Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Začalo to spálením Koránu ...

23. 01. 2023 23:11:15
A vyvrcholilo potvrzením pokračujícího tureckého veta pro vstup Švédska do NATO. Kde se stala chyba? Ve Stockholmu, kde byla minulou sobotu povolena protiturecká a protimuslimská demonstrace?

Řeč je o demonstraci před tureckou ambasádou na ulici Daga Hammarskjölda, během níž byl spálen výtisk Koránu.

Ne, takto zjednodušeně na věc nahlížet nelze.

Úplně na začátku musím zdůraznit, že jsem zásadně proti pálení knih, které jsou jinými považovány za posvátné. Je to prosté: je-li pro mě projevem vrcholné urážky, když někdo veřejně spálí Bibli, pak musím rozumět tomu – a já tomu vskutku rozumím -, že muslimové pociťují jako nepopsatelnou urážku, když někdo spálí Korán.

Přesně to se ve Stockholmu stalo. Na protestní akci muž, který u nás není zase tak znám, ale v severských zemích ano, Rasmus Paludan, spálil Korán. Paludan je dánsko-švédský právník a politik, šéf dánské krajně pravicové, antiislámské, euroskeptické a nacionalistické strany Stram Kurs.

Jako člověk, který si nepřeje, aby kdokoli pálil Bibli, říkám jednoznačně: pálení Koránu, Paludanem nebo kýmkoli jiným, odsuzuji. Je to špatný čin.

Podle serveru Euronews.com („'Quran burning' protest scuppers Turkey-Sweden NATO talks“/21. 1. 2023) byla akce u tureckého zastupitelského úřadu stockholmskou policií povolena, a to přesto, že bylo známo, co Paludan chystá.

A přesně to se stalo předmětem sporu mezi Švédskem a Tureckem. Do věci se vložil prezident Erdogan a jak je u muslimů obvyklé, pojal celou věc hystericky, dal jí větší význam, než ve „velké“ politice má mít – a vlastně ji zneužil ve svůj prospěch. Jeho mluvčí Ibrahim Kalin na Twitteru označil dění na demonstraci jako „zločin z nenávisti“ a dodal:

Povolit tuto akci navzdory všem našim varováním znamená podporovat zločiny z nenávisti a islamofobii. Útok na posvátné hodnoty není svoboda, ale moderní barbarství.

Chápu, že to Turci jako moderní barbarství vnímají. Jiná věc ale je, jak na chybu jednoho bezvýznamného politika zareagují. A oni zareagovali tvrdě, nekompromisně, přehnaně. Turecký ministr obrany Akar zrušil plánované jednání se svým švédským kolegou Jonsonem. Hlavním tématem měl být vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Podle turecké strany jednání „ztratila smysl a význam“.

Netřeba chodit kolem horké kaše. Turecku vadilo, že Švédové demonstraci nezakázali a nejspíš by jeho elity byly ještě spokojenější, kdyby byl Paludan rovnou uvězněn. Edogan a spol. ovšem zapomněli, případně nepochopili, že politický systém ve Švédsku se od tureckého zásadně liší. Je založen na úctě ke svobodě, nikoli pouze na papíře, ale v každodenním životě.

Srozumitelně se k tomu vyjádřil švédský ministr zahraničí Billström, který samozřejmě projevy protimuslimské nenávisti odsoudil, jedním dechem ale dodal, že v zemi existují jisté svobody, které jsou respektovány. „Islamofobní provokace jsou děsivé. Švédsko má ale dalekosáhlou svobodu projevu, což neznamená, že švédská vláda nebo já vyjádřené (protiislámské) názory podporujeme.“

V tom je podstata problému. Paludanův čin byl ojedinělým excesem jednoho extremisty, nikoli něčím, co by bylo možné vydávat za oficiální podporu islamofobie ze strany švédské vlády, jak si to Turci mylně a nesmyslně vykládají.

Jak tedy mělo Turecko reagovat? Spálení Koránu důrazně odsoudit, v prohlášení vysvětlit proč považuje takové akce za nepřijatelné – a akceptovat vyjádření švédské vlády, že nejde o oficiální součást její politiky. Proč celou záležitost pojalo docela jinak? Protože se jí Paludanův pošetilý čin náramně „hodil do krámu“. Švédsko totiž Erdogana „zlobí“. Nechce deportovat do Turecka ty své obyvatele, zhusta imigranty, které on považuje za teroristy či lidi teroristy podporující. Netřeba dodávat, že označí-li Erdogan někoho za teroristu, neznamená to ještě, že takový člověk teroristou skutečně je. Že má v této věci poněkud svérázný metr dokládá nejlépe skutečnost, že k palestinskému hnutí Hamas, Západem považovanému za teroristické, chová neskrývané sympatie a říká o něm, že nejde o teroristickou organizaci.

15. května 2018 Erdogan na svém Twitteru napsal:

Hamas není teroristická organizace a Palestinci nejsou teroristé. Je to hnutí odporu, které brání palestinskou vlast před okupační mocností.

Dlužno dodat, že Hamas vládne v Pásmu Gazy, kde od druhé poloviny září 2005 není ani jeden izraelský voják, zato od té doby Hamas terorizoval izraelské civilisty nejen v pohraničním regionu odpálením několika tisíc raket a minometných střel. Ale teroristé to nejsou, jak by mohli být.

Vraťme se ale k pálení Koránu (Bible a jiných posvátných textů). Odsoudit? Ano. Zakázat? Ačkoli s těmito excesy mám osobní problém, jsem si plně vědom toho, že jde o daň za svobodu. Na otázku, zda zakázat, odpovídám: Nikoli!

Až tento princip pochopí i vládci Turecka, bude si s nimi Západ lépe rozumět. Kontroverze se Švédskem ovšem dává tušit, že taková naděje je menší než malá.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 23.1.2023 23:11 | karma článku: 23.54 | přečteno: 572x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 94 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 236 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Na slovíčko s druhým nejdůvěryhodnějším současným českým politikem

Prvním je Babiš a trojici nejdůvěryhodnějších politiků uzavírá Zeman. Tím druhým je Tomio Okamura. Vždycky jsem si myslel, že důvěryhodným je ten, kdo nelže. Tak jak se stane, že tři vyhlášení lháři požívají takové důvěry občanů?

8.2.2023 v 14:07 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 2427 | Diskuse

Adam Filák

Zamyšlení se nad ruským "medvědem"

Dostal jsem zajímavou reakci na můj předchozí článek. Tuto fotografii mohutného ruského medvěda, se kterým si není radno zahrávat. Je ale opravdu onen "medvěd" takto skutečně medvědí?

8.2.2023 v 11:39 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 276 | Diskuse

Karel Trčálek

Gazdík ředitelem gymnázia, Farský poradcem prezidenta, to jsou docela hezké trafiky

Vypadá to, že oba donedávna vlivní politici hnutí STAN byli za projev nové politické kultury odměněni hezkou trafikou

7.2.2023 v 17:50 | Karma článku: 22.39 | Přečteno: 506 | Diskuse

Vilém Barák

Důsledky vítězství Ruska nad Ukrajinou

U části veřejnosti panuje domněnka, že ať válka na Ukrajině dopadne jakkoliv, včetně její porážky, nás se to nedotkne. Není většího omylu. Zkusme popřemýšlet, jak by Putinův úspěch ovlivnil naše životy.

7.2.2023 v 15:39 | Karma článku: 29.19 | Přečteno: 1019 | Diskuse

Josef Nožička

Farský poradcem prezidenta, Gazdík ředitelem gymnázia – docela hezké „trafiky“

Jak se zdá, oba donedávna vlivní politici hnutí STAN budou za projev nové politické kultury brzy odměněni hezkou „trafikou“.

7.2.2023 v 13:40 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 1179 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.13 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...