Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Kauza Kramný. Hypotéza č. 3

1. 12. 2022 23:22:38
V roce 2013 prožíval Egypt další dramatické období. Po první revoluci z ledna – února 2011 přišla revoluce druhá. Miliony protestujících proti islamistickému prezidentovi dosáhly svého. Podpořila je armáda, Mursí byl svržen.

To vše se stalo během několika dnů na přelomu června a července. Sotva se situace uklidnila, objevila se kauza Kramný. Dodnes ne zcela uspokojivě a přesvědčivě vysvětlená.

Byl jsem v té zemi toho roku dvakrát. Nejprve ještě za Mursího, v květnu 2013. Ani já jsem netušil, že za za několik týdnů jeho režim padne. Pak na přelomu září a října. To už stál v čele země prozatímní prezident Adly Mansúr, předchůdce dnešní hlavy státu A. F. Sisiho, který má klíčovou zásluhu na úspěchu Druhé revoluce. Když jsem projížděl Hurghadou a mířil na jih k Safaze v květnu, na výjezdu z města jsem si všímal ledasčeho, jen ne lokality, kde se nachází hotel Titanic Palace.

Koncem září už ano. Když projedete obří kruhový objezd, u něhož stojí obchodní dům Senzo Mall (nedávno nám ho zde představil ve svém blogerském cestopise kolega Martin Faltýn) a po asi 400 metrech se podíváte doleva směrem k moři, tak v těch místech se onen hotel nachází. Účastníky zájezdu jsem o tom informoval: tady tím směrem je hotel, v němž bydlel Kramný.

Jel jsem tou cestou ještě napřesrok na jaře (než jsem začál létat ještě jižněji do Marsy Alam) a vždy jsem o Kramného případu intenzivně přemýšlel.

Dnes mi ale dal impuls kolega Jiří Turner svým článkem „Kramný je nevinný!“ (1. 12.) Předpokládám, že byl většinou zdejšího publika čten a že ctěné publikum ví, o co v článku jde. Předesílám, že mi vůbec nejde o europoslance Zdechovského a jeho motivaci případem se zabývat – a Kramnému vyjádřit podporu. Tomáš Zdechovský má za to, že Kramný je nevinný; vlastně to působí tak, že si je tím zcela jist. Budiž, dělá to, co považuje za správné a pokud bude úspěšný, všechna čest.

Já jistotu o Kramného nevině nemám, ale po těch letech nemám ani jistotu, že je tím hrozným činem vinen. Prostě dilema. Problém mám už s tím, že původní egyptská verze toho, co se patrně stalo (otrava – netvrdím, že z hotelové stravy) se diametrálně liší od verze české (smrt elektrickým proudem). Vždycky mi připadal tento způsob usmrcení dvou lidí v hotelovém pokoji v orientální zemi jako krajně riskantní, neboť v případě, že by ten šílený nápad z jakéhokoli důvodu nevyšel, byl by jeho strůjce poměrně snadno odhalen. Že by Kramný šel do takového rizika? Nevím.

První zprávy z egyptské patologie hovořily – jak napsal 3. srpna 2013 server iRozhlas.cz – o silném jedu nalezeném v tělech zemřelých. Ředitel příslušné hurghadské nemocnice uvel: „Žaludek mají úplně rozpadlý, a to z důvodu velkého množství jedu, který se oběma obětem do žaludku dostal. Je to jed, který ze žaludku udělá takovou rosolovitou konzistenci. Tedy velmi, opravdu velmi silný jed.“

Byl to tedy jed, nebo elektrický proud?

České vyšetřování se vydalo druhou stopou a po nepřímých důkazech poslala justice Kramného na bezmála třicet let za mříže. Je to spravedlivý verdikt opírající se o neprůstřelné důkazy? Opět mohu říci jediné: Nevím. A znovu opakuji. Nemám jistotu Tomáše Zdechovského, že je Kramný nevinen, nemám ale ani jistotu, že je vinen.

Co tedy mám? Vlastní teorii toho, co se stalo. Nic víc než teorii. Je od skutečnosti, kterou ovšem stoprocentně neznáme, vzdálená právě tak, jako varianta otravy od varianty smrti způsobené elektrickým proudem. Proto ji dnes předkládám.

V Egyptě už v té době působila odnož Islámského státu. Nejaktivněji sice na severu Sinaje, ale také v africké části země. Co když tato teroristická buňka pověřila svého člena, aby se nechal zaměstnat v nějakém hotelu v Hurghadě (třeba v Titanicu Palace) jako uklízeč (tuto práci tam vykonávají prakticky výlučně mladí muži), vybavila ho příslušným jedem a dala mu ve jménu Alláha úkol, aby ve vhodném hotelovém pokoji, kam mají uklízeči běžně přístup, vpravil do PET lahve (nebo třeba dvou) s pitím (dejme tomu s colou) patřičnou dávku tohoto jedu. S tím, že kdo se napije zemře, přičemž je jedno kdo to bude, stejně tam jezdí na dovolenou jen nevěřící psi z hříšné části světa. A to se pak také stalo. Logika toho všeho? Šíření zla, strachu, nenávisti.

Nejspíš si teď řeknete, jestli jsem se nepomátl na rozumu. Zatím ne. Jen si říkám, když může stát proti sobě varianta jed vs elektrický proud, proč kromě elektřiny nevést pátrání také cestou výše uvedenou? Ostatně o dva roky později se něco podobného stalo, ovšem s mnohem tragičtějšími následky. Spolupracovník Islámského státu a zaměstnanec letiště v Šarm aš Šajchu propašoval bombu do ruského dopravního letadla, které se pak zřítilo na Sinaji (31. 10. 2015). Zahynulo 224 nevinných lidí. Smyslem teroru bylo, vedle pomsty Rusům za bombardování v Sýrii, poškodit egyptský cestovní ruch, což se podařilo.

Tak co se na konci července 2013 v hurghadském hotelu Titanic Palace vlastně stalo?

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 1.12.2022 23:22 | karma článku: 24.23 | přečteno: 919x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 127 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 239 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 345 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Flaška

Sněmovna se hašteří o Lex Babiš a karavana jede dál

Vládní koalice zase kousla do vosího hnízda, když chce upravit zákon, řekněme si upřímně, namířený proti Andreji Babišovi. Opozice nasadila své oblíbené obstrukce. A to je vše.

9.2.2023 v 7:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Jaroslav Herda

Proč se Andrej Babiš nezastřelil?

Netvrdím, že se snad zastřelit měl. Pouze se zamýšlím nad tím, zda nemohla nastat taková shoda okolností, za nichž k tomu mohlo dojít.

9.2.2023 v 2:35 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 135 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 127 | Diskuse

Jan Ziegler

Skandál! Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu

S touto aférou přišel jako první ve svém článku web seznamzpravy.cz. Kancléř Vratislav Mynář zachází se státní majetkem jako z vlastním. Děsím se toho, kolik kostlivců ještě vypadne z Pražského hradu.

8.2.2023 v 18:37 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Ziegler

Rybí masakr v Bečvě konečně před soudem

„Kdyby Deza nepatřila Babišovi, už by byl viník dávno známý,“ v tomto duchu promluvil jeden z rybářů v pořadu České televize Reportéři ČT. Přesně tak. V této ekologické katastrofě toho hodně smrdí.

8.2.2023 v 12:51 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.14 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...