Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Výzva od přítele: Hrozná, hrozná chyba

2. 12. 2022 23:49:19
O změnách, které čekají Izrael po zformování pravicové – národně náboženské – koaliční vlády budeme slyšet a číst ještě dlouho. Je jich řada a jsou zásadní. Jedna z nich se týká zásahu do pravomocí Nejvyššího soudu.

V kostce: někteří členové většinové koalice se chystají předložit návrh zákon, po jehož přijetí by bylo možné, aby Kneset většinou 61 členů (formující se koalice jich má 64) přehlasoval každý verdikt Nejvyššího soudu (který v Izraeli funguje také jako soud ústavní) rušící platnost přijatého zákona proto, že byl soudci shledán jako neústavní. Je to podobné, jako kdyby česká Poslanecká sněmovna mohla 101 hlasy zrušit verdikt Ústavního soudu anulující platnost té či oné legislativní normy.

Není divu, že návrh vyvolal zděšení. Nejen v Izraeli, ale i v diaspoře, zejména ve Spojených státech. K osobnostem, které před tímto krokem důrazně varují, je excelentní americký právník Alan Dershowitz. Někdejší profesor práva na Harvardu obhajoval v různých kauzách mimo jiné světoznámé celebrity jako M. Tyson, O. J. Simpson, H. Weinstein, J. Epstein nebo D. Trump a angažoval se také ve prospěch izraelského premiéra Netanjahua v jeho korupčních případech. Je považován za předního stoupence Izraele a horlivého sionistu; jeho slova nelze tedy brát jinak než jako upřímně míněné rady opravdového přítele.

Dershowitz poskytl 1. prosince hebrejskému zpravodajskému serveru Ynet videoklip dlouhý něco přes půldruhé minuty, v němž naléhá na designovaného premiéra Netanjahua, aby plán na omezení pravomocí Nejvyššího soudu přehodnotil. Doslova řekl, že přijetí této normy by byla „hrozná, hrozná chyba“.

Sám považuje izraelský Nejvyšší soud za „klenot soudnictví na celém světě“. Podle jeho mínění by bylo strašnou chybou, kdyby koalice oslabila nezávislost Nejvyššího soudu a také kdyby politici mohli diktovat, kdo má být členem Nejvyššího soudu nebo jak má v té které kauze rozhodovat.

O Dershowitzově apelu informoval anglickojazyčný portál The Times od Israel („‘Terrible mistake’: Dershowitz urges Netanyahu to spare Supreme Ct, scrap ‘override’“/2. 12. 2022). Připomněl, že nastupující koalice slíbila, že schválí takzvanou „override clause“, klauzuli o přehlasování, která by umožnila Knesetu vrátit platnost zákonům zrušeným Nejvyšším soudem kvůli tomu, že jsou nedemokratické, a to pouhou 61člennou většinou ve 120členném parlamentu; stejně tak má být svěřena vládě kontrola nad panelem, který soudce jmenuje. Jde o Komisi pro výběr soudců, v níž má v současné době vláda menšinové zastoupení. Devítičlenné těleso je složeno takto:

1x ministr spravedlnosti

1x další člen vlády

2x poslanci Knesetu, z toho jeden z koalice a jeden z opozice

2x zástupci advokátní komory

1x šéf Nejvyššího soudu

2x členové kolegia Nejvyššího soudu.

Dershowitz je přesvědčen, že „nezávislost izraelského Nejvyššího soudu je naprosto nezbytná, a to nejen pro zachování izraelské demokracie, ale i pro snahu Izraele prezentovat se světu čestným, pravdivým a pozitivním způsobem“. Připomněl, že studoval činnost izraelského Nejvyššího soudu víc než půl století. „Na kurzech komparativního ústavního práva jsem přednášel stanoviska izraelského Nejvyššího soudu,“ řekl a dodal: „William Brennen z Nejvyššího soudu Spojených států jednou řekl, že pokud přijde Ameriky terorismus, existuje pouze jeden soud, kterým se budeme moci inspirovat, a to je Nejvyšší soud Izraele.“

Uvedl také, že nezávislý Nejvyšší soud byl dosud hlavním argumentem, který mohl Izrael předložit, aby udržel nejrůznější kauzy (v nichž byly obviňování izraelští politici a vysocí důstojníci IDF – LS) mimo Mezinárodní trestní soud a jiné zahraniční soudy. V tom smyslu, že Nejvyšší soud je dostatečně nezávislý, kompetentní a spravedlivý, aby všechny takového kauzy vyřešil doma.

Dershowitz zdůrazňuje, že tento systém není pokažený a nepotřebuje žádnou opravu. „Nejvyšší soud je skvost a klenot, centrum izraelské demokracie a izraelské síly.“

Apel od přítele a špičkového profesionála. Neměl by zůstat nevyslyšet. Výzva pro nastupujícího premiéra. Bude stejného názoru, anebo je příliš ve vleku radikálních hlav v rodící se koalici?

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 2.12.2022 23:49 | karma článku: 10.71 | přečteno: 238x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 113 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Na slovíčko s druhým nejdůvěryhodnějším současným českým politikem

Prvním je Babiš a trojici nejdůvěryhodnějších politiků uzavírá Zeman. Tím druhým je Tomio Okamura. Vždycky jsem si myslel, že důvěryhodným je ten, kdo nelže. Tak jak se stane, že tři vyhlášení lháři požívají takové důvěry občanů?

8.2.2023 v 14:07 | Karma článku: 31.74 | Přečteno: 2648 | Diskuse

Adam Filák

Zamyšlení se nad ruským "medvědem"

Dostal jsem zajímavou reakci na můj předchozí článek. Tuto fotografii mohutného ruského medvěda, se kterým si není radno zahrávat. Je ale opravdu onen "medvěd" takto skutečně medvědí?

8.2.2023 v 11:39 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 285 | Diskuse

Karel Trčálek

Gazdík ředitelem gymnázia, Farský poradcem prezidenta, to jsou docela hezké trafiky

Vypadá to, že oba donedávna vlivní politici hnutí STAN byli za projev nové politické kultury odměněni hezkou trafikou

7.2.2023 v 17:50 | Karma článku: 22.39 | Přečteno: 507 | Diskuse

Vilém Barák

Důsledky vítězství Ruska nad Ukrajinou

U části veřejnosti panuje domněnka, že ať válka na Ukrajině dopadne jakkoliv, včetně její porážky, nás se to nedotkne. Není většího omylu. Zkusme popřemýšlet, jak by Putinův úspěch ovlivnil naše životy.

7.2.2023 v 15:39 | Karma článku: 29.28 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Josef Nožička

Farský poradcem prezidenta, Gazdík ředitelem gymnázia – docela hezké „trafiky“

Jak se zdá, oba donedávna vlivní politici hnutí STAN budou za projev nové politické kultury brzy odměněni hezkou „trafikou“.

7.2.2023 v 13:40 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 1181 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.14 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...