorodku. – Ale už jsem uschlý. (limerik z Jamrtálu)

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 25.75 | Přečteno: 1496 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...