Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Bude i toto hodnoceno jako provokace?

8. 01. 2023 21:48:37
Jordánská centrální banka vydává v těchto dnech novou, pátou emisi bankovek – jordánských dinárů (1 JOD ≈ 31,80 CZK). Jsou opatřeny kvalitnějšími ochrannými prvky a částečně také novým vyobrazením.

Kdo se s jordánskými bankovkami jíž setkal, například během dovolené v hášimovském království, dobře ví, že existují v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 20 a 50 JOD. Pozorní uživatelé jistě zaznamenali, že na nich jsou čtyři dosavadní panovníci země a vedle toho zakladatel moderní hášimovské dynastie.

Tady je přehled vyobrazených panovníků na lícní straně:

1 JOD ... Husajn ibn Alí al Hašími, král Hidžázu, zakladatel moderní éry hášimovské dynastie;

5 JOD ... Abdalláh I., zajordánský emír, první král Jordánska;

10 JOD ... Talal I., druhý jordánský král;

20 JOD ... Husajn I., třetí jordánský král;

50 JOD ... současný jordánský panovník Abdalláh II.

Server The Jordan Times napsal 7. ledna 2023, že nová emise jednodinárových bankovek byla vydána na konci prosince 2022. Vladař na aversu se nezměnil; to platí o všech ostatních bankovkách páté emise, na rubové straně je vyobrazen jordánský národní pták – hýl sinajský.

Nyní tedy Jordánská centrální banka zveřejnila podobu zbývajících bankovek, které budou dány do oběhu postupně. Jak je zřejmé z videa níže, na reversu jsou obrázky významných pamětihodností (např. amfiteátr v Džaraši na sz království) nebo pozoruhodných přírodních útvarů.

Pozornost ovšem poutá lícní strana 50dinárové bankovky. Vedle portrétu krále vidíme pohled na Jeruzalém z Olivetské hory, tedy na Chrámovou horu, s vyobrazením Skalního dómu a mešity Al Aksa. Co to znamená?

Že na bankovce Jordánského království s nejvyšší nominální hodnotou jsou vyobrazeny historické cenné náboženské pamětihodnosti, které se ovšem nachází na území jiného státu; nejsou součástí jordánského teritoria. Chrámová hora včetně obou svatyň je součástí hlavního města Izraele; s Jordánskem má hora společného pouze to, že Izrael uznává právo jeho náboženské nadace Waqf na náboženskou správu tamních muslimských svatých míst, což je jeden z izraelských vstřícných kompromisních kroků majících za cíl snížit napětí na tomto neuralgickém bodu Svaté země.

Ovšem vyobrazení Chrámové hory na jordánské bankovce vedle portrétu panovníka vyvolává dojem, že tato lokalita patří Jordánsku, potažmo Arabům, muslimům. To ale není pravda. Pokud bychom měli tuto záležitost poměřovat stejným metrem, jaký Arabové použili v minulých dnech na hodnocení návštěvy izraelského ministra na Chrámové hoře, měli bychom plné právo říci, že jde o jordánskou provokaci.

Ptám se: dojde kvůli tomu k hysterii podobné té, kterou vyvolala návštěva Ben Gvira na Chrámové hoře? Bude kvůli jordánské bankovce zasedat Rada bezpečnosti? Bude svět pobouřen?

Troufnu si tvrdit, že nikoli. Vlastně to vím jistě. Na dosavadní, stále platné 20dinárové bankovce je na rubové straně vyobrazen Skalní dóm v Jeruzalémě, tedy objekt nacházející se v izraelském hlavním městě a podléhající plné izraelské suverenitě. U toho nápis „The Hashemite Kingdom of Jordan, Central Bank of Jordan“.

Jak by se Ukrajincům líbilo, kdyby na nové ruské 2000rublové bankovce byl místo unikátního Ruského mostu ve Vladivostoku obrázek Kyjevskopečerské lávry, což by mělo implikovat dojem, že tento náboženský komplex patří Rusku, třebaže se nenachází na jeho území? Anebo kdyby v době, kdy ve Spolkové republice platily marky, nebyli na 1000markovém platidle vyobrazeni bratři Grimmové a historické budovy města Kasselu, ale spolkový prezident a historické chrámy v polském městě Wroclaw (kdysi německém městě Breslau)? Jak by se to Polákům zamlouvalo?

13minutová návštěva izraelského ministra na izraelské Chrámové hoře vyvolala neskutečný mezinárodní povyk – prý jde o provokaci. Vyobrazení izraelské Chrámové hory na jordánské bankovce vedle portrétu jordánského krále světu nevadí – to provokace zjevně není. Dvojí metr? Co jiného!

VIDEO YUTUBE/Vyobrazení nových jordánských bankovek v hodnotě od 5 do 50 JOD.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 8.1.2023 21:48 | karma článku: 16.35 | přečteno: 292x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 100 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 237 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Za jak dlouho se asi uzdravíme z nemoci Green Deal?

Tak tohle neomrzí. Je o sice obehrané téma, ale Terry Pratchett a výsměch tupcům bavit nepřestanou. „Nebe nad Londýnem potemnělo, lidé topí v kamnech, úřady jsou na ně krátké,“ psaly zpravodajské servery minulý týden.

8.2.2023 v 15:58 | Karma článku: 37.85 | Přečteno: 1173 | Diskuse

Pavel Makovec

Yetti přichází? Penzijní reforma „po česku“

Přes 30 let se o tom hovoří a nikdo to ještě neviděl. Nejde o neznámý druh dvounohého hominida, který se údajně vyskytuje v pohoří Himálaj, řeč je o reformě našeho penzijního systému a myslím, že to tak bude i příští desetiletí

8.2.2023 v 15:25 | Karma článku: 23.61 | Přečteno: 432 | Diskuse

Jirka Ščobák

Proč je tipování a sázení cestou do pekla?

Tušíte, kolik vydělávají a kolik dávají do reklamy tipovací společnosti? Víte, že zodpovědné hraní neexistuje?

8.2.2023 v 15:17 | Karma článku: 4.95 | Přečteno: 183 | Diskuse

Eva Kislingerová

Rozbíjením oken ekonomika neroste

Před časem s tím přišla agentura Bloomberg a následovaly vlny komentářů všude možně včetně českých médií – průmyslová produkce v Ruské federaci se loni nesnížila, ale naopak možná i vzrostla. Část ohlasů zněla: Sankce nefungují.

7.2.2023 v 9:49 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 605 | Diskuse

Martin Pýcha

Saldo agrárního zahraničního obchodu: Ještě horší, než jsme čekali

Saldo agrárního zahraničního obchodu se dlouhodobě zhoršuje. Stále rostoucí závislost na dovozu potravin ukazuje, že „je něco špatně ve státě českém“, tedy přesněji v českém zemědělství a potravinářství. Vládu to ale netrápí.

7.2.2023 v 8:46 | Karma článku: 24.56 | Přečteno: 487 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.13 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...