Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Téma LGBTQI+ aneb Jak jsem byl zahanben

24. 01. 2023 23:35:41
V sobotu 21. ledna jsem na svém blogu na serveru iDNES informoval o pastýřském listu biskupů Anglikánské církve, který se týkal sexuality, vztahu církve ke stejnopohlavním vztahům.

Můj článek má nadpis „K omluvě komunitě LGBTQI+“.

Klíčové sdělení biskupů, které vyvolalo značnou vnitrocírkevní kontroverzi, sestávalo ze dvou bodů:

A) Anglikánská církev bude i nadále v souladu se svojí doktrínou a učením Bible oddávat snoubence, z nichž jeden bude muž a druhým žena. Nikoli dvojice stejnopohlavní, neboť za manželství považuje toliko vztah mezi mužem a ženou.

B) Stejnopohlavním dvojicím, které uzavřely občanský sňatek nebo registrované partnerství nabízí možnost uspořádání církevní bohoslužby obsahující modlitby a požehnání pro tyto dvojice.

Jinak vyjádřeno: církevní svatba NE, církevní požehnání po občanském sňatku (nebo uzavření registrovaného partnerství) ANO.

Je to řešení, které lze považovat za kompromis na hranici možného – a tak jsem celou záležitost také vnímal (použití minulého času vyplyne z posledního odstavce).

Nepochybuji o tom, že biskupové se upřímně snažili o férovou nabídku pro obě strany. Po pravdě řečeno, příliš se jim to nepovedlo.

Anglikánská církev nikdy nebyla homogenní (vzpomeňme na High Church a Low Church), uvnitř jejího společenství funguje významná skupina evangelikálních anglikánů. Tito věřící, stejně jako jiní evangelikálové mimo tuto denominaci, se ve své víře řídí na prvním místě tím, co učí Bible. A to je důvod, proč jsou ke zmíněnému kompromisu nanejvýš kritičtí.

Sdruženi jsou v několika organizacích či společenstvích, na prvním místě jmenujme CEEC – Evangelikální radu Anglikánské církve. Tento orgán sdružuje evangelikály z Diecézních evangelikálních společenství a všech hlavních evangelikálních sítí, organizací a společenství církve. Evangelikální rada na svém webu zveřejnila 23. ledna článek „‘Praying in Love and Faith’: an initial response“, v němž „sdílí hluboké znepokojení, které vyjádřili evangelikálové napříč církví v reakci na návrhy biskupů (zveřejněné v pastýřském listu – LS)“. Na sobotním (21. 1.) zasedání Evangelikální skupiny pro Generální synod (Anglikánské církve – konat se bude v únoru 2023 – LS) se odmítnutí návrhu biskupů setkalo s drtivou podporou přítomných.

John Dunnett z vedení CEEC k problému uvedl: „Sdílím hluboké zděšení, které vyjádřily tisíce evangelikálů po celé zemi. Návrhy biskupů mě hluboce znepokojují; zdají se být buď v rozporu s doktrínou Anglikánské církve, nebo naznačují odklon od této doktríny.“ Ujistil, že Evangelikální rada se postaví do čela koordinačního úsilí zaměřeného na silnou odezvu proti návrhům biskupů: v rámci Anglikánské církve budou evangelikálové v otázkách sexu a manželství společně bojovat o věrnost biblickému učení.

Není to ovšem jediný opoziční hlas. Server Christian Today napsal 21. ledna („CofE same-sex blessings will lead to change in doctrine, say evangelicals“), že evangelikálové v Anglikánské církvi mají vážné obavy, že navrhované požehnání stejnopohlavním dvojicím povede k odklonu od dosavadní doktríny církve. Nebezpečí spatřují v tom, že toto požehnání bude odrazovým můstkem ke změně církevního učení o manželství (které je dosud v souladu s učením Bible – LS).

Server cituje Helen Lambovou, členku pracovní skupiny zmíněné Evangelikální rady, která v nedávné internetové videodebatě řekla: „Říká se nám, že na jedné straně je manželství vztah mezi jedním mužem a jednou ženou a že to je doktrína, a na druhé straně, že máme žehnat a říkat o něčem, že je to svaté, když Bůh ve svém Slově říká, že to svaté není.“ Dodává, že nechápe, jak tak dvě protichůdné věci vůbec mohou existovat.

Lee Gatiss, ředitel konzervativní anglikánské organizace a charity „Church Society“ to vnímá podobně: „Jak můžeme podporovat, žehnat, oslavovat a děkovat za něco, čemu nepožehnal Bůh?“ Podle jeho mínění není možné hodit do diskuse jako granát verš ze 4. kapitoly 1. Janovy epištoly („Bůh je láska, a kdo zůstává v lásce, v Bohu zůstává a Bůh v něm.“) a myslet si, že to stačí k potvrzení toho, že Bůh schvaluje manželství osob stejného pohlaví. Bez servítků dodal: „V lepším případě je to trik a v horším vyložená lež – tvrzení, že církevní žehnání sňatkům osob stejného pohlaví není změnou církevní doktríny o manželství.“

Susie Leafeová je ředitelkou anglikánské konzervativní organizace „Anglican Futures“. Její pohled: „Myšlenka, že oslavování ́rovnoprávného občanského sňatku ́ nepodkope ́posvátné manželství ́ (Holy Matrimony) je absurdní.“

A konečně, Foley Beach, arcibiskup a primas konzervativní Anglikánské církve v Severní Americe, říká, že návrh biskupů ohledně žehnání stejnopohlavním dvojicím přijal s těžkým srdcem. Podle něj takovéto aktivity „nejenže popírají svaté vyznávání, ale odmítají autoritu Písma a učení historické církve“.

Zbývá ozřejmit, proč jsem vlastně tyto názory na internet umístil. Když člověk hájí v záležitosti jednopohlavních vztahů (či homosexuálních praktik, chcete-li) biblické stanovisko sám, snadno se stane cílem moderní formy ostrakizace. Snadno je ocejchován jako fanatik, exot. Jako zástupce velice malé množiny podivínů, k nimž patří například finská křesťanskodemokratická politička Päivi Räsänenová, tamní luterský biskup Pohjola, evangelista Franklin Graham – abych jmenoval osobnosti, o nichž jsem na svém blogu psal.

Je to samozřejmě falešný pohled. Důkazem je kontroverze v Anglikánské církvi týkající se kompromisního návrhu popsaného výše. Postoj zástupců anglikánských evangelikálů nebo konzervativních anglikánů – výše zmíněných Leafové, Gatisse, Dunncetta, Lambové či arcibiskupa Beache – nelze jen tak znevážit; tyto osobnosti snad není možné mávnutím ruky posměšně označit za náboženské fanatiky a spolu s nimi bezpočet stejně smýšlejících křesťanů. Naopak: jsou pro nás výzvou.

Pro mé názorové oponenty výzvou k zamyšlení. A pro mě osobně? Jsem jimi zahanben. Zatímco já jsem vnímal ono dvojí biskupské doporučení (církevní sňatky homosexuálů NE, požehnání ANO) jako kompromis, byť na hranici možného, výše uvedení křesťané řekli veřejně a otevřeně něco jiného: nelze žehnat něčemu, čemu Bůh z principu požehnat nemůže. Přiznávám: Pravdu nemám já, ale oni, anglikánští evangelikálové. Mýlil jsem se. Musím se ze své chyby v úsudku pro příště poučit.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 24.1.2023 23:35 | karma článku: 13.93 | přečteno: 449x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fotbal: K odebrání pořadatelství MS „20“ Indonésii

FIFA udělala jedinou možnou a správnou věc, i když za zdůvodnění si palec nahoru nezaslouží. Na svém webu oznámila 29. března 2023 v 17:00 SELČ, že pořadatelství Indonésii odebírá „vzhledem k současným okolnostem“.

29.3.2023 v 22:52 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 330 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K délce trestu pro Tomáše Čermáka

Řeknu to bez skrupulí: mám s délkou trestu problém. A pokusím se vysvětlit proč. Kdo snad netuší: řeč je o facebookovém podporovateli a propagátorovi terorismu (dle soudu), zatím nepravomocně odsouzeném na 5,5 roku žaláře.

28.3.2023 v 22:45 | Karma článku: 42.25 | Přečteno: 3942 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ivo Chocholáč

Mikuláš Koukol...

Sochař Ladislav Zívr s malířem Františkem Grossem a fotografem Miroslavem Hákem tvoří novopacké zastoupení v umělecké Skupině 42. Ten poslední nebyl členem Skupiny, ale jako by k nim duchovně patřil. Šlo o básníka Josefa Kocourka.

31.3.2023 v 0:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 |

Lubomír Stejskal

Olympionik Svoboda se omluvil. To nestačí?

Jako pěšák sametové revoluce začínám mít obavy o hodnotu jménem svoboda. Formálně se nic neděje. Jen si kladu otázku, jestli limity svobody stanovené zákonem nejsou příliš úzké.

30.3.2023 v 23:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Sedm rad pro lepší ráno

Vstáváte rádi? Nepřesná otázka. Záleží samozřejmě na tom, kdy. Jinak se vstává, když musíte, třeba ve čtyři, jinak o víkendovém volbu v osm či devět. Jak nepříjemné je „povinné“ vstávání v letním čase jsem si ověřil dnes.

30.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 222 | Diskuse

Pavel Rampas

Princip Česká pošta

Proč krachují státní podniky? Proč selhávají státní firmy i v oborech, kde nová konkurence našla příležitost k dobrému byznysu? A proč se nejvíce krade všude tam, kde jde o státní zakázky nebo má dohled stát? Jednoduchá odpověď.

30.3.2023 v 12:03 | Karma článku: 28.41 | Přečteno: 565 |

Karel Wágner

Vodík nejen zelený, ale i zlatý

Není pochyb o tom, že se naše planeta otepluje. Ovšem najdou se tací, co poroučí větru i dešti a s klimatickými změnami se hodlají rychle vypořádat.

30.3.2023 v 9:09 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 4428 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 904

Tip:

Izraelský sport v češině: https://forum.eretz.cz/index.php?board=9.0

/* 1956.   

Od roku 2012 bloger na iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz.

Toto je MY BLOG 2. Primárně o Izraeli, případně duchovních tématech,  sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít své  místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  Ve významu: Nejsem ochoten vést plané diskuse o tom, že jsem to či ono vůbec napsal.

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...