Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Dilemata naší doby

5. 02. 2023 19:11:23
Před obědem jsem se vydal na zahradu. Nasypat ptáčkům, zavěsit nové lojové koule. Ženu jsem nechal doma. Odpočívat. Jsem introvert, jezevec. Nudu neznám, samota mi nevadí; dopřána mi je ovšem minimálně.

Na zahradě jsem si cítil skvěle. Osvobozující relax. Nikde nikdo, jen mrazivý klid, magický výhled na zasněžené hory českého západu. Příjemné bezvětří. Oáza vnitřní očisty, ostrov klidu chráněný před bouřemi okolního světa. Zejména těmi ideovými. Není jich v posledních dnech právě málo.

Na obloze stříbrná šeď, občas zasvítila zlatá koule. Ticho přerušil motor stroje z nedalekého letiště. Vyhlídkový let? Výcvikový? Obojí je možné.

Litoval jsem chladu, zdržel bych se ještě déle. Do jara je ještě daleko, domů do tepla o něco blíž. Půl hodiny chůze.

Cestou jsem se znovu vrátil k dnešnímu tématu, které mi rezonuje v mysli. Mučení v naší době. Je něco takového vůbec přijatelné? Obecně máme asi všichni bez výjimky za to, že není. V žádném případě.

Opravdu bez výjimky, opravdu v žádném případě?

Život před nás staví rozmanitá dilemata. Modleme se za to, aby to následující naši společnost nikdy nepotkalo.

Je tom zatím jen podobenství. Školní třídu, kam chodí i vaše dítě, syn, dcera, vnouče, přepadnou teroristé a právě vaše milovaná ratolest je jednou z těch, komu zločinci přivážou k tělu výbušné zařízení. Jediná osoba, která zná deaktivační kód, je šéf této teroristické bandy; naštěstí padl do rukou tajné služby.

Bude-li jediným způsobem, jak z něj vymámit deaktivační kód - při vědomí akutního nebezpečí prodlení, protože časový odečet je nemilosrdný - použití zostřeného výslechu formou waterboardingu, čemu je zapotřebí dát přednost? Výslechovým metodám à la vrchní komisař Berghammer, jak ho známe z německého seriálu Big Ben, nebo zostřenému vyšetřování?

Opravňuje záchrana životů nevinných lidí použití „mučení“ v případech, kdy na straně boje nepřátel proti naší civilizaci stojí ti, kdo si absolutně neváží lidského života? Dáme přednost humánnímu výslechu, nebo uděláme vše pro to, abychom zabránili masakru dětí ve třídě, i kdybychom měli onoho šéfteroristu podrobit „mučení“?

Jak by si vyšetřovatelé tajné služby zodpověděli před vlastním svědomím, veřejným míněním a zejména před rodiči oněch školáků, že zatímco se snažili zjistit deaktivační kód - způsobem, při němž byla plně respektována šéfteroristova lidská práva, což znamená, že mu nebyl zkřiven jediný vlas na hlavě -, byla těla nevinných dětí a jejich učitele rozmetána po třídě v krvavém pekle? Co má větší hodnotu: právo vůdce vražedného komanda na slušné zacházení, nebo život nevinných?

Ne, to není žádná fantasmagorie – jsou země, kde problémy tohoto druhu (nikoli nutně totožné s uvedeným podobenstvím) řeší bezpečnostní služby dnes a denně. A nikdy nevíme, kdy něčemu podobnému budeme nuceni čelit u nás a kdy „vrchního komisaře Berghammera“, který je lidskost sama, budou muset vystřídat profesionálové z tajných služeb aplikující zostřené vyšetřovací metody.

Samozřejmě: něco takového by se mohlo týkat pouze nejextrémnějších případů z extrémních a v žádném případě, opakuji v žádném případě, ne – v řečeno pro odlehčení - vesnických krádeží slepic nebo jízdních kol z kočárkáren našich paneláků.

Nová doba, nové problémy, nové křižovatky, nová dilemata. Čelíme nejen dříve nečekanému v oblasti ekologie, klimatu a řadě dalších. Také v oblasti míru a bezpečnosti, kam patří nejen ruská agrese proti Ukrajině, ale také hrozba terorismu (čím víc muslimských imigrantů v Evropě, tím je toto nebezpečí větší – viz dění ve Francii, Británii, Belgii i jinde).

Zmíněné problémy před nás staví nové výzvy. Konkrétně z průmyslu. Společnost Sokolovská uhelná je největší zaměstnavatel v Karlovarském kraji. Do roku 2019 si málokdo z jejích zaměstnanců dokázal představit, že by mohla být ukončena výroba v jednom z jejích klíčových provozů – tlakové plynárně. Ta mimo jiné vyráběla energoplyn pro tamní paroplynovou elektrárnu a také zpracovávala kaly z ropných lagun Ostramo v Ostravě. Obojí skončilo, o práci přišlo několik set lidí (číslo se dle webu společnosti blížilo k tisícovce).

Důvod? Na zmíněném webu společnosti čteme:

Po 51 letech se zastavil provoz plynárenské části kombinátu Vřesová. Unikátní technologii, která dokázala za vysokého tlaku a teplot přeměnit hnědé uhlí na energetický plyn, dostihl skokový růst ceny emisních povolenek. (2. 9. 2020)

Nová situace, dříve nepředpokládané zlomové opatření. Kdyby někdo před patnácti či více lety tvrdil, že plynárna ve Vřesové na Sokolovsku, jedna z páteřních technologii tamního kombinátu, bude nucena skončit, dočkal by se v lepším případě shovívavého úsměvu.

Když v roce 2006 konzervativní publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch v debatě po jedné své přednášce v Olomouci argumentoval ve prospěch mučení (výlučně ve vztahu ke krajním případům jako ten, který uvádím výše) a říkal, že tento druh výslechu by „musel být schválen zákonem a prováděl by se za jasně definovaných podmínek a pod důslednou kontrolou parlamentu“, dočkal se opovržení, nenávistných útoků pseudohumanistů, v lepším případě idealistů, a nasazování psí hlavy. Bez ohledu na to: kdybychom čelili útoku teroristů ve škole se souvislostmi, jaké jsem popsal výše, nejenže by byla Jochova teze vzata na milost, ale rodiče dětí zajatých v oné třídě by doslova prosili bezpečnostní služby, aby podle této teze co nejrychleji postupovaly.

Píšu zde o principech. To co v letectví platilo před 11. září, dávno neplatí. Kdo létá ví, jakými bezpečnostními procedurami musí procházet. To co ve Vřesové stran tlakové plynárny platilo do léta 2020, již neplatí (byť s malou obnovenou její technologie se letos počítá, ale z jiného důvodu, než tomu bylo před odstavením a v rozsahu necelých 12 procent). Obecně: to co bylo nemyslitelné včera a nad čím ohrnujeme nos dnes, může být příkazem dne zítra.

V zásadě jde o jedno jediné: abychom při řešení naléhavých problémů v oblasti životního prostředí, neblahých klimatických změn, bezpečnostní situace a jiných nevylili s vaničkou i dítě.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 5.2.2023 19:11 | karma článku: 14.57 | přečteno: 273x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fotbal: K odebrání pořadatelství MS „20“ Indonésii

FIFA udělala jedinou možnou a správnou věc, i když za zdůvodnění si palec nahoru nezaslouží. Na svém webu oznámila 29. března 2023 v 17:00 SELČ, že pořadatelství Indonésii odebírá „vzhledem k současným okolnostem“.

29.3.2023 v 22:52 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 330 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 3944 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ivo Chocholáč

Mikuláš Koukol...

Sochař Ladislav Zívr s malířem Františkem Grossem a fotografem Miroslavem Hákem tvoří novopacké zastoupení v umělecké Skupině 42. Ten poslední nebyl členem Skupiny, ale jako by k nim duchovně patřil. Šlo o básníka Josefa Kocourka.

31.3.2023 v 0:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 |

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 222 | Diskuse

Pavel Rampas

Princip Česká pošta

Proč krachují státní podniky? Proč selhávají státní firmy i v oborech, kde nová konkurence našla příležitost k dobrému byznysu? A proč se nejvíce krade všude tam, kde jde o státní zakázky nebo má dohled stát? Jednoduchá odpověď.

30.3.2023 v 12:03 | Karma článku: 28.41 | Přečteno: 568 |

Karel Wágner

Vodík nejen zelený, ale i zlatý

Není pochyb o tom, že se naše planeta otepluje. Ovšem najdou se tací, co poroučí větru i dešti a s klimatickými změnami se hodlají rychle vypořádat.

30.3.2023 v 9:09 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 437 | Diskuse
Počet článků 4428 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 904

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

Od roku 2012 bloger na iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz.

Toto je MY BLOG 2. Primárně o Izraeli, případně duchovních tématech,  sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít své  místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  Ve významu: Nejsem ochoten vést plané diskuse o tom, že jsem to či ono vůbec napsal.

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...