Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

O nalezeném pokladu

4. 12. 2022 21:59:04
Mojžíš, jedna z klíčových postav staroizraelské historie. Byl pověřen unikátní misí: vyvést lid Izraele z egyptského otroctví a přivést ho k branám Zaslíbené země. Tu spatřil, ale vstoupit do ní mu dopřáno nebylo.

Krátce před smrtí pronesl požehnání adresované jednotlivým kmenům izraelského společenství. To je popsáno ve 33. kapitole knihy Deuteronomium. Pokolení Zabulón, a také Isachar, byla určena tato slova:

Raduj se, Zabulóne, při svém vycházení, i ty, Isachare, ve svých stanech. Svolají na horu lidská pokolení a budou tam obětovat oběti spravedlnosti. Budou sát hojnost z moří, poklady ukryté v písku.

Všimněme si závěru, kde se hovoří o pokladech ukrytých v písku, tedy v zemi. Jaké poklady mohl mít Mojžíš na mysli?

Izraelci překročili Jordán, už pod vedením Jozua, a jednotlivým kmenům byla přidělena příslušná území. Kmen Zabulón obdržel teritorium v severní části dnešního Izraele, jihovýchodně od Haify. Z toho lze dovodit, je-li Mojžíšovo proroctví pravdivé, že právě v této oblasti by se měly v zemi nacházet „poklady“.

Plynula staletí ba tisíciletí a zdálo se, že Mojžíšova slova zavál čas. Věřil proroctví obsaženému v jeho dávném požehnání vůbec někdo? Naštěstí ano.

Abychom mohli pokračovat dál a najít souvislost mezi Mojžíšovým proroctvím a jeho splněním v naší době, musíme navštívit web společnosti Shefa in Israel (GM) Ltd. To proto, že jde o firmu, která má exkluzivní právo na těžbu drahých kamenů v severním Izraeli. Ano, tím Mojžíšovým pokladem jsou diamanty, drahé kameny. Ne dovezené a v Izraeli broušené a leštěné – tento izraelský diamantový průmysl je známý a světově proslulý -, ale diamanty a drahokamy vlastní. Nalezené v Zaslíbené zemi – přesně podle Mojžíšova proroctví.

Na počátku moderního pokračování více než tři tisíce let starého požehnání stál vůdce lubavičské větve chasidského hnutí Menachem Mendel Schneerson, jedna z nejvýznamnějších osobností židovského náboženství naší doby (zemřel 1994). V roce 1988 se v New Yorku, kde žil, setkal s tehdejším starostou severoizraelské Haify Aryehem Guralem, kterému řekl – na základě biblického záznamu Mojžíšova požehnání -, že jedinečnost jeho města spočívá v tom, že má jak moře, tak údolí (zvané Zabulónské - LS) a že v tomto údolí jsou vzácné kameny a drahokamy. Rabín doslova řekl: „Svatý, buď požehnán, udělal úžasnou věc, že je sám ukryl v hlubinách země.“

Toto rabínovo vyjádření se dostalo k Abrahamu Taubovi, byznysmenovi v izraelské diamantovém průmyslu. Pracoval ve firmě založené jeho otcem, přičemž leštění a prodej diamantů rozšířil o výrobu šperků prodávaných v Tel Avivu, Londýně a New Yorku. Obchod se šperky „Made in Israel“ prosperoval. Ve světle tohoto úspěchu a poté, co se dozvěděl o možnosti, že by v Izraeli mělo být naleziště drahých kamenů dospěl k logickému závěru: Co může být úžasnějšího než šperky vytvořené přírodními drahokamy získanými ze Svaté země izraelské?

V roce 1998 založil Abraham Taub zmíněnou společnost Shefa, která získala licenci na těžbu diamantů na severu Izraele. Působí ve dvou lokalitách: na hoře Karmel a v údolí řeky Kišon. Následný průzkum ukázal, že Mojžíšovo proroctví bylo pravdivé.

ÚSPĚCHY

První diamanty byly nalezeny firmou Shefa in Israel na začátku našeho století. Zde připomeňme, že o vzácných minerálech, z nichž některé odborníci řadí mezi drahokamy, se píše v druhé biblické knize Exodus, když Bůh dával příkaz Mojžíšovi ohledně podoby kněžského roucha, konkrétně náprsníku. Citát stojí za pozornost:

Bude čtvercový a dvojitý, jednu píď dlouhý a jednu píď široký (asi 20x20 cm). Vysadíš jej drahými kameny ve čtyřech řadách: v první řadě rubín, topas a smaragd; v druhé řadě malachit, safír a jaspis; v třetí řadě opál, achát a ametyst; ve čtvrté řadě chrysolit, karneol a onyx. Všechny budou zasazeny do zlaté obruby.

V roce 2014 objevila společnost Shefa in Israel velmi vzácný minerál moissanit; její exponát je hodnocen jako největší na světě. Ve stejném roce nalezla další mimořádně unikátní minerál nazvaný Karmelský safír. Známý je také pod názvem Karmeltazit; největší kus má 33,3 karátů. Byl poctěn mezinárodním titulem Minerál roku 2018. Nikde jinde objeven nebyl.

Kromě těchto unikátů obsahuje severoizraelské naleziště také safíry, granáty, rubíny, spinely, hibonity a zirkony.

Otázka na závěr. Napadlo by někdy někoho pustit se do hledání drahokamů na severu Izraele, kdyby nebyl rabín Schneerson inspirován Mojžíšovým proroctvím? To se už nikdy nedozvíme. Zato víme něco podstatnějšího. Mojžíš prorokoval – a měl pravdu. Poklad byl nalezen.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 4.12.2022 21:59 | karma článku: 13.38 | přečteno: 188x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 127 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 239 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 345 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Flaška

Sněmovna se hašteří o Lex Babiš a karavana jede dál

Vládní koalice zase kousla do vosího hnízda, když chce upravit zákon, řekněme si upřímně, namířený proti Andreji Babišovi. Opozice nasadila své oblíbené obstrukce. A to je vše.

9.2.2023 v 7:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Jaroslav Herda

Proč se Andrej Babiš nezastřelil?

Netvrdím, že se snad zastřelit měl. Pouze se zamýšlím nad tím, zda nemohla nastat taková shoda okolností, za nichž k tomu mohlo dojít.

9.2.2023 v 2:35 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 135 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 127 | Diskuse

Jan Ziegler

Skandál! Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu

S touto aférou přišel jako první ve svém článku web seznamzpravy.cz. Kancléř Vratislav Mynář zachází se státní majetkem jako z vlastním. Děsím se toho, kolik kostlivců ještě vypadne z Pražského hradu.

8.2.2023 v 18:37 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Ziegler

Rybí masakr v Bečvě konečně před soudem

„Kdyby Deza nepatřila Babišovi, už by byl viník dávno známý,“ v tomto duchu promluvil jeden z rybářů v pořadu České televize Reportéři ČT. Přesně tak. V této ekologické katastrofě toho hodně smrdí.

8.2.2023 v 12:51 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.14 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...