Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

MS v Kataru: K postupu Palestiny do semifinále

11. 12. 2022 0:23:23
Ne, nepřepsal jsem se. Do SF sice postoupilo přes Portugalce Maroko, ale v arabském světě to ti, kdo fotbalový svátek totálně zpolitizovali, vidí jinak. Ve čtvrtfinále vyhrála Palestina, která je vlastně vítězem celého šampionátu.

Ono to ale začalo dřív. Jak popisuje server Middleeasteye.net zaměřený na blízkovýchodní region, například v osmifinále poté, co Maroko poslalo domů španělský tým po penaltovém rozstřelu, se jeden marocký fanoušek postavil na tribuně a spolu s dalšími přáteli z jeho země začali pět song – nikoli na oslavu Maroka, ale Palestiny:

Ó, má milovaná Palestino,

kde jsou Arabové? Spí.

Nejkrásnější země vzdoruje.

Nechť tě Bůh ochraňuje.

K marockému sboru se přidali domácí Arabové a také fanoušci z Libanonu a Egypta.

Tedy ne Maroko, ale Palestina.

Po úspěšném čtvrtfinále s Portugalskem tomu nebylo jinak. Marocký hráč Abdelhamid Sabiri, který proti Portugalcům seděl celý zápas na lavičce, oslavil postup do semifinále tím, že se zahalil do palestinské vlajky a snímek zveřejnil na svém Instagramu. S popiskem „Svoboda“ (odkaz ZDE). Člověk by sice čekal, že bude pózovat s vlajkou Maroka, ale co naplat – jiný kraj, jiný sportovní mrav.

Zmíněný server dále píše, že Palestina se dostala do centra dění, když Maroko slavilo postup s rozvinutou palestinskou vlajkou (odkaz ZDE). Server uvedl, že ačkoli výhra nad Portugalskem dělá z Maroka první africkou i arabskou zemi, která kdy postoupila mezi nejlepší čtyři na fotbalovém MS, mnozí označují za skutečného vítěze Palestinu, protože její politické záležitosti se dostává na tomto celosvětovém podniku mimořádné pozornosti.

Maně se musíme ptát: jde Arabům o fotbal, nebo politiku?

Odpověď je zřejmá: o obojí. Pokud jde o politický rozměr celé věci, stojí tu proti sobě dvě koncepce. Na jedné straně mírové smlouvy, tzv. Abrahamovské dohody, čtyř arabských států s Izraelem (Emiráty, Bahrajn, Súdán a také Maroko). Na straně druhé odpor nemalé části Arabů vůči tomu, co hanlivě označují jako normalizaci, tedy odmítnutí míru s Izraelem. Maskují tento postoj podporou palestinské věci, ve skutečnosti jde o zavilou protiizraelskou nenávist.

Hanan Ašrawiová, bývalá palestinská zákonodárkyně a vysoká představitelka Palestinské samosprávy, po sobotním vítězství Maroka na Twitteru zdůraznila palestinskou podporu marockému týmu a ocenila reciprocitu, když uvedla, že „žádná normalizace (marockého) režimu s Izraelem nemůže přerušit pouto mezi našimi národy“. Přitom o to nikdy nešlo a nejde. Smyslem míru Izrael – Maroko není přerušit pouto mezi Maročany a palestinskými Araby; naznačovat něco takového je čirý nesmysl.

Nedosti na tom. Amro Ali je blízkovýchodní analytik a profesor (!) sociologie na Americké univerzitě v Káhiře. Ten se připojil k názorům Ašrawiové a vlastně šel ještě dál: za vítěze tohoto mistrovství světa rovnou označil Palestinu.

Znovu stejná otázka: v Kataru jde o fotbal, nebo o politiku?

Server Middleeasteye.net konstatuje, že nejen fanoušci, ale také hráči (marockého týmu – LS) vyjadřovali všemožně svoji podporu Palestině: od odmítání rozhovorů s izraelskými novináři po skandování písní a mávání transparenty.

Jenom proto, aby nedošlo k omylu, připomínám. Palestinská fotbalová reprezentace na MS v Kataru nehraje. Skončila v druhém kole 3kolové asijské kontinentální kvalifikace. Ovšem podle pozornosti, jaké se Palestině dostává, vypadá její mediální obraz tak, jako by už byla ve finále.

Pro srovnání: Po vítězství Maroka nad Portugalskem 1:0 zveřejnil izraelský prezident Herzog na svém Twitteru následující příspěvek v arabském a francouzském jazyce:

Izraelský prezident napsal: Blahopřeji Jeho Veličenstvu králi Maroka Mohammedovi VI. a lidu Maroka k historickému úspěchu na mistrovství světa 2022.

Jak velí slušnost ve vztazích mezi státy, které už nejsou nepřátelské.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 11.12.2022 0:23 | karma článku: 20.42 | přečteno: 444x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 108 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Řeháček

Představte si, představte si, kdo se chystá na ligu

O víkendu - v trochu netradičním období - začíná fotbalová liga a to je ten správný okamžik pohlédnout převážně nevážně na aktuální ligovou tabulku. Pane vrchní - jeden karetní guláš, dva autobusy do vápna a tři vejce do skla!

27.1.2023 v 9:09 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 182 | Diskuse

Tomáš Flaška

Gratulujeme hokejisti. Rusku navzdory

Parádní představení naší hokejové dvacítky na proběhlém světovém šampionátu dává snad tušení lepších českých hokejových zítřků. A je jedno co si o tom v Moskvě myslí.

6.1.2023 v 6:38 | Karma článku: 26.28 | Přečteno: 470 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak moc je anketa Sportovec roku opravdu objektivní?

Letošní výsledky ankety Sportovce roku už jsme měli možnost si prostudovat, v mnoha komunitách určitě vyvolaly vášnivé diskuze, a ani v MMA tomu není jinak.

1.1.2023 v 23:52 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 647 | Diskuse

Martin Hatala

Jak to, že nevyhrálo Chorvatsko?

A proč mělo? Protože mělo! Asi před půl rokem jsem si totiž náhodně přečetl článek jakéhosi věštce, který své abrakadabra zakončil sdělením, že mistrem světa ve fotbale se stane Chorvatsko. To jsem si zapamatoval, a ačkoli

20.12.2022 v 16:23 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 475 | Diskuse

Pavel Pokorný

Krvavý fotbal?

Při stavbě stadionů pro právě skončené mistrovství světa ve fotbale zemřelo mnoho zahraničních dělníků, můžete si to najít v médiích. V průběhu tohoto mistrovství zemřel nejméně někdo další (novinář).

19.12.2022 v 9:00 | Karma článku: 5.61 | Přečteno: 226 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.13 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...