Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

K zemětřesení v Turecku a Sýrii (Aktualizováno)

6. 02. 2023 10:06:27
Čísla se v pondělí ráno (6. 2) lišila, ale i to nejmenší bylo děsivé. Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii. Řádově stovky. Zatím. Šokující tragédie. Lidé v obou zemích potřebují pomoc. Rychlou pomoc.

V regionu existuje stát, který je schopen pomoci. Leží blízko, má s podobnými katastrofami zkušenosti a co je neméně důležité – je ochoten a připraven pomoc poskytnout. Asi tušíme: je to Izrael.

Jeho vysocí představitelé kromě vyjádření soustrasti dali hned v pondělí ráno na srozuměnou, že židovský stát je připraven pomoci všemi možnými způsoby. Tak se vyjádřil prezident Herzog. Ministerstvo zahraničí uspořádalo mimořádné jednání, které vedl ministr Eli Cohen a zúčastnil se generální ředitel resortu Ronen Levi.

A ministr obrany Joav Gallant nařídil armádě (IDF) a ministerstvu obrany, aby se okamžitě připravily na poskytnutí nouzové pomoci, do níž budou zapojeny izraelské záchranné složky pod koordinací velitelství Domácí fronty IDF. Gallant: „Bezpečnostní síly jsou připraveny nabídnout jakoukoli potřebnou pomoc.“

Slovo pomoc tu skloňujeme ve všech pádech.

Nabídka pomoci je jedna věc, ochota přijmout druhá. Zde vstupuje do hry politika, postižení jsou odsunuti do pozadí. Příkladů máme víc. Po výbuchu sila v Bejrútu v srpnu 2020 odmítl Libanon izraelskou pomoc, třebaže byla nejblíže. Důvod: zavilá protiizraelská nenávist čili politika. O dva měsíce později po zemětřesení na západě Turecka odmítla tato země nabízenou pomoc Jeruzaléma. Důvod byl opět politický, vztahy Turecka s Izraelem byly tehdy na bodu mrazu. Od té doby došlo ke značnému oteplení, tentokrát snad NE od Erdoganova režimu neuslyšíme.

Beznadějná je z tohoto hlediska situace v Sýrii. Představa, že by tato země přijala pomoc Izraele patří do říše snů; ledaže by nastal politický zázrak.

Na misi v Turecku se začala okamžitě připravovat dobrovolnická záchranná zdravotnická organizace United Hatzalah of Israel. Její generální ředitel Eli Pollack k tomu řekl:

Jakmile jsme se dozvěděli o rozsahu zkázy a tragédie, okamžitě jsme začali vyhodnocovat situaci a připravovat tým, který poskytne pomoc po ničivé zemětřesení, které si vyžádalo životy stovek lidí. V časných ranních hodinách jsem informoval ministra zahraničí, ministra obrany, ministra zdravotnictví a šéfa Národní bezpečnostní rady, že jsme připraveni vyslat záchrannou misi složenou z lékařů a jiných zdravotníků, záchranářů, členů jednotky pro řešení psychotraumat a krizových situací a členů pátracích záchranných jednotek se zdravotnickým materiálem a humanitární pomocí, aby mohli poskytnout pomoc tisícům lidí v nouzi v Turecku.

Přesně to oběti potřebují. Kdo rychle dává, dvakrát dává.

Zdroj: Tematické články na serveru The Times of Israel (6. 2. 2023) a webu Behold Israel (1. 11. 2020)

AKTUALIZACE I/6. 2. 2023/13:10 SEČ

Budeme svědky zázraku?

Web listu The Jerusalem Post citoval izraelského premiéra Netanjahua, který řekl, že jeho země je připravena rozšířit pomoc určenou zemětřesením postiženému Turecku také na syrské oběti.

„Nařídil jsem poslat na žádost turecké vlády záchranné týmy a lékařskou pomoc,“ uvedl Netanjahu na ceremonii v nemocnici u Tel Avivu. „Vzhledem k tomu, že jsme obdrželi žádost, abychom to udělali také pro mnoho obětí zemětřesení v Sýrii, dal jsem pokyn, abychom poskytli i tuto pomoc.“

Tak uvidíme. V zájmu syrských obětí je, aby tamní nenávistná protiizraelská politika ustoupila tváří v tvář této děsivé pohromě stranou.

AKTUALIZACE II/6. 2. 2023/15:10 SEČ

V elektronickém newsletteru izraelského ministerstva zahraničí, který jsem obdržel do G-mailu 6. února odpoledne, je uvedeno:

Očekává se, že první izraelská záchranná mise odletí do Turecka v pondělí 6. února 2023 večer. Větší delegace, která bude zahrnovat rozsáhlou humanitární pomoc ve spolupráci s dalšími humanitárními agenturami, má odletět 7. února ráno.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 6.2.2023 10:06 | karma článku: 12.32 | přečteno: 260x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fotbal: K odebrání pořadatelství MS „20“ Indonésii

FIFA udělala jedinou možnou a správnou věc, i když za zdůvodnění si palec nahoru nezaslouží. Na svém webu oznámila 29. března 2023 v 17:00 SELČ, že pořadatelství Indonésii odebírá „vzhledem k současným okolnostem“.

29.3.2023 v 22:52 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 330 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.25 | Přečteno: 3942 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ivo Chocholáč

Mikuláš Koukol...

Sochař Ladislav Zívr s malířem Františkem Grossem a fotografem Miroslavem Hákem tvoří novopacké zastoupení v umělecké Skupině 42. Ten poslední nebyl členem Skupiny, ale jako by k nim duchovně patřil. Šlo o básníka Josefa Kocourka.

31.3.2023 v 0:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 |

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 222 | Diskuse

Pavel Rampas

Princip Česká pošta

Proč krachují státní podniky? Proč selhávají státní firmy i v oborech, kde nová konkurence našla příležitost k dobrému byznysu? A proč se nejvíce krade všude tam, kde jde o státní zakázky nebo má dohled stát? Jednoduchá odpověď.

30.3.2023 v 12:03 | Karma článku: 28.41 | Přečteno: 565 |

Karel Wágner

Vodík nejen zelený, ale i zlatý

Není pochyb o tom, že se naše planeta otepluje. Ovšem najdou se tací, co poroučí větru i dešti a s klimatickými změnami se hodlají rychle vypořádat.

30.3.2023 v 9:09 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 435 | Diskuse
Počet článků 4428 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 904

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

Od roku 2012 bloger na iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz.

Toto je MY BLOG 2. Primárně o Izraeli, případně duchovních tématech,  sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít své  místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  Ve významu: Nejsem ochoten vést plané diskuse o tom, že jsem to či ono vůbec napsal.

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...