Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Mechanický mozek

7. 03. 2023 10:17:56
Mnohokrát jsem dal svému otci za pravdu. Říkal, že muži mají logický mozek a ženy mechanický. Dodal bych, že až na výjimky, jakými byly - namátkou - Golda Meirová nebo Margaret Thatcherová a dnes Nikki Haleyová.

Republikánská kandidátka pro volby prezidenta USA 2024.

Je jich samozřejmě mnohem víc, ale na většinu žen, i vysoce inteligentních (překvapivě) se vztahuje pravidlo o mozku mechanickém. Takové uvažování je charakterizováno – kromě jiného – až odzbrojující přímočarostí.

Opakovaně, ještě v dobách před penzí, jsem byl nucen dámy v našem kreativním týmu jemně upozornit, že svět není ani černobílý, ani přímočarý. Dodnes si myslím, že to bylo úsilí navýsost marné.

Naposledy jsem se s výsledkem práce mechanického mozku setkal na jednom blogerském serveru, kde byla publikována čtenáři velice ceněná povídka. Její autorkou je mladá moderní žena – vysoce inteligentní, s literárním nadáním srovnatelným s talentem blogerského génia iDNES Karla Trčálka (to jenom pro ilustraci).

Bezpochyby kouzlem nechtěného mi autorka poskytla argumentační munici pro podporu výše uvedeného otcova názoru.

V úvodu povídky píše o babičce sledující v televizi jakýsi zahraniční seznamovací seriál (název není podstatný, jde mi o princip, proto ani neuvádím detaily týkající se autorky a jejího díla). Babička praví: „Ta Fernanda, která se nejdřív v (název seriálu) rozhodovala mezi tím černochem a tím opáleným blonďákem, tak si vzala toho blonďáka. No věřila bys tomu?“

Načež vnučka bezmyšlenkovitě vystřelí: „Babi, rasismus.“

Wow!

Černobílé vidění světa, neuvěřitelná přímočarost – a velice málo logiky. Fernanda si místo černocha, o němž si babička myslela, že by ho měla upřednostnit (a měla pravdu – viz dále), vybrala bělocha - a okamžitě, bez mrknutí oka, byla vnučkou ocejchována jako rasistka. Nespravedlivě, lživě. Neboť v další části povídky čteme takovéto pokračování v interpretaci babičky: „To bys neuhádla! S blonďákem se (Fernanda) rozvedla a teď má krásný hnědý miminko – s tím černochem!“

Tak jakýpak rasismus. Jenomže - džin už byl z lahve venku, Fernanda ocejchována.

Povídka je jenom povídka, mohli bychom nad tím mávnout rukou. Problém nastane v okamžiku, když ženy stejným způsobem jednají i v životě. Na základě povrchního zhodnocení stejně povrchně muže zhodnotí, zaškatulkují – a pak je extrémně obtížně dosáhnout překlasifikace. Jsou případy, kdy se to nepodaří nikdy.

Kolik už jsme slyšeli zoufalých příběhů žen, které na základě povrchního úsudku naletěly mužům, aby pak ve slabé chvilce přiznaly: musela jsem si nabít ústa, abych pochopila. Pokud pak dokážou překročit svůj stín a posuzovat nového chlapa více „logicky“, mají šanci, že budou v další fázi života šťastné. Pokud to nedokážou, není jim pomoci.

To ale mluvíme o vztazích v širším slova smyslu intimních. Pokud žena mimo tento vztah cizího muže mechanicky označí negativním znaménkem a nemá možnost blíže poznat, jaký skutečně je, toto negativní znaménko je neodstranitelné.

A co když se takto chovají někteří muži? O tom mi otec nikdy nic neříkal...

PS: V politicky korektním světě je nutné přidat ještě malé vysvětlení. Říci, že ženy mají mechanický mozek a muži logický nemůže být vnímáno jako urážka žen. Stejně jako tvrzení, že automobily používají buď zážehový, nebo vznětový motor nemůže být interpretováno jako urážka jednoho či druhého druhu motoru.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 7.3.2023 10:17 | karma článku: 12.66 | přečteno: 272x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fotbal: K odebrání pořadatelství MS „20“ Indonésii

FIFA udělala jedinou možnou a správnou věc, i když za zdůvodnění si palec nahoru nezaslouží. Na svém webu oznámila 29. března 2023 v 17:00 SELČ, že pořadatelství Indonésii odebírá „vzhledem k současným okolnostem“.

29.3.2023 v 22:52 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 330 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 3944 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Richard Opočenský

AI mi řekla, abych ti to řekl: Významná zpráva pro každého

Jsme na okraji něčeho nového, jen nevíme zda to bude vrchol, nebo propast. Umělá inteligence promluvila. Umělá inteligence se stává nedílnou součástí našeho života. Co nám chce AI říct v roce 2023?

30.3.2023 v 3:39 | Karma článku: 3.03 | Přečteno: 107 | Diskuse

Brigita Tóthová

Bezkafí

Vždycky, když zůstanu doma a vypadnu z běžného rychlého koloběhu, beru čas pro sebe se vším všudy. Jeho terapeutické účinky nemají konkurenci.

29.3.2023 v 11:00 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 223 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 3944 | Diskuse

Markéta Bořilová

Povinná výbava do fitness centra

Chodím do fitka. Tak tuhle větu dnes pronese kde kdo, jako by chodil do Tesca pro rohlíky. A někdo tam opravdu chodí se stejnou výbavou, jako do zmíněného obchodu. Bez správného oblečení, bez hygienických návyků, prostě anarchie.

28.3.2023 v 10:07 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 161 |

Pavel Liprt

To nejcennější nejenom ve Svijanech a nejenom 26. března

Velká kaple patří k tomu nejcennějšímu, co lze na zámku Svijany spatřit. Obecně lze s tímto tvrzením souhlasit. Uplynulý víkend tam však byla moje ženuška, a tudíž jsem měl jasno, co je ten největší skvost ve Svijanech.

27.3.2023 v 18:21 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 263 | Diskuse
Počet článků 4428 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 904

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

Od roku 2012 bloger na iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz.

Toto je MY BLOG 2. Primárně o Izraeli, případně duchovních tématech,  sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít své  místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  Ve významu: Nejsem ochoten vést plané diskuse o tom, že jsem to či ono vůbec napsal.

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...