Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

A toto obhájíte jak, pane Putine?

5. 12. 2022 19:21:07
Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

Setmělo se. Krvavý balíček nebude jen jeden. Přepadená země hlásí druhou vlnu zásahů. Barbaři se činí. Vrazi, kazisvěti, lháři.

Sedím v teple domova a v myšlenkách jsem s těmi, komu vládce Kremlu, odkud nikdy nepřišlo nic dobrého, jen mráz, působí další a další bezbřehé utrpení. Statečný, houževnatý národ. Ano, i Rusové takoví byli. Nic si ale nenalhávejme: do obranné války s Hitlerem šli jenom proto, že německý zločinec byl ještě zákeřnější než ten bolševický. Kdyby se führer spokojil s Evropou bez SSSR, Stalin by Západu, v jisté době už jen Británii, nikdy nepomohl. Moskva byla přece vázaná desetiletou smlouvou s Hitlerem. Její ustanovení bylo jasné: navzájem na sebe nezaútočit – a pozor: nespojit se s nepřáteli druhé strany. Spojenci (Německá říše, SSSR) se podělili o Polsko – a pak přišel šok v podobě 22. června 1941.

Putinova soldateska dělá Ukrajincům to samé, co dělala Hitlerova Putinovu národu. Zločiny, které nesmí zůstat a nebudou zapomenuty. Na jednom z nich – a je to jen jeden z bezpočtu dalších – můžeme ilustrovat děs, hrůzy a nesmyslnost ne snad války, to je příliš alibistické a pacifisticky falešné, ale děs, hrůzy a nesmyslnost ruské agrese. (Ne, opravdu nejsou stoupencem sloganu, že válka je vůl. Pouze válka útočná, nikoli obranná. Přece nikdo nikdy nemohl po Sovětech v jednačtyřicátém chtít, aby nechali nacisty v jejich zemi řádit jako houfy démonů jenom proto, že válka je vůl. Totéž nikdo nemůže chtít po Ukrajincích. Mají-li se účinně bránit, musíme jim všemožně pomáhat. Především zbraněmi. Kdo si myslí něco jiného, mýlí se.)

V úterý 22. listopadu pracovali ve své garáži u Chersonu dva muži, otec a syn. Anatolij Prokopčuk (52) a jeho syn Oleksandr. Anatolij sloužil jako pastor tamního evangelikálního sboru. Toho dne přišli ruští okupanti a oba muže odvedli.

Nebylo hned jasné proč. Později vyšlo najevo, o co šlo. Náboženský zpravodajský portál Premierchristian.news, který o případu 30. listopadu informoval („Russian forces torture and kill pastor and son in Ukraine, as warnings of Christian persecution persist“), cituje svědka Pavla, ukrajinského spolupracovníka křesťanské organizace Release International podporující pronásledované křesťany. Podle jeho vyjádření vojáci při zatýkání řekli: „Vaše církev nemá právo na existenci, protože má spojení s Amerikou a dalšími západními zeměmi.“

O čtyři dny později byli oba křesťané nalezeni v lese. Mrtví. Svědek Pavel říká: „Jejich těla nesla známky dlouhodobého a nesnesitelného mučení. Byli tak zohaveni, že bylo těžké je identifikovat."

Čím tito dva muži ohrožovali Rusko? Putina? Cíle agrese? Ničím. Jen byli jiné než oficiální ruské ortodoxní víry. Zmíněný server uvedl, že k děsivé události došlo poté, co ruské okupační síly v září a říjnu 2022 uzavřely tři největší evangelikální sbory v Melitopolu a také několik modliteben v Mariupolu. Při jiné razii měli proruští vojáci separatistického režimu říci, že tolerována bude pouze pravoslavná víra.

Dávno je jasné, vlastně od prvního dne, že řeči o denacifikaci Ukrajiny, kterými Putin ospravedlňoval vpád do sousední země, byly jen propagandistické lži. Ve skutečnosti jde o Putinovu „svatou válku“ proti všemu západnímu. Včetně nenávisti vůči neortodoxním křesťanským denominacím. Andrew Boyd z Release International k tomu řekl: „Na Ukrajině, v oblastech okupovaných ruskými silami, vidíme stejný druh paranoie a brutality vůči křesťanům, která tu existovala za sovětské éry. Takže je to pocit deja vu toho všeho.“

Ano, Putin nasměroval dobytá území do minulosti.

Kdybych mohl, zeptal bych se ho: Jak obhájíte mučení a vraždu pastora Anatolije a jeho syna Oleksandra?

Evangelikální křesťané nechovají ve svých srdcích nenávist. Server Premierchristian.news vyzývá na svých stránkách ke konkrétním krátkým modlitbám. Ta týkající se tohoto případu má tento text:

Pane, prosím, utěš všechny, které postihla tato hrozná tragédie. Prosím, ochraňuj a posiluj víru ukrajinských křesťanů. Prosím, naplň srdce jejich agresorů. Přines, prosím, mír. Amen.

A ti, kdo se k žádné víře nehlásí? Těm nabízím krátkou úvahu. V určité fázi druhé světové války už nebyla jiná varianta než Hitlera na hlavu porazit. Žádné příměří, žádné jednání, žádný kompromis. Jen jedno: bezpodmínečná kapitulace agresora. Je válka na Ukrajině v této fázi?

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 5.12.2022 19:21 | karma článku: 39.01 | přečteno: 2402x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 117 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Flaška

Sněmovna se hašteří o Lex Babiš a karavana jede dál

Vládní koalice zase kousla do vosího hnízda, když chce upravit zákon, řekněme si upřímně, namířený proti Andreji Babišovi. Opozice nasadila své oblíbené obstrukce. A to je vše.

9.2.2023 v 7:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslav Herda

Proč se Andrej Babiš nezastřelil?

Netvrdím, že se snad zastřelit měl. Pouze se zamýšlím nad tím, zda nemohla nastat taková shoda okolností, za nichž k tomu mohlo dojít.

9.2.2023 v 2:35 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 112 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 117 | Diskuse

Jan Ziegler

Skandál! Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu

S touto aférou přišel jako první ve svém článku web seznamzpravy.cz. Kancléř Vratislav Mynář zachází se státní majetkem jako z vlastním. Děsím se toho, kolik kostlivců ještě vypadne z Pražského hradu.

8.2.2023 v 18:37 | Karma článku: 20.03 | Přečteno: 360 | Diskuse

Jan Ziegler

Rybí masakr v Bečvě konečně před soudem

„Kdyby Deza nepatřila Babišovi, už by byl viník dávno známý,“ v tomto duchu promluvil jeden z rybářů v pořadu České televize Reportéři ČT. Přesně tak. V této ekologické katastrofě toho hodně smrdí.

8.2.2023 v 12:51 | Karma článku: 20.60 | Přečteno: 467 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.14 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...