Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Politika v demokracii: Biblické křesťanství jako handicap? (Doplněno)

8. 03. 2023 21:10:01
Když v polovině února Nicola Sturgeonová oznámila odchod z funkce šéfky skotské vlády a Skotské národní strany, sotva komu přišlo na mysl, jakou roli při volbě nástupce bude hrát náboženská víra jejího nástupce.

To vyplulo na povrch poté, co se ustálil počet kandidátů na funkci předsedy Skotské národní strany a byla oznámena jejich jména. Jsou tři: Kate Forbesová, současná ministryně financí a ekonomiky ve skotském kabinetu, Humza Youdaf, její vládní kolega šéfující resortu zdravotnictví a sociálních věcí, a Ash Reganová, bývalá ministryně pro oblast komunitní bezpečnosti, ve vládě ovšem tato funkce podřízena ministru spravedlnosti.

Podle dosavadních průzkumů mají největší šanci na zvolení první dva jmenovaní, Forbesová a Yousaf. Volby, kterých se mohou účastnit pouze členové Skotské národní strany, probíhají korespondenčně a je pro ně vyhrazen termín 13. až 27. března 2023. Teprve pak Sturgeonová reálně odstoupí a skotský parlament zvolí jejího nástupce. Dle rozložení sil v edinburském parlamentu je jisté, že to bude vítězný předseda Skotské národní strany vzešlý z celostranického hlasování. (Ve 129členném parlamentu drží středolevá Skotská národní strana 64 mandátů, většinu má zajištěnou koalicí s více levicovými Skotskými zelenými se sedmi křesly.)

A jakou roli hraje v této záležitosti náboženství kandidátů? Křesťanský zpravodajský portál Evangelical Focus zaznamenal už 20. února („The favourite to lead the Scottish government faces an obstacle - her evangelical faith“) neblahou skutečnost. Že kandidátka na lídra skotské vládnoucí strany Kate Forbesová čelí bariéře – a tou je její evangelikální víra. Ačkoli se těší širokému respektu z odborného hlediska jako ministryně financí a hospodářství, kvůli svému křesťanskému přesvědčení není prý pro vrcholnou politickou funkci vhodná.

Co jejím oponentům vadí? Forbesová se otevřeně hlásí k členství v evangelikální kalvinistické Free Church of Scotland, která zastává v citlivých záležitostech mezilidských vztahů, stejnopohlavního manželství nebo nenarozeného života tradiční, tedy na biblickém učení založené postoje. Otevřeně se hlásí ke své víře: „Na rovinu, věřím v osobu Ježíše Krista. Věřím, že za mě zemřel, zachránil mě a že mým povoláním je Jemu sloužit a milovat Ho, a také sloužit svým bližním a milovat je celým svým srdcem, duší, myslí a celou svojí silou. Politika pomine – byla jsem člověkem, než jsem se stala političkou, a ten člověk bude i nadále věřit, že je stvořen k obrazu Božímu“.

Může být lepší vizitka někoho, kdo chce na zodpovědném vládním místě sloužit veřejnosti? Přesto vůči ní existuje v její partaji opozice. Co spolustraníkům vadí? Je toho víc. Její „pro-life“ postoj vyjádřený stanoviskem, že „měřítkem skutečného pokroku“ je to, jak je zacházeno s nenarozenými a nevyléčitelně nemocnými“. Vadí také to, že jako členka kabinetu vyzývala k obezřetnosti ve věci sebeidentifikace pohlaví, protože ukvapená změna v této záležitosti by znamenala riziko přijetí špatné legislativy. Vedení strany je také trnem v oku skutečnost, že nikdy veřejně nepodporovala manželství osob stejného pohlaví. (Jako evangelikální křesťanska ani nemohla – LS.)

Ovšemže má i své příznivce. Poslankyně londýnské Dolní sněmovny Joanna Cherryová (taktéž ze Skotské národní strany) na její obranu řekla: „Přála bych si, aby lidé přestali útočit na Kate Forbesovou pro její náboženskou víru. Nikdy neprojevila sklon k tomu, aby součástí vládní agendy bylo omezení práv.“

Je to klasické nedorozumění. Osobní víra a z ní vycházející postoje jsou věc jedna, respekt k většinovému demokratickému rozhodnutí věc druhá. Respekt samozřejmě neznamená povinný souhlas. Křesťané snad ještě mají právo, aby jejich názory ve veřejném prostoru zazněly. Ono to vypadá tak, že právo mají, ale současně to mnozí, nikoli zanedbatelná menšina, jak uvidíme níže, považují za diskvalifikační faktor.

Evangelical Focus se k této kontroverzi znovu vrátil 2. března („Britons prefer Muslims to evangelical Christians in top political leadership, survey says“). Titulek naznačuje cosi neblahého: Podle průzkumu Britové ve vrcholném politickém vedení preferují muslimy před evangelikálními křesťany. Dodejme: v křesťanské zemi, kde vznikly významné křesťanské denominace, Anglikánská církev, Metodistická církev.

Server píše, že boj o to, kdo bude příštím premiérem Skotska (doslova Prvním ministrem) otevřel hlubokou debatu o roli osobního náboženského přesvědčení u lidí v politickém vedení, která přesahuje hranice Skotské národní strany. Uvnitř samotné partaje se ukazuje, že větší podporu ve vedení má protikandidát Forbesové Humza Yousaf – liberální muslim.

Připomenut je výsledek výzkumu veřejného mínění, který pro think tank Theos uspořádala agentura YouGov. Jeho hlavní zjištění: Vize o podobě manželství, jak ji vyznávají křesťané věřící Bibli, představuje značnou překážku pro přístup k postům v politickém vedení.

Několik čísel. Na otázku, jestli respondenti (víc než dva tisíce v celé Velké Británii) souhlasí s tím, aby někdo, kdo je proti manželství osob stejného pohlaví, vykonával vyšší politickou funkci, odpovědělo záporně v Anglii 51 % a ve Skotsku 44 % dotázaných. V segmentu 18 až 24 let souhlasí s tím, aby někdo s takovýmto postojem zastával nejvyšší vládní funkci pouze 24 % respondentů. 55 % si myslí, že negativní postoj k potratům je jasně diskvalifikující pro vykonávání top politického postu.

Pokud jde o příslušnost k různým náboženským vyznáním kromě anglikánského, jsou evangelikálové méně tolerovanou skupinou ve vztahu k možnosti zastávat nejvyšší politické funkce. Nejlépe jsou na tom římští katolíci – ti jako politici na vrcholné pozici nevadí 67 % dotázaných. Následují muslimové (64 %) a ultraortodoxní Židé (téměř 62 %). Evangelikálové dopadli takto: 53 % dotázaných nevadí, 19 % je zásadně proti a zbytek do 100 % neví.

Pozoruhodné je, že jak katolická víra, tak muslimská a rovněž ortodoxní verze judaismu jsou shodně, stejně jako evangelikálové, proti sňatkům homosexuálních dvojic. To ale nic nemění na tom, že v dnešní Británii, zdá se, je pro nejvyšší politické funkce přijatelnější muslim než evangelikální křesťan.

Jak to dopadne ve Skotsku se dozvíme po 27. březnu. Evangelikálka Forbesová, nebo muslim Yousaf?

27/03/2023

Kate Forbesová ve vnitrostranické volbě neuspěla, skončila druhá s počtem hlasů včetně preferenčních 24,336 tis. Vítěz Humza Yousaf, nový premiér Skotská, jich má 26,032 tis.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 8.3.2023 21:10 | karma článku: 12.30 | přečteno: 194x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 98 | Diskuse

Miloslava Cejpková

Jsem senior - no a co?

Jestli máte "tevelizi" /jak říkala má 3letá vnučka/,koukáte a slyšíte to mnohokrát - "už je mi bohužel...", "narodil jsem se buhužel už..." - co to je za nesmysl? Člověk má být šťastný, že neodešel z našeho světa dřív,

27.5.2023 v 22:29 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 186 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 4.48 | Přečteno: 127 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 12.57 | Přečteno: 193 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXVIII. (o perlorodkách, slepcích a Jamrtálu)

U Bansethů v Nuslích vylovil jsem v mušli na záchodku perlorodku. – Ale už jsem uschlý. (limerik z Jamrtálu)

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 1429 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...