Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Sebeobrana

24. 02. 2023 22:12:38
Čas od času se musí člověk ozvat, dojde-li k nehoráznému obvinění. Ten okamžik nastal právě teď. V debatě Hyde Parku iDNES - v souvislosti s mým odchodem z Blogosféry.cz - jsem byl nehorázně obviněn.

Pan Filip Vracovský se připojil do diskuse pod mým článkem „Proč jsem odešel z Blogosféry“. V jednom z příspěvků napsal:

I slova mohou zabíjet. To se samozřejmě nevztahuje jen na pana Stejskala.

Z tohoto konstatování lze dovodit, že má slova, myšleno veřejně publikovaná na internetu, lhostejno kde (včetně diskusí), mohou způsobit smrt člověka. To je velice závažné obvinění, které nelze nechat bez reakce.

Pan Vracovský ve stejném příspěvku (24. 2. 2023/7:51) v souvislosti s hrůzami provázejícími brutální ruskou agresi na Ukrajině napsal:

Stejný bezmocný vztek mě bere, když vidím důsledky jednání náboženských fanatiků, homofobních předsudků z pravěku a spousty jiných. I slova mohou zabíjet. To se samozřejmě nevztahuje jen na pana Stejskala.

A doplnil o aktuální případ z Německa:

... nedávno, když jsem poslouchal členy Řádu menších bratří, jak v některých německých městech už nemohou kvůli islámským radikálům v hábitu vyjít na veřejnost, taky mě polévalo horko. Jakýkoli fanatismus je špatný, politický, náboženský...

O jaký fanatismus má jít v mém případě? Opakovaně jsem se na internetu přihlásil k učení Bible, podle níž homosexuální intimní styk je hřích. Totéž hlásá římskokatolická církev v čele s papežem, taktéž církve pravoslavné, starobylé východní i novodobější evangelikální, některé protestantské. Své vyznání v této věci staví na stejných biblických verších zapsaných ve Starém i Novém zákoně.

Pan Vracovský mě kvůli tomu, že zastávám zmíněný postoj – což nemá nic společného s mým osobním vztahem k homosexuálům jako lidem; zaujímám k nim v praktickém životě stejný přístup jako ke komukoliv jinému – považuje za náboženského fanatika. Ve zmíněném příspěvku hovoří dokonce o homofobních předsudcích „z pravěku“ (nikoli tedy už ze starověku, kdy bylo Stvořitelem ustanoveno, že manželství rovná se vztah muže a ženy, zatímco obcování muže s mužem jako se ženou je ohavnost).

Mám s tímto jeho přístupem k mé osobě jistý logický problém. Jsem-li homofobním fanatikem já, pak musí být za homofobní fanatiky považováni všichni, kdo se drží stejného biblického učení – papežem počínaje, přes duchovenstvo výše zmíněných a patrně i jiných denominací, a konče stamiliony věřících těchto církví, sborů a náboženských společenství.

Není přece fér říci, že Stejskal je kvůli výše zmíněnému přesvědčení homofobní náboženský fanatik a současně neříci „B“ – že homofobním náboženským fanatikem musí být i papež František, patriarchové nejrůznějších pravoslavných církví, někteří primasové Anglikánského společenství nebo významní evangelikální pastoři a evangelisté. Ta řada by byla vskutku nekonečná, výčet není úplný.

Ale nejen to.

Jestliže má slova „mohou zabíjet“, myšleno slova týkající se homosexuálních praktik, pak musí zabíjet i slova právě zmíněných duchovních představitelů našeho světa, opět papežem počínaje. (O papeži jako nekatolík mluvím s takovýmto důrazem proto, že pan F. Vracovský nikdy nepopřel, že se hlásí k římskokatolické denominaci.)

Jak to tedy je? Najde pan F. Vracovský odvahu veřejně napsat, že když já a má slova, tak také oni a jejich slova? Že tedy slova obrovského množství lidí na této planetě, náboženských fanatiků, kteří respektují ve věci homosexuality učení Bible, mohou zabíjet. Že, dovedeno do důsledků, nejen já, ale také výše uvedení církevní představitelé a členové jejich církví jsou potenciálními vrahy.

Zdá se to přitažené za vlasy? Stejně jako původní tvrzení pana F. Vracovského, že má slova mohou zabíjet.

A proč tomu věnuji tolik prostoru? Je přece absurdní zaměřit se ve věci obhajoby biblického učení týkajícího se homosexuálních praktik na bezvýznamného jedince a toho pranýřovat, a současně blahosklonně přezírat to, že nekonečněkrát významnější persony (včetně nejvyššího pastýře mé vlastní církve) zastávají naprosto stejné biblické učení.

Uzavřu drsným příkladem. Je to podobné, jako kdyby u poválečného norimberského soudu stanuli řadoví vojíni wehrmachtu, zatímco nejvyšší pohlaváři nacistického režimu zůstali nepovšimnuti. V principu přesně toho se pan F. Vracovský dopouští. Mě řeší, papeže ctí.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 24.2.2023 22:12 | karma článku: 13.05 | přečteno: 303x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fotbal: K odebrání pořadatelství MS „20“ Indonésii

FIFA udělala jedinou možnou a správnou věc, i když za zdůvodnění si palec nahoru nezaslouží. Na svém webu oznámila 29. března 2023 v 17:00 SELČ, že pořadatelství Indonésii odebírá „vzhledem k současným okolnostem“.

29.3.2023 v 22:52 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 330 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 3944 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Indicie

Opravdu se nevracím na blog. Jen jsem si všiml něčeho, co upoutalo moji pozornost. Jako kolínský rodák mám své předky pohřbené v Kolíně. Mám tam ještě strýce s tetou a rodiče manželky.

28.3.2023 v 9:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Karel Trčálek

Špína pana Ladislava Větvičky

Známý myslitel Ladislav Větvička se už mnohokrát ostře vyjádřil na adresu fialového hnusu, který nás měl zatáhnout do války na Ukrajině

21.3.2023 v 16:46 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 943 | Diskuse

Ondřej Sirovátka

Nevýhody carsharingu!

Než se natěšení vrhnete do sdílených aut a prodáte ty vlastní, je dobré znát i některé nevýhody. Porovnat pro i proti a pak si udělat ucelený názor.

1.3.2023 v 0:00 | Karma článku: 2.65 | Přečteno: 79 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odpověď panu T. Vodvářkovi na jeho reakci na článek „Proč jsem odešel z Blogosféry“

Vážený příteli Tome: Nalijeme-li si čistého vína, shledáme, že naše blogerské přátelství a vzájemná úcta újmy nedoznaly. Pokud jde o nesoulad v pohledu na problematiku LGBT, ano, ten zjevně existuje.

22.2.2023 v 14:16 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 338 | Diskuse
Počet článků 4428 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 904

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

Od roku 2012 bloger na iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz.

Toto je MY BLOG 2. Primárně o Izraeli, případně duchovních tématech,  sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít své  místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  Ve významu: Nejsem ochoten vést plané diskuse o tom, že jsem to či ono vůbec napsal.

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...