Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Co se stalo v Hebronu: Pohled i z druhé strany (Doplněno)

29. 11. 2022 23:19:11
Voják izraelské armády sloužící v praporu Tsavar (součást brigády Givati), který byl odsouzen na 10 dní vězení za verbální útok na levicového aktivistu, k němuž došlo 24. listopadu v Hebronu, požádal o snížení trestu.

V lepším případě o prominutí.

Připomeňme. Do Hebronu přijela skupina levicových propalestinských aktivistů vyjádřit solidaritu s místními Araby; nikoli náhodou je někteří Izraelci označují termínem anarchisti. Dostali se do konfliktu s vojáky izraelské armády, kteří zde udržují pořádek, neboť Hebron je dle smluv z Oslo rozdělena na arabskou a židovskou část. Arabskou kontroluje Palestinská autonomní správa, židovskou Izrael (a protože toto teritorium Izrael neanektoval, vykonává zde bezpečnostní kontrolu izraelská armáda a nikoli např. policie).

Kromě toho, že jeden službu konající voják dal jednomu z aktivistů pěstí (o trestu pro něj zatím média nereferovala, tedy až na to, že byl do vyšetření případu postaven mimo aktivní službu), jiný voják slovně zaútočil na dalšího aktivistu, přičemž šlo zhruba o následující (zdroj: izraelská mainstreamová média):

Voják: „Ben Gvir tady udělá pořádek. Je konec, prohráli jste. Všechno, co tady děláte skončí, celý ten bordel, co tu předvádíte.“ (Ben Gvir je krajně pravicový politik, který má po sestavení vlády šéfovat nově zřízenému ministerstvu národní bezpečnosti.) Načež vyzval aktivistu, aby ustoupil, přičemž ten opáčil: „Proč? Dělám snad něco nezákonného?" Voják odpověděl: „Všechno, co děláte, je nezákonné. Zákon jsem já. Vypadněte.“

Voják byl následně kázeňsky řešen. Věc vyšetřoval šéf Centrálního velitelství izraelské armády generálmajor Yehuda Fuchs, trest udělil velitel praporu podplukovník Avitan Alfasi. Verdikt zněl: Deset dní vězení (pro vojáka, aby nedošlo k omylu). Zdůvodnění bylo zřejmé: voják si nepočínal v souladu s vojenskými řády a etickým kodexem izraelské armády.

Osobně jsem zastáncem toho, že je fér, když je slyšena i druhá strana, neboť nic není černobílé. V takovýchto případech to ale bývá pro prostého pozorovatele sledujícího vše mimo Izrael ne vždy splnitelné. Tentokrát ale, alespoň částečně, jsme se názor vojáka na celý incident dozvěděli. Informoval o něm 29. listopadu server Arutz Ševa v článku, v němž uvádí, že voják pořádal o zmírnění, případně odpuštění trestu. Jaká je jeho verze případu?

Voják uvádí toto: „Minulý čtvrtek (24. 11. - LS) jsem byl ve službě, když na místo dorazili demonstranti a začali mně a ostatním vojákům nadávat. Udělali jsme vše pro to, abychom jim co nejsrozumitelněji vysvětlili, že by nám mělo být umožněno plnit naše úkoly a že by měli místo opustit. Oni na nás ale místo toho křičeli, uráželi a začali se srocovat. Jeden z nich na mě celou dobu křičel, že poslouchám Ben Gvirovy rozkazy a že jsem Ben Gvirův voják. Nechtěl jsem říkat nic politického a nechtěl jsem se chovat způsobem, který je pro vojáka nevhodný. Odpověděl jsem mu stejným jazykem, jaký použil on. Řekl jsem, že kdybych byl vojákem Ben Gvira, tak on by tady udělal pořádek. Vysvětlil jsem také generálmajorovi (Yehudu Fuchsovi – veliteli Centrálního velitelství - LS), že v žádném případě jsem neměl v úmyslu říkat nic politického o Ben Gvirovi nebo uvádět nějaký politický postoj.“

Server dále píše, že voják v dopise veliteli vyjádřil lítost nad svým činem a požádal o mírnější trest: „Řekl jsem nějaká slova slov, aniž bych měl v úmyslu uvést izraelskou armádu do nepříjemné situace nebo spáchat zločin - a zjistil jsem, že jdu do vězení. Uvědomuji si, že jsem mluvil způsobem, jakým jsem mluvit neměl, byť to bylo neúmyslné. Byl jsem v té chvíli velmi vystresovaný a žádám o zvážení tlaku, kterému jsem čelil a všech dalších okolností.“

V závěru svého vyjádření požádal voják o prominutí a uvedl, že si svoji chybu uvědomuje. „V žádném případě už takové věci říkat nebudu. Mým snem bylo stát se bojovým vojákem. Věřím v to, co dělám, a chci být i nadále bojovým vojákem. Mám velkou motivaci. Proto se na vás, veliteli, obracím a žádám, abyste mě zprostil viny, nebo alespoň zmírnil trest.“

Izraelská televize KAN 11 k tomu 29. listopadu napsala, že vedení armády stojí plně za velitelem praporu Alfasim, který je v ozbrojených silách Izraele vysoce vážen (a trest udělil), nicméně v brigádě byl spuštěn proces umožňující případné zkrácení vojákova trestu.

Hodnocení případu, který má i své významné politické souvislosti (o nich případně později), nechám na čtenářích. Jen podotknu, že izraelská armáda rozhodně neodpovídá tomu obrazu, jaký o ní šíří nepřátelská, tedy levicová a jednostranně propalestinská propaganda.

DOPLNĚNÍ/30. 11. 2022

Podle reportu mluvčího izraelské armády bylo dokončeno vyšetřování hebronského incidentu, o němž referuji výše. Vojákovi, který se dostal do slovního konfliktu s levicovými propalestinskými aktivisty, byl po odvolání potvrzen verdikt 10 dnů armádního vězení, nicméně stále má možnost požádat o zkrácení trestu. Pokud jde o vojáka, který fyzicky inzultoval jiného aktivistu, byl vyšetřován vojensku policií i izraelskou policií a výsledek šetření bude předán úřadu vojenského generálního prokurátora.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 29.11.2022 23:19 | karma článku: 16.55 | přečteno: 282x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 95 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 236 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Proč se Andrej Babiš nezastřelil?

Netvrdím, že se snad zastřelit měl. Pouze se zamýšlím nad tím, zda nemohla nastat taková shoda okolností, za nichž k tomu mohlo dojít.

9.2.2023 v 2:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 95 | Diskuse

Jan Ziegler

Skandál! Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu

S touto aférou přišel jako první ve svém článku web seznamzpravy.cz. Kancléř Vratislav Mynář zachází se státní majetkem jako z vlastním. Děsím se toho, kolik kostlivců ještě vypadne z Pražského hradu.

8.2.2023 v 18:37 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 331 | Diskuse

Jan Ziegler

Rybí masakr v Bečvě konečně před soudem

„Kdyby Deza nepatřila Babišovi, už by byl viník dávno známý,“ v tomto duchu promluvil jeden z rybářů v pořadu České televize Reportéři ČT. Přesně tak. V této ekologické katastrofě toho hodně smrdí.

8.2.2023 v 12:51 | Karma článku: 20.60 | Přečteno: 452 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 236 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.13 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...