Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Dvě poznámky k rozhlasovému podcastu s Irenou Kalhousovou

7. 03. 2023 22:26:45
Server iROZHLAS zveřejnil 7. 3. 2023 v informaci o podcastu Vinohradská 12 obsáhlý rozhovor s naší přední odbornicí na Izrael Irenou Kalhousovou o aktuální situaci v této zemi. Řeč přišla i na útok v Huwaře.

„B“ JE V ABECEDĚ AŽ ZA „A“

Člověk by podvědomě očekával, že profesionál kalibru Ireny Kalhousové (ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově) řekne nejprve „A“ a poté teprve „B“. Nestalo se tak. V otázce týkající se pohledu USA na současné dění v Izraeli a na Západním břehu (Judea a Samaří) zmínila paní Kalhousová událost v Huwaře, aniž by tuto arabskou samařskou obec zprvu jmenovala:

Skupina čtyř set radikálních židovských osadníků napadla arabskou vesnici, kterou vypálila a zdemolovala, to vše bez zásahu izraelské armády, která sice pomohla palestinským rodinám dostat se z hořících domů, ale jinak proti radikálům neudělala zhola nic.

Kdo podcast poslouchal v této části, musel nabýt dojmu, že židovští radikálové svévolně, bez zjevného důvodu napadli zmíněné město (má přes sedm tisíc obyvatel, nejde tedy o vesnici), což je hanebnost nejvyššího stupně. Ano hanebnost to byla, velitel izraelského Centrálního armádního velitelství generálporučík Jehuda Fuchs, pod něhož oblast Judeje a Samaří spadá, hovořil otevřeně o pogromu a vzal zodpovědnost za to, že armáda nebyla na takový rozsah násilí připravena, leč nejednalo se o akci typu „blesk z čistého nebe“.

Teprve když redaktor Matěj Skalický položil p. Kalhousové otázku „Událost, kterou jste popisovala, to byla obec Huwara?“, dozvěděli se posluchači ono „A“:

Ano, bylo to napadení palestinské obce Huwara. Byla to pomsta za to, že ten den byli zavražděni dva židovští osadníci, zřejmě nějakým obyvatelem této vesnice, ale to nevíme*). Radikální osadníci se rozhodli pomstít tento teroristický čin a vydali se do této vesnice.

Jen doplňme: osadníci neosadníci, byli to dva mladí Izraelci, bratří Janivovi, kteří obcí projížděli a v dopravní zácpě, když museli zpomalit, si je vytipoval arabský terorista a chladnokrevně je zavraždil. Jenom proto, že to byli Izraelci (což poznal podle SPZ jejich automobilu – Izraelci mají žlutý podklad a černá čísla, vozidla registrovaná v Palestinské arabské autonomii bílý podklad a zelený nápis).

Kdyby se totiž redaktor Skalický přímo na Huwaru nezeptal, posluchači by se ono „A“ vůbec nedozvěděli. Neuvěřitelné! Irena Kalhousová se dopustila stejné chyby, jaké jsme opakovaně svědky i u jiných našich mainstreamových médií, třebaže došlo k určitému zlepšení. V principu platí vzorec: Nejprve se sdělí „B“, a to s příslušným důrazem - Izrael bombardoval Pásmo Gazy, a pak mezi řádky či jakoby mimochodem následuje „A“ – k bombardování došlo po arabském teroristickém činu nebo raketové agresi vedené proti Izraeli z Pásma Gazy.

Jsou to zdánlivé maličkosti, ale opravdu jen zdánlivé. Ďábel, jak známo, je ukryt v detailu. V každém případě je model informování „nejprve B, pak A“ nefér, neobjektivní, sloužící propagandě sil Zla.

*) Jak se později ukázalo, šlo o člena teroristické organizace Hamas pocházejícího z tábora Askar ležícího u samařského Náblusu. 7. března informovaly izraelské servery o tom, že tento vrah, Abdel Fattah Hussein Charouša, byl zlikvidován v severosamařském Džanínu při společné operaci armády, tajné služby Šin Bet a elitní protiteroristické jednotky Pohraniční policie.

ZMATENÍ POJMŮ

Šokující byla odpověď p. Kalhousové na otázku redaktora, jestli „může dojít k posílení protipalestinské legislativy“. P. Kalhousová doslova: „Záleží, co tím myslíte. Pokud tím myslíme proti Palestincům žijícím v Izraeli, to znamená lidem, kteří mají izraelské občanství...“

Naprosto chybné vyjádření. Copak v Izraeli žijí nějací „Palestinci“ mající izraelské občanství? Nikoli. Pouze Arabové s tímto občanstvím, ale to jsou „izraelští Arabové“, žádní „Palestinci“. Už tak deformovaný pojem „Palestinec“ se dnes vztahuje na arabské, případně jiné nežidovské obyvatele Západního břehu (Judea a Samaří), ačkoli původně znamenal jakékoli obyvatele britského mandátu Palestina. Arabové si pro sebe usurpovali název jak země, tak národa. A svět jim to „zbaštil i s navijákem“.

Proč na tom záleží?

Hovořit o Arabech s izraelským občanstvím jako o „Palestincích“ je nejen absurdní, ale i politicky nebezpečné. Vyjadřuje se tím – chtě nechtě – podpora arabskému maximalismu, který je založen na tom, že celý bývalý mandát má patřit pouze Arabům a že pro židovský stát na jeho území není místo. S tím také šli Arabové do války proti Izraeli v roce 1948 a tato myšlenka tvořila základ jejich politiky až do doby, kdy prozíravější z jejich lídrů pochopili, že Izrael nelze porazit (zlikvidovat) vojensky a svůj přístup k němu změnili (Egypt, Jordánsko, později několik dalších). Nicméně, pokud jde o palestinské Araby, ti si jako pozůstatek tohoto uvažování ponechali jak název pro svůj požadovaný stát (Palestina), tak tímto názvem označují svoji část arabské populace (Palestinci).

Ostatně i název jejich hlavní střechové organizace PLO – Palestinská osvobozenecká organizace (v české verzi spíše Organizace pro osvobození Palestiny) pochází z doby, kdy Arabům šlo o to „osvobodit“ celou Palestinu, to je včetně území, na němž byl zřízen mezinárodně uznaný Stát Izrael.

Přistoupíme-li na to (někteří z nás se skřípěním zubů), že termínem „Palestinci“ jsou označováni Arabové na Západním břehu, pak v žádném případě bychom neměli akceptovat toto označení jako jakési synonymum pro izraelské Araby. Pak bychom totiž otevřeli stavidlo pro takové názvoslovné nesmysly, jako že severoizraelské arabské město Sachnin je vlastně městem palestinským nebo že Dia Saba, jeden z nejlepších arabsko-izraelských fotbalistů působící v prvoligovém klubu Maccabi Haifa, je vlastně hráčem palestinským. Termín „palestinský“ by se nikdy neměl používat ve vztahu k arabské populaci v Izraeli, protože přilévá olej do „kotle zmatků“. Už dnes, když řekneme „Palestina“, nevíme, jestli je myšlen někdejší britský mandát tohoto jména nebo stát, který si nárokují Arabové na Západním břehu a v Pásmu Gazy.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 7.3.2023 22:26 | karma článku: 17.27 | přečteno: 238x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fotbal: K odebrání pořadatelství MS „20“ Indonésii

FIFA udělala jedinou možnou a správnou věc, i když za zdůvodnění si palec nahoru nezaslouží. Na svém webu oznámila 29. března 2023 v 17:00 SELČ, že pořadatelství Indonésii odebírá „vzhledem k současným okolnostem“.

29.3.2023 v 22:52 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 330 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 3943 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Blanka Fay

Když má někdo o Kolečko míň aneb ať žijí toxické vztahy..

Tohle mi vážně nedá. Stačí číst titulky a vítězem se stává novomanželka Aneta Vignerová. No nevím, já bych si chlapa, který byl nedávno na Lvech s milenkou, vážně nevzala.

29.3.2023 v 15:49 | Karma článku: 21.90 | Přečteno: 923 | Diskuse

Martin Vlasák

Intenzita negativních zpráv v médiích narůstá, je třeba tomu nepodléhat

Samozřejmě, nejde žít izolovaně v jakési mediální bublině bez informací, ale je třeba negativním zprávám čelit a najít si způsob, jak je vstřebávat

7.3.2023 v 11:18 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 413 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Stesky toužící koncesionářky

Dát si v neděli večer Kurz manželské touhy v podání veřejnoprávní televize, která nám i děkuje, že si tohle platíme, přiměje našince i k pokusu o ne zrovna vlídnou recenzi. Naštěstí vše zachraňuje všímavá autistka.

6.3.2023 v 8:48 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 626 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když je řeč o Československu

Ano, kdykoli je země, v níž jsem se narodil, zmíněna v zahraničních médiích, zpozorním. Naposledy 2. března. Web listu The Jerusalem Post zveřejnil článek „US-Israel ties have gone from strength to strength since 2001“.

4.3.2023 v 12:52 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 303 | Diskuse
Počet článků 4428 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 904

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

Od roku 2012 bloger na iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz.

Toto je MY BLOG 2. Primárně o Izraeli, případně duchovních tématech,  sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít své  místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  Ve významu: Nejsem ochoten vést plané diskuse o tom, že jsem to či ono vůbec napsal.

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...