V neděli 26. února v proslovu v Ismailiji egyptský prezident Andel Fatah Sisi pravil:
Terorismus jsme porazili a státní orgány jsou nyní připraveny rekonstruovat poloostrov Sinaj a realizovat tam plány rozvoje mnohem rychlejším a masivnějšímzpůsobem. Díky Bohu se armádě, bezpečnostním silám a lidu Sinaje podařilo vykořenit terorismus a připravit cestu pro rozvoj a mír.
To zní více než slibně, ale co se za těmito větami skrývá?
Prezident připomněl, že před deseti lety se teroristické skupiny všemožně snažily způsobit na Sinaji zkázu (připomeňme, že tam působila odnož Islámského státu – LS), ale především díky obětem lidu na Sinaji teroristé bitvu prohráli. „Sinaj je nyní bezpečný a otevřený všem formám rozvoje a rekonstrrukce,“ zdůraznil Sisi. „Dnes mohu říci, že na Sinaji začne nový začátek života.“
Upozornil ovšem, že teroristé vedou vůči egyptskému státu také propagandistickou válku – válku lží, fám a pomluv s cílem podkopat stabilitu republiky. Naposledy se to ukázalo před třemi týdny, kdy se objevily zvěsti, že vláda hodlá prodat Suezský průplav. Nic takového není v plánu.
Úkolem číslo jedna je vyčistit oblast od nášlapných min a jiné nevybuchlé munice, a to do dvou měsíců. Velkolepé plány zahrnují výstavbu 60 tisíc kilometrů silnic, tuctu elektráren a rekultivaci půdy pro zemědělství, stejně jako modernizaci letiště v severosinajském Ariši. Počet obydlených oblastí v celém Egyptě má být zvýšen z deseti na dvanáct procent, z čehož naprostá většina se bude týkat právě Sinaje. (V přepočtu z celkové velikosti Egypta představují ta dvě procenta velikost dvou Jihočeských krajů – LS)
Projektů a peněz do nich vložených je mnoho, nechme se překvapit. V každém případě si Sinaj a jeho obyvatelé takovouto pozornost vlády plně zaslouží.
Masivní protiteroristická operace známá pod označením COS 2018 – Comprehensive Operation Sinai byla odstartována 9. února 2018. Roli „poslední kapky“ sehrál jeden z nejbrutálnějších teroristických útoků na severu Sinaje: 24. listopadu 2017 povraždili teroristé přes 300 (!) věřících při útoku v mešitě Al Rawda. Prezident Sisi který je příznivcem krátkým termínů (rekonstrukci Suezského průplavu zkrátil ze tří let na pouhých dvanáct měsíců), měl počáteční představu, že teror bude na Sinaji vykořeněn do tří měsíců; tento čas se ovšem protáhl – cíle bylo dosaženo až po pěti letech. Nicméně i to je úspěch. (V Izraeli se po intenzivním úsilí trvajícím řadu desetiletí eliminovat arabský teror nepodařilo, jak se přesvědčujeme dnes a denně.)
Pro pozorovatele v zahraničí vystává v souvislosti s výše uvedeným ještě jedna otázka. Jak se promítne likvidace teroru na Sinaji do turistického ruchu, jmenovitě ve vztahu k čarokrásné destinaci Taba? Lze očekávat, je-li poloostrov již bezpečný, že se zvýší aktivity cestovních kanceláří nejen směrem do oblasti Šarm aš Šajchu na jihu, ale že budou více zacílené na Tabu, což je svého druhu perla této části Egypta. Logicky by tomu tak mělo být. Jako milovník Taby (viz obrázky níže) bych si to upřímně přál.
(Zpracováno podle serveru Ahramonline/„A 'second crossing' of Sinai“ – 28. 2. 2023 a „A new start for Sinai“ – 2. 3. 2023)
•
KDYŽ TABA NEBYLA TABU
obr. 1/Všudypřítomné vznešené hory, i to dělá Tabu Tabou. /Foto zde i níže: Autor článku)
... obr. 2/A nad horami hlava velblouda.
... 3/Mezi čtyřma očima. Čtverzubec běloskvrnný. Zatímco on na náhodné setkání v Akabském zálivu dávno zapomněl, já nikoli.
... obr. 4/Taba - to je také sport. Třeba tento vodní.
... obr. 5/Vzpomínáte na venezuelského prezidenta Huga Cháveze? V jedné tabské restauraci pracoval jeho dvojník.
... obr. 6/Ani se neptejte, co jsem musel této beduínské dívce za ten fantastický záběr slíbit.
... 7/Nejen ryby, ale i chobotnice jsou v Tabě úchvatné.
... 8/To byly časy, když v letištní hale visel Mubarak.
... 9/Magické svítání.
... 10/Bylo několik týdnů po první revoluci (2011), které znamenala konec vlády prezidenta Mubaraka,. Situace nejistá, na plážích pusto, prázdno.
... 11/Je libo golf? V Tabě ano. Pouštní rezort, jamka č. 18 v destinaci Taba Heights.
... obr. 12/Tak roste svatojánský chléb.
... 13/Taba, mezinárodní letiště. Budeme se sem ještě někdy houfně vracet?