Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Izrael: Ke kontroverzi Ben Gvir vs velení IDF

30. 11. 2022 20:55:02
Na pozadí intenzivního jednání o sestavení pravicové národně náboženské vládní koalice hlásí izraelská média vzrůstající napětí mezi některými politiky a částí veřejnosti na jedné a vedením armády na druhé straně.

Rozbuškou se stal kázeňský trest pro jednoho z vojáků kvůli jeho počínání v nedávném incidentu v Hebronu, kde se příslušníci brigády Givati (jejího praporu Tsavar) dostali do konfliktu s levicovými propalestinskými (a tedy v jistém smysli teroristy podporujícími) aktivisty. Konkrétně jde o to, že voják B (voják A se dokonce uchýlil k fyzickému násilí, ale jeho případ ještě nebyl uzavřen) se při slovním incidentu vyjadřoval v rozporu s vojenskými řády, duchem IDF (zkratka pro izraelskou armádu) a jejím etickým kodexem. Velitelem praporu pplk. Alfasim byl potrestán deseti dny vojenského vězení – s možností požádat o zkrácení trestu.

Za vojáka se postavil Itamar Ben Gvir, šéf jedné z menších koaličních stran Židovská síla, který má (k úžasu části politiků a veřejnosti kvůli svým radikálním až krajním názorům) zastávat v budoucím kabinetu post ministra národní bezpečnosti, což je nová pozice charakterizovaná jako stávající ministerstvo veřejné bezpečnosti (pod které spadá v Izraeli také národní a pohraniční policie; ta druhá ovšem v úzké koordinaci s armádou) s rozšířenými pravomocemi.

Při návštěvě otce vyšetřovaného vojáka Ben Gvir vyjádřil názor, že to nemůže být tak, že anarchisti přijdou a jen tak nadávají, plivou a útočí na izraelské vojáky, a když ti reagují, jsou potrestáni. Je toho názoru, že reagující vojáky je možné vzít stranou a říci jim, aby příště použili přiměřenější způsob odpovědi. „Ale poslat někoho na deset dní do vězení? To není ani rozumné, ani správné, ani vhodné; je to nepřiměřené.“ Dodal, že úkolem představitelů státu i armády je vojáky podporovat a vedení armády vyzval, aby si 10denní trest vězení pro onoho vojáka dobře rozmyslelo. „Je to velmi špatná zpráva,“ soudí budoucí ministr (který sám vojenskou službou neprošel, protože kvůli svým extremistickým názorům nebyl odveden).

Tímto postojem vstoupil Ben Gvir na hodně tenký led. Jednak se vlamuje do otevřených dveří: velení armády bezpočtukrát potvrdilo a znovu to zopakovalo i tentokrát, že za svými vojáky působícími na nelehké misi v Judeji a Samaří (historické označení Západního břehu Jordánu) plně stojí a vyjadřuje jim svoji jednoznačnou podporu. Nic jiného ostatně ani nepřichází do úvahy. Současně ale dává jasně najevo, že nebude tolerovat porušování vojenských řádů, armádního etického kodexu a morálních hodnot, na nichž izraelská armáda stojí. I zde platí: jinak nelze.

Druhý aspekt Ben Gvirova „tenkého ledu“ je neméně závažný. Současné i minulé armádní špičky oprávněně vnímají politikovo vyjádření jako ponoukání vojáků proti jejich velitelům a nepřípustné vměšování politika do výlučně armádních kompetencí: armáda totiž musí být v nejlepší slova smyslu apolitická, nesmí působit ve prospěch jedné části politického spektra, ale ve prospěch celé společnosti, celého státu.

Šéf generálního generálního izraelské armády generálporučík Aviv Kohavi k tomu ve středu (30. 11.) řekl (dle Times of Israel):

„Nedovolíme žádnému politikovi, ani zprava, ani zleva, aby zasahoval do rozhodnutí velení a používal armádu k prosazování politické agendy. Politické vměšování přímo poškozuje schopnost armády plnit její úkoly a její legitimitu.“

Věc má ale ještě jeden aspekt. Velitel praporu Tsavar podplukovník Aviran Alfasi, který vojáka po prověření případu potrestal (oněmi 10 dny v armádním žaláři) se stal terčem útoků některých pravicových politiků a na sociálních sítích s nimi sympatizující částí veřejnosti. Něco takového nelze hodnotit jinak než jako cestu do pekel. Dělat to znamená podle Kohaviho vstoupit na šikmou plochu, po níž by společnost mohla snadno sklouznout. Něco takového nelze dopustit. Pplk. Alfasimu vyjádřil podporu také jeho nadřízený o stupeň výše v hierarrhii velení, šéf brigády Givati plukovník Eliad Moati, a také nejvyšší důstojník Centrálního velitelství generálmajor Yehuda Fuchs. A mnozí další včetně dosluhujících představitelů vlády včetně premiéra Lapida.

Své k napětí mezi některými politiky a armádou řekl také Kohaviho předchůze na postu náčelníka generálního štábu generálporučík v. v. Gadi Eizenkot. Ten podle The Times of Israel (29. 11.) varuje, že „chování budoucí koalice podkopává autoritu velení armády, poškozuje víru veřejnosti v ní a může vést k jejímu rozkladu.“ Podle něj pozice, kterou Ben Gvir obdrží - ministr národní bezpečnosti – ukazuje na velikost absurdity, v níž se izraelská politika nachází. „Pokud existuje nějaká osoba, která je spojena s národní bezpečností, pak je to předseda vlády.“ Eizenkot označil chystaný přechod divize Pohraniční policie pro Judeu a Samaří z ministerstva obrany a Centrálního velitelství armády na Ben Gvirovi ministerstvo, stejně jako podřízení Civilní správy – orgánu ministerstva obrany, který řídí aspekty civilního života na zhruba 60 procentech Judeje a Samaří – pod ministerstvo financí, které má vést další krajně pravicový politik Bezalel Smotrič, jako pouhé podřízení politickým potřebám (tedy ryze účelovou záležitost). „Jestli někdo chce vytvořit v Judeji a Samaří anarchii, tak toto je způsob, jak to udělat,“ poznamenal Eizenkot a připomněl, že současná struktura a systém fungování bezpečnostních sil v Judeji a Samaří umožnil armádě zmařit 98 procent teroristických útoků. Je přesvědčen o tom, že při narušení současné rovnováhy se vytvoří velice komplikovaná realita.

Eizenkot se také vrátil k návrhu Ben Gvira týkajícího se uvolnění pravidel pro zahájení palby. Ben Gvir chce, aby izraelští vojáci měli možnost střílet a zabíjet ty, kdo jim chtějí ublížit. Nedávno vyzval ke střílení Arabů, kteří se chystají házet na vojáky Molotovovy koktejly – to ale umožňují stávající pravidla pro použití otevřené palby. Eizenkot připomněl, že současné předpisy platné od roku 1988 umožňují armádě fungovat profesionálně a efektivně. Podotkl, že je nemyslitelné, aby politici určovali pravidla otevřené palby, navíc lidé, kteří nesloužili v armádě a jsou vedeni populistickými ohledy (se zjevným odkazem na Ben Gvira odmítnutého armádou kvůli extrémismu – viz výše).

Rozumné stanovisko vyjevil poslanec Moše Arbel z ultraortodoxní strany Šas, člena formující se vládní koalice. Na adresu Ben Gvira uvedl: „Pane poslanče Itamare Ben Gvire, příteli můj, naléhavě Vás žádám, abyste armádu vynechal z politického diskurzu. Žádnému vojákovi v uniformě nesmí být povoleno, aby tímto způsobem (jako potrestaný příslušník brigády Givati – LS) mluvil ve prospěch kterékoli strany. Naši milovaní vojáci, kteří chrání naši zem, musí být nejméně o jeden level výše nad jakýmikoli politickými záležitostmi.“

A o to v principu jde.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 30.11.2022 20:55 | karma článku: 9.26 | přečteno: 119x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 127 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 239 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 345 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Flaška

Sněmovna se hašteří o Lex Babiš a karavana jede dál

Vládní koalice zase kousla do vosího hnízda, když chce upravit zákon, řekněme si upřímně, namířený proti Andreji Babišovi. Opozice nasadila své oblíbené obstrukce. A to je vše.

9.2.2023 v 7:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Jaroslav Herda

Proč se Andrej Babiš nezastřelil?

Netvrdím, že se snad zastřelit měl. Pouze se zamýšlím nad tím, zda nemohla nastat taková shoda okolností, za nichž k tomu mohlo dojít.

9.2.2023 v 2:35 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 135 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 127 | Diskuse

Jan Ziegler

Skandál! Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu

S touto aférou přišel jako první ve svém článku web seznamzpravy.cz. Kancléř Vratislav Mynář zachází se státní majetkem jako z vlastním. Děsím se toho, kolik kostlivců ještě vypadne z Pražského hradu.

8.2.2023 v 18:37 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Ziegler

Rybí masakr v Bečvě konečně před soudem

„Kdyby Deza nepatřila Babišovi, už by byl viník dávno známý,“ v tomto duchu promluvil jeden z rybářů v pořadu České televize Reportéři ČT. Přesně tak. V této ekologické katastrofě toho hodně smrdí.

8.2.2023 v 12:51 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.14 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...