Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

O kázání vody a pití nejznamenitějšího vína

3. 02. 2023 13:17:33
Nepotřeboval jsem v mládí sympatizovat zpoza železné opony s levicovými aktivisty na Západě a nejrůznějšími bojovníky za cokoli, nejlépe za mír a proti americkým raketám, abych se k stáru stal přesvědčeným konzervativcem.

Byl jsem takový vždycky.

Hnusilo se mi házení Molotovových koktejlů po policistech ve Frankfurtu nebo Londýně a pošetilé přehlížení sovětské hrozby. Tito lidé po desetiletích ze světa nevymizeli. Dnes mají jiná témata, ale praktiky stejně odporné. Někdy až hraničí se zdravým rozumem (ničení uměleckých děl).

Spolková silnice B10 je jedna z klíčových komunikací německého Stuttgartu (město patří k mým oblíbeným, nedaleko žije můj bratr a řada příbuzných). Kopíruje tok řeky Neckaru a pak, ve směru na východ, břeh jeho přítoku Filsu.

Dva mladí lidé (22 a 24), Luisa a Yannick, patří k těm, jejich největší zábavou je profesionální páchání dobra. A protože účel světí prostředky, ve jménu vyšších cílů pořádají nejrůznější akce, které jim zajistí, že budou především dobře vidět. Mediálně i v reálu. A tak loni v září bé desítku zablokovali. Aby bylo zřejmé proč, vybavili se velkým plakátem „ÖL SPAREN STATT BOHREN“ (ve smyslu šetřte ropou místo toho, abyste ji vrtali).

Dalo by se tedy očekávat, že oba kazatelé ekologické morálky sami půjdou příkladem. Šli, ale předtím onen slogan poněkud pootočili, jak sarkasticky uvádí web deníku Bild. „Místo úspor ropy její spálení“.

Jak napsaly 3. února Novinky.cz a v Německu celá řada zpravodajských portálů, nemluvě o serverech jinde ve světě, Luisa a Yannick se po vyčerpávajícím boji za šetření ropou a z ní vyrobených produktů vypravili na dovolenou. Mají skvělý vkus. Vybrali si záviděníhodné destinace: Thajsko a Bali.

A jakou dopravu zvolili: Je-li snad na bicyklu? Na koni? Na Středním východě na velbloudu? Použili v Indii rikšu? A při přepravě z thajských pláží směrem na Bali kajak?

Samá voda. Udělali přesně to, co drtivá většina lidí v Německu, proti jejichž životnímu stylu se až nevybíravým způsobem vymezují. Koupili si letenky. Bild uvádí, že během cesty činila spotřeba leteckého petroleje 140 tisíc litrů (vztaženo i na zpáteční let). Nemluvě o uhlíkové stopě.

Jak tento dvojí standard hodnotit? Je to vrcholné pokrytectví, fraška, plivnutí do tváře těm, komu při blokádě silnice B10 zkomplikovali život, výsměch zdravému rozumu, totální diskreditace původně dobré myšlenky.

Nakolik důvěryhodný je dopravní policista, zjistíme-li, že při kontrole řidičů, jestli nejedou pod vlivem alkoholu, má sám v krvi dvě promile?

Nakolik důvěryhodný je šéf Ligy proti kouření, který denně spotřebuje dvě krabičky marlborek?

Nakolik důvěryhodný je ženatý evangelikální pastor, který učí, že jakýkoli pohlavní styk mimo manželství je hřích, pakliže na něj narazíme jako na klienta v nevěstinci?

Nakolik důvěryhodní budou Luisa a Yannick po svém skvělém relaxačním pobytu na Dálném východě? Až zase příště zablokují nějakou bundestrasse a budou vykřikovat, že máme šetřit ropou, můžeme se jim pouze vysmát a zatleskat policistům, kteří silnici uvolní.

Kdo sleduje tuto kauzu detailněji, jistě je obeznámen s vyjádřením ekologické aktivistické organizace „Letzte Generation“ (k níž oba výletníci za hranice všedních dnů patří), která na celou záležitost zareagovala na svém Twitteru dvanácti příspěvky. V tweetu č. 7 jsou čtenáři poučeni:

Politická angažovanost proti klimatickému kolapsu jde často ruku v ruce se změnou vlastního života. Není to však podmínkou. Zejména to nemá vliv na to, jak správné nebo nesprávné jsou naše požadavky na spolkovou vládu.

Není to úžasné? Eko a jiní aktivisté si mohou dělat co chtějí, využívat všech výhod moderní společnosti, proti kterým bojují, omezovat svobodu ostatních – a přitom si nárokovat, aby jejich pohled na problémy našeho světa byl akceptován jako jediný správný a aby byly akceptovány i extrémní formy jejich boje související s řešení těchto problémů.

Větší nadutost, sebestřednost, netolerance, pohrdání ostatními a pýcha se jen tak nevidí.

Tvrdí-li „Letzte Generation“, že na potřebu řešit ekologické problémy planety nemá vliv to, jak se její členové chovají (že třeba při cestě z Německa na Bali používají leteckou dopravu), pak by měli být natolik féroví, aby uznali, že se to musí vztahovat na každé jejich jednání. A že tedy postrádá jakýkoli smysl blokáda silnic. Jak ale vyplývá z posledních příspěvků na jejím Twitteru, „Letzte Generation“ od toho upustit nehodlá, ba právě naopak.

Inu ti, kdo kážou vodu a pijí víno se jinak ani chovat nemohou. A překročit svůj stín také nedokážou.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 3.2.2023 13:17 | karma článku: 27.68 | přečteno: 626x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě ke kauze Jašek

Jako člověk, který od ruské agrese 2022 stojí plně na straně Ukrajiny (s výjimkou některých excesů – např. přejmenování ulic po kolaborantech s nacisty), mám problém s verdiktem proti Jakubu Jaškovi.

20.5.2023 v 11:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Lubomír Stejskal

CNN v roli dezinformátora

Ne, nejde o českou filiálku (CNN Prima News), ale o mateřskou stanici sídlící v americké Atlantě. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu.

18.5.2023 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

17.5.2023 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O jednom aspektu izraelské soudní reformy

Už dlouho mi nic nezpůsobilo tak obrovskou vnitřní radost jako informace, kterou přinesl 16. května večer zpravodajský server The Times of Israel.

17.5.2023 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 95 | Diskuse

Miloslava Cejpková

Jsem senior - no a co?

Jestli máte "tevelizi" /jak říkala má 3letá vnučka/,koukáte a slyšíte to mnohokrát - "už je mi bohužel...", "narodil jsem se buhužel už..." - co to je za nesmysl? Člověk má být šťastný, že neodešel z našeho světa dřív,

27.5.2023 v 22:29 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 179 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 4.05 | Přečteno: 122 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 191 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXVIII. (o perlorodkách, slepcích a Jamrtálu)

U Bansethů v Nuslích vylovil jsem v mušli na záchodku perlorodku. – Ale už jsem uschlý. (limerik z Jamrtálu)

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 1411 | Diskuse
Počet článků 4465 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 898

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznam Médium. (Po odchodu z hlavní stránky iDNES série mimořádných článků - 14. 4-1. 5. 2023 -, od 3. 5. 2023 zde opět řádné články.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...