Že nefér útočí na generála Pavla, lze snad ještě pochopit. Je jeho politickým soupeřem, ve vypjaté kampani se na nějaký ten podpásový úder nehledí. Ovšem nesmyslný útok na generála Řehku, náčelníka generálního štábu Armády ČR, to byla hodně silná káva. Pro mě osobně šok.
A. Babiš řekl, „že v případě svého zvolení by navrhl ministryni obrany Janě Černochové (ODS), aby odvolala náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehku“ (zdroj: Novinky.cz/26. 1. 2023). Nechme stranou, že mechanismus odvolání náčelníka GŠ je poněkud jiný a zaměřme se na důvod tohoto výpadu. Čistokrevný Babišův populismus.
A. Babiš uvedl: „Mluví o mobilizaci, válce velkého rozsahu. Stresoval s válkou, proč stresuje ty naše matky? Ať už mlčí. Navrhnul bych pana Pavla za náčelníka Generálního štábu, protože on říká, že nechce válku. Já chci mír, takže to bych udělal“ (zdroj: Novinky.cz/26. 1. 2023).
Abychom si vše dali do správných souvislostí, musíme se obsáhleji vrátit k rozhovoru generála Řehky pro ČTK, o němž informoval server iDNES 25. ledna („Řehka: V případě války NATO s Ruskem by Česko muselo výběrově mobilizovat“). V rozhovoru bylo vysvětleno: Ruská agrese na Ukrajině podle generála Řehky znamenala změnu v myšlení západního společenství, které si začalo připouštět možnost vzniku války v Evropě, což do té doby bylo tabu. „Bylo nepředstavitelné, že nějaký agresivní stát na evropském kontinentu napadne jiný stát a zahájí válku, ve které se bombardují města a zabíjí civilisté.“
NATO i jeho členské státy proto podle generálových slov začaly mimo jiné přepracovávat své strategické dokumenty, ke stejnému kroku přistoupila i Česká republika. Proto se také připravuje změna bezpečnostní i obranné strategie, upravovat se následně bude i dlouhodobý výhled pro obranu a koncepce výstavby české armády. Pokud by byla válka mezi NATO a Ruskem například na východním křídle aliance mimo české území, okamžitě by se to České republiky dotklo a pouze profesionální armáda by nestačila. „Bude se muset zapojit celá společnost, bude se muset minimálně výběrově mobilizovat, ať už lidé nebo věcné zdroje materiálu,“ varoval Řehka a dodal, že Česko by se stalo legitimním cílem, protože by se přes jeho území například přesouvaly spojenecké jednotky. Současně poukázal na to, že řada prostředků používaných ve válce na Ukrajině může doletět až na území České republiky. „Takže myslet si, že se to nedotkne našeho teritoria, je prostě naivní.“
A ještě něco je důležité. Ukrajinci se podle náčelníka GŠ dokázali Rusku na počátku války ubránit, protože byli připraveni, semkli se jako společnost a byli ochotni za každou cenu bránit hodnoty, které jsou pro ně cenné. Ukázali tak, že si západní pomoc zaslouží. „Velká lekce z Ukrajiny je, nespoléhejme na to, že za nás někdo něco udělá. My v první řadě musíme být odhodlaní a připravení.“
Slova odborníka, který je na svém místě a který si zaslouží ocenění a podporu. Uvažuje tak, jak musí v dané situaci uvažovat každý armádní velitel na nejvyšším postu. Navíc: nejsou to nějaké Řehkovy výmysly, ale součást společného přístupu, na kterém se aliance shodla. Jiná varianta neexistuje, žvásty typu „já chci mír“ ještě nikdy nikoho před agresí – a její reálnou podobu vidíme ne tak daleko od nás – neuchránily.
A do toho jako slon do porcelánu vstoupí populista Babiš, žádá odvolání nejvyššího armádního představitele, protože „stresuje s válkou, stresuje naše matky“. Žádá jeho odvolání proto, protože „já chci mír“. Nepřipomíná to Chamberlaina a jeho falešnou víru v mír? Není to další varianta appeasementu? Neuvěřitelné!
Co by pak Babiš říkal, kdyby – a nikdo si to nepřeje, opakuji nikdo! - došlo k nejhoršímu a naše armáda nebyla připravena, protože „Babiš chtěl přece mír“ (Chamberlain ostatně také – zajímalo to snad Hitlera?) Kdo by byl vinen? Samozřejmě: náčelník generálního štábu generálmajor Karel Řehka.
Pravdivě, věcně a srozumitelně na tento Babišův atak odpověděl protikandidát Pavel: „Je to (Řehka) profesionál každým coulem, respektovaný. Je to člověk s bohatými zkušenostmi, který ví, co je válka a moc dobře ví, že ji nechce. Vojáci nemohou žít v naději a iluzi, že se nic nestane, musí se připravovat na nejhorší možný scénář.“ Dodávám: kdo tak nečiní, chová se pošetile.
A. Babiš rád ponižuje P. Pavla slovy „špatně vás to naučili“ (ve vztahu k ekonomickým tématům). Přesně to lze aplikovat na něj samotného. Co ví A. Babiš o armádě, válce, spojenecké koordinaci v rámci NATO? Nic.
A K. Řehka? Zde je výseč z jeho profesního životopisu:
1999 – 2000 ... velitel skupiny u 6. průzkumné roty, KFOR, Kosovo
2004 ... zástupce velitele českého kontingentu speciálních sil, Operace Enduring Freedom, Afghánistán
2006 – 2007 ... vedoucí starší důstojník - specialista mise ISAF, SOCCE, Afghánistán
2007 – 2008 ... vedoucí starší důstojník - specialista mise ISAF, SOCCE, Afghánistán
2011 ... velitel Úkolového uskupení speciálních sil ISAF, Afghánistán
(Zdroj: Web Armády ČR)
A tento profesionál by měl podle Babiše, pokud jde o otázky připravenosti armády v nové situaci po ruské agresi, mlčet? Není on ten Babiš v lepším případě pacifistickým exhibicionistou, v horším bezpečnostním rizikem?
Proto ne Babiš.
... autor článku 26. ledna 2023 při sledování prezidentské debaty na Nově. (Foto: Selfie.)