Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

O kázání vody a pití nejznamenitějšího vína

3. 02. 2023 13:17:33
Nepotřeboval jsem v mládí sympatizovat zpoza železné opony s levicovými aktivisty na Západě a nejrůznějšími bojovníky za cokoli, nejlépe za mír a proti americkým raketám, abych se k stáru stal přesvědčeným konzervativcem.

Byl jsem takový vždycky.

Hnusilo se mi házení Molotovových koktejlů po policistech ve Frankfurtu nebo Londýně a pošetilé přehlížení sovětské hrozby. Tito lidé po desetiletích ze světa nevymizeli. Dnes mají jiná témata, ale praktiky stejně odporné. Někdy až hraničí se zdravým rozumem (ničení uměleckých děl).

Spolková silnice B10 je jedna z klíčových komunikací německého Stuttgartu (město patří k mým oblíbeným, nedaleko žije můj bratr a řada příbuzných). Kopíruje tok řeky Neckaru a pak, ve směru na východ, břeh jeho přítoku Filsu.

Dva mladí lidé (22 a 24), Luisa a Yannick, patří k těm, jejich největší zábavou je profesionální páchání dobra. A protože účel světí prostředky, ve jménu vyšších cílů pořádají nejrůznější akce, které jim zajistí, že budou především dobře vidět. Mediálně i v reálu. A tak loni v září bé desítku zablokovali. Aby bylo zřejmé proč, vybavili se velkým plakátem „ÖL SPAREN STATT BOHREN“ (ve smyslu šetřte ropou místo toho, abyste ji vrtali).

Dalo by se tedy očekávat, že oba kazatelé ekologické morálky sami půjdou příkladem. Šli, ale předtím onen slogan poněkud pootočili, jak sarkasticky uvádí web deníku Bild. „Místo úspor ropy její spálení“.

Jak napsaly 3. února Novinky.cz a v Německu celá řada zpravodajských portálů, nemluvě o serverech jinde ve světě, Luisa a Yannick se po vyčerpávajícím boji za šetření ropou a z ní vyrobených produktů vypravili na dovolenou. Mají skvělý vkus. Vybrali si záviděníhodné destinace: Thajsko a Bali.

A jakou dopravu zvolili: Je-li snad na bicyklu? Na koni? Na Středním východě na velbloudu? Použili v Indii rikšu? A při přepravě z thajských pláží směrem na Bali kajak?

Samá voda. Udělali přesně to, co drtivá většina lidí v Německu, proti jejichž životnímu stylu se až nevybíravým způsobem vymezují. Koupili si letenky. Bild uvádí, že během cesty činila spotřeba leteckého petroleje 140 tisíc litrů (vztaženo i na zpáteční let). Nemluvě o uhlíkové stopě.

Jak tento dvojí standard hodnotit? Je to vrcholné pokrytectví, fraška, plivnutí do tváře těm, komu při blokádě silnice B10 zkomplikovali život, výsměch zdravému rozumu, totální diskreditace původně dobré myšlenky.

Nakolik důvěryhodný je dopravní policista, zjistíme-li, že při kontrole řidičů, jestli nejedou pod vlivem alkoholu, má sám v krvi dvě promile?

Nakolik důvěryhodný je šéf Ligy proti kouření, který denně spotřebuje dvě krabičky marlborek?

Nakolik důvěryhodný je ženatý evangelikální pastor, který učí, že jakýkoli pohlavní styk mimo manželství je hřích, pakliže na něj narazíme jako na klienta v nevěstinci?

Nakolik důvěryhodní budou Luisa a Yannick po svém skvělém relaxačním pobytu na Dálném východě? Až zase příště zablokují nějakou bundestrasse a budou vykřikovat, že máme šetřit ropou, můžeme se jim pouze vysmát a zatleskat policistům, kteří silnici uvolní.

Kdo sleduje tuto kauzu detailněji, jistě je obeznámen s vyjádřením ekologické aktivistické organizace „Letzte Generation“ (k níž oba výletníci za hranice všedních dnů patří), která na celou záležitost zareagovala na svém Twitteru dvanácti příspěvky. V tweetu č. 7 jsou čtenáři poučeni:

Politická angažovanost proti klimatickému kolapsu jde často ruku v ruce se změnou vlastního života. Není to však podmínkou. Zejména to nemá vliv na to, jak správné nebo nesprávné jsou naše požadavky na spolkovou vládu.

Není to úžasné? Eko a jiní aktivisté si mohou dělat co chtějí, využívat všech výhod moderní společnosti, proti kterým bojují, omezovat svobodu ostatních – a přitom si nárokovat, aby jejich pohled na problémy našeho světa byl akceptován jako jediný správný a aby byly akceptovány i extrémní formy jejich boje související s řešení těchto problémů.

Větší nadutost, sebestřednost, netolerance, pohrdání ostatními a pýcha se jen tak nevidí.

Tvrdí-li „Letzte Generation“, že na potřebu řešit ekologické problémy planety nemá vliv to, jak se její členové chovají (že třeba při cestě z Německa na Bali používají leteckou dopravu), pak by měli být natolik féroví, aby uznali, že se to musí vztahovat na každé jejich jednání. A že tedy postrádá jakýkoli smysl blokáda silnic. Jak ale vyplývá z posledních příspěvků na jejím Twitteru, „Letzte Generation“ od toho upustit nehodlá, ba právě naopak.

Inu ti, kdo kážou vodu a pijí víno se jinak ani chovat nemohou. A překročit svůj stín také nedokážou.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 3.2.2023 13:17 | karma článku: 27.68 | přečteno: 626x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fotbal: K odebrání pořadatelství MS „20“ Indonésii

FIFA udělala jedinou možnou a správnou věc, i když za zdůvodnění si palec nahoru nezaslouží. Na svém webu oznámila 29. března 2023 v 17:00 SELČ, že pořadatelství Indonésii odebírá „vzhledem k současným okolnostem“.

29.3.2023 v 22:52 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 330 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 3944 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ivo Chocholáč

Mikuláš Koukol...

Sochař Ladislav Zívr s malířem Františkem Grossem a fotografem Miroslavem Hákem tvoří novopacké zastoupení v umělecké Skupině 42. Ten poslední nebyl členem Skupiny, ale jako by k nim duchovně patřil. Šlo o básníka Josefa Kocourka.

31.3.2023 v 0:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 |

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 222 | Diskuse

Pavel Rampas

Princip Česká pošta

Proč krachují státní podniky? Proč selhávají státní firmy i v oborech, kde nová konkurence našla příležitost k dobrému byznysu? A proč se nejvíce krade všude tam, kde jde o státní zakázky nebo má dohled stát? Jednoduchá odpověď.

30.3.2023 v 12:03 | Karma článku: 28.41 | Přečteno: 567 |

Karel Wágner

Vodík nejen zelený, ale i zlatý

Není pochyb o tom, že se naše planeta otepluje. Ovšem najdou se tací, co poroučí větru i dešti a s klimatickými změnami se hodlají rychle vypořádat.

30.3.2023 v 9:09 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 437 | Diskuse
Počet článků 4428 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 904

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

Od roku 2012 bloger na iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz.

Toto je MY BLOG 2. Primárně o Izraeli, případně duchovních tématech,  sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít své  místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  Ve významu: Nejsem ochoten vést plané diskuse o tom, že jsem to či ono vůbec napsal.

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...