Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Babišův šokující faul

27. 01. 2023 0:12:20
Zdá se, že Andrej Babiš nemá rád generály. Tedy vysoké důstojníky naší armády, bez nichž bychom se v případě napadení neobešli. Nejnověji to ukázal v poslední televizní debatě prezidentských kandidátů na Nově.

Že nefér útočí na generála Pavla, lze snad ještě pochopit. Je jeho politickým soupeřem, ve vypjaté kampani se na nějaký ten podpásový úder nehledí. Ovšem nesmyslný útok na generála Řehku, náčelníka generálního štábu Armády ČR, to byla hodně silná káva. Pro mě osobně šok.

A. Babiš řekl, „že v případě svého zvolení by navrhl ministryni obrany Janě Černochové (ODS), aby odvolala náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehku“ (zdroj: Novinky.cz/26. 1. 2023). Nechme stranou, že mechanismus odvolání náčelníka GŠ je poněkud jiný a zaměřme se na důvod tohoto výpadu. Čistokrevný Babišův populismus.

A. Babiš uvedl: „Mluví o mobilizaci, válce velkého rozsahu. Stresoval s válkou, proč stresuje ty naše matky? Ať už mlčí. Navrhnul bych pana Pavla za náčelníka Generálního štábu, protože on říká, že nechce válku. Já chci mír, takže to bych udělal“ (zdroj: Novinky.cz/26. 1. 2023).

Abychom si vše dali do správných souvislostí, musíme se obsáhleji vrátit k rozhovoru generála Řehky pro ČTK, o němž informoval server iDNES 25. ledna („Řehka: V případě války NATO s Ruskem by Česko muselo výběrově mobilizovat“). V rozhovoru bylo vysvětleno: Ruská agrese na Ukrajině podle generála Řehky znamenala změnu v myšlení západního společenství, které si začalo připouštět možnost vzniku války v Evropě, což do té doby bylo tabu. „Bylo nepředstavitelné, že nějaký agresivní stát na evropském kontinentu napadne jiný stát a zahájí válku, ve které se bombardují města a zabíjí civilisté.“

NATO i jeho členské státy proto podle generálových slov začaly mimo jiné přepracovávat své strategické dokumenty, ke stejnému kroku přistoupila i Česká republika. Proto se také připravuje změna bezpečnostní i obranné strategie, upravovat se následně bude i dlouhodobý výhled pro obranu a koncepce výstavby české armády. Pokud by byla válka mezi NATO a Ruskem například na východním křídle aliance mimo české území, okamžitě by se to České republiky dotklo a pouze profesionální armáda by nestačila. „Bude se muset zapojit celá společnost, bude se muset minimálně výběrově mobilizovat, ať už lidé nebo věcné zdroje materiálu,“ varoval Řehka a dodal, že Česko by se stalo legitimním cílem, protože by se přes jeho území například přesouvaly spojenecké jednotky. Současně poukázal na to, že řada prostředků používaných ve válce na Ukrajině může doletět až na území České republiky. „Takže myslet si, že se to nedotkne našeho teritoria, je prostě naivní.“

A ještě něco je důležité. Ukrajinci se podle náčelníka GŠ dokázali Rusku na počátku války ubránit, protože byli připraveni, semkli se jako společnost a byli ochotni za každou cenu bránit hodnoty, které jsou pro ně cenné. Ukázali tak, že si západní pomoc zaslouží. „Velká lekce z Ukrajiny je, nespoléhejme na to, že za nás někdo něco udělá. My v první řadě musíme být odhodlaní a připravení.“

Slova odborníka, který je na svém místě a který si zaslouží ocenění a podporu. Uvažuje tak, jak musí v dané situaci uvažovat každý armádní velitel na nejvyšším postu. Navíc: nejsou to nějaké Řehkovy výmysly, ale součást společného přístupu, na kterém se aliance shodla. Jiná varianta neexistuje, žvásty typu „já chci mír“ ještě nikdy nikoho před agresí – a její reálnou podobu vidíme ne tak daleko od nás – neuchránily.

A do toho jako slon do porcelánu vstoupí populista Babiš, žádá odvolání nejvyššího armádního představitele, protože „stresuje s válkou, stresuje naše matky“. Žádá jeho odvolání proto, protože „já chci mír“. Nepřipomíná to Chamberlaina a jeho falešnou víru v mír? Není to další varianta appeasementu? Neuvěřitelné!

Co by pak Babiš říkal, kdyby – a nikdo si to nepřeje, opakuji nikdo! - došlo k nejhoršímu a naše armáda nebyla připravena, protože „Babiš chtěl přece mír“ (Chamberlain ostatně také – zajímalo to snad Hitlera?) Kdo by byl vinen? Samozřejmě: náčelník generálního štábu generálmajor Karel Řehka.

Pravdivě, věcně a srozumitelně na tento Babišův atak odpověděl protikandidát Pavel: „Je to (Řehka) profesionál každým coulem, respektovaný. Je to člověk s bohatými zkušenostmi, který ví, co je válka a moc dobře ví, že ji nechce. Vojáci nemohou žít v naději a iluzi, že se nic nestane, musí se připravovat na nejhorší možný scénář.“ Dodávám: kdo tak nečiní, chová se pošetile.

A. Babiš rád ponižuje P. Pavla slovy „špatně vás to naučili“ (ve vztahu k ekonomickým tématům). Přesně to lze aplikovat na něj samotného. Co ví A. Babiš o armádě, válce, spojenecké koordinaci v rámci NATO? Nic.

A K. Řehka? Zde je výseč z jeho profesního životopisu:

1999 – 2000 ... velitel skupiny u 6. průzkumné roty, KFOR, Kosovo

2004 ... zástupce velitele českého kontingentu speciálních sil, Operace Enduring Freedom, Afghánistán

2006 – 2007 ... vedoucí starší důstojník - specialista mise ISAF, SOCCE, Afghánistán

2007 – 2008 ... vedoucí starší důstojník - specialista mise ISAF, SOCCE, Afghánistán

2011 ... velitel Úkolového uskupení speciálních sil ISAF, Afghánistán

(Zdroj: Web Armády ČR)

A tento profesionál by měl podle Babiše, pokud jde o otázky připravenosti armády v nové situaci po ruské agresi, mlčet? Není on ten Babiš v lepším případě pacifistickým exhibicionistou, v horším bezpečnostním rizikem?

Proto ne Babiš.

... autor článku 26. ledna 2023 při sledování prezidentské debaty na Nově. (Foto: Selfie.)

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 27.1.2023 0:12 | karma článku: 30.91 | přečteno: 914x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fotbal: K odebrání pořadatelství MS „20“ Indonésii

FIFA udělala jedinou možnou a správnou věc, i když za zdůvodnění si palec nahoru nezaslouží. Na svém webu oznámila 29. března 2023 v 17:00 SELČ, že pořadatelství Indonésii odebírá „vzhledem k současným okolnostem“.

29.3.2023 v 22:52 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 330 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 3944 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Proč odbory nedemonstrují před sídlem Agrofertu? Otevřený dopis odborům.

Česká Republika se za poslední dobu stala svědkem několika bizarních veřejných shromáždění. Jakoby se snad mezi majiteli politických náboženských sekt schylovalo k závěrečné bitvě o voliče.

30.3.2023 v 17:00 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 369 | Diskuse

Vít Klíma

USA chybí páka, jak Rusy posadit za jednací stůl, mír jen tak nebude

Američané, stejně jako Češi mají rádi pohádky s dobrým koncem. Očekávají, že po porážce Ruska bude následovat jednání o mírové smlouvě ze „silové“ pozice jasného vítěze.

30.3.2023 v 14:08 | Karma článku: 26.11 | Přečteno: 1460 | Diskuse

Kateřina Lhotská

EU jako společenství národních států? Ano!

Minulý týden citovala řada médií slova polského premiéra Mateusze Morawieckého pronesená při jeho návštěvě na univerzitě v německém Heidelbergu. Tématem byla jednak válka na Ukrajině a jednak budoucnost evropské integrace.

30.3.2023 v 9:01 | Karma článku: 43.89 | Přečteno: 2717 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Odborový miliardář v luxusní bundě (130 000) ozdobou odborářské dělnické demonstrace.

Babiš je nejen expremiér a poražený prezidentský kandidát, ale především majitel mnoha firem a miliardář. Bundu za 130 000 si jistě může dovolit. Proč také ne když na to má. Na dělnické demonstraci to ovšem působí dost nevhodně.

30.3.2023 v 8:46 | Karma článku: 29.53 | Přečteno: 970 | Diskuse

Josef Nožička

Chvilkaři chtějí rezignaci ministra Blažka. Nezapomněli ovšem na Jurečku s Rakušanem?

Je včerejší protestní akce „chvilkařů“ před ministerstvem spravedlnosti důkazem toho, že tohle sdružení měří všem politikům stejným metrem?

29.3.2023 v 10:40 | Karma článku: 39.03 | Přečteno: 994 | Diskuse
Počet článků 4428 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 904

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

Od roku 2012 bloger na iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz.

Toto je MY BLOG 2. Primárně o Izraeli, případně duchovních tématech,  sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít své  místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  Ve významu: Nejsem ochoten vést plané diskuse o tom, že jsem to či ono vůbec napsal.

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...