Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Když vojáci udělají chybu

28. 11. 2022 21:41:20
V posledních dnech přicházejí z Izraele a historických regionů Judea a Samaří zprávy o problematickém chování některých vojáků. Ačkoli jde o excesy jednotlivců, je nutné se jimi vážně zabývat.

Což také příslušná místa v armádě (IDF) dělají.

Obecně platí, že služba vojáků IDF působících v Judeji a Samaří (dále jen Teritoria) je specifická a mimořádně nesnadná. Denně čelí hrozbě teroru a útokům militantních civilistů útočících kameny, noži, střelnými zbraněmi nebo motorovými vozidly. S nasazením vlastních životů vyvíjejí maximální úsilí, aby na Teritoriích udrželi bezpečí a pořádek. Jsou obklopeni krajně nepřátelským prostředím charakterizovaným protiizraelským fanatismem. Příliš často musí projevit nebetyčnou trpělivost, když je s gustem sobě vlastním provokují drzí arabští výrostci, nejen chlapci, ale i dívky. Stojí proti vyzývavým dětem – a z druhé strany jsou omezeni etickým kodexem IDF.

V něm se – v odstavci Lidská důstojnost – píše, že vojáci IDF „jsou povinni chránit lidskou důstojnost. Každá lidská bytost má hodnotu bez ohledu na svůj původ, náboženství, národnost, pohlaví, důležitost nebo postavení“.

Nedávno byli postaveni mimo aktivní službu, do vyšetření celého případu, dva vojáci z brigády Givati (to jsou ti s fialovými barety), kteří měli v Hebronu na Teritoriích problém s levicovými aktivisty. Podle zveřejněného videa příslušník jednotky jednoho z aktivistů povalil na zem a dal mu pěstí, jiný se jim posmíval. Případ vyšetřuje náčelník Centrálního velitelství generálmajor Yehudas Fuchs. Šéf generálního štábu IDF generálporučík Aviv Kohavi incident odsoudil a v prohlášení uvedl: „Nařízení a stanovené procedury dávají vojákům svobodu jednání při plnění jejich poslání, ale není jim dovoleno použití nadbytečné síly ani použití aktů násilí.“

Kdyby byla izraelská armáda taková, jak ji vykresluje levicová propaganda, nadřízení by se vojáků bez dalšího zastali. Tak tomu samozřejmě není, Izrael je právní stát. Věc musí být v první řadě řádně vyšetřena. Při vědomí toho, že ani levicoví propalestinští aktivisté nejsou žádní míroví andělé, ale zhusta rafinovaní provokatéři snažící se cíleně přimět vojáky IDF k akci proti nim a pak se na nich propagandisticky hojit.

Existují nicméně konflikty zcela zbytečné, hloupé, kontraproduktivní. Ale i ty je zapotřebí důkladně prošetřit. O jednom z nich informoval 28. listopadu server The Times of Israel („Givati soldiers accused of spitting at Armenian archbishop in Jerusalem procession“).

Jak známo, v Jeruzalémě má vysoké zastoupení několik křesťanských denominací, mezi nimi i Arménská apoštolská církev. V arménské čtvrti izraelského hlavního města sídlí jeruzalémský patriarchát této starobylé východní církve s hlavním chrámem – katedrálou svatého Jakuba.

Izraelský server uvedl, že 7. listopadu šlo městem náboženské procesí k uctění křesťanského kříže vedené Velkým sakristánem (duchovní, který dohlíží na záležitosti spojené s bohoslužebnou liturgii v katedrále - LS) arménského patriarchátu arcibiskupem Sevanem Gharibianem a dalšími hodnostáři. Průvod vedl z Chrámu Božího hrobu a když cestou míjel vojáky brigády Givati, mělo dojít k politováníhodné události. Vojáci plivali na arcibiskupa a ostatní účastníky procesí, a také na symbol kříže.

Podle vyjádření kancléře Arménského patriarchátu v Jeruzalémě Koryuna Baghdasaryana se církev v minulosti s takovýmto chováním už setkala, ovšem počínali si tak nábožensky orientovaní Židé, tedy civilisté. „Je to poprvé, co na kříž a duchovní plivali vojáci,“ dodal. „Stáli tam a dávali najevo svoji nenávist vůči kříži a křesťanství.“

Netřeba dodávat, že takovéto chování je zcela nepřijatelné. Od kohokoli, od vojáků obzvlášť.

A jaká byla reakce izraelské strany? Policisté, kteří tvořili bezpečnostní doprovod procesí, plivající vojáky zatkli a odvedli k výslechu. Čili: nehráli roli mrtvého brouka. To je první poznatek.

Kromě toho: celou věc začal vyšetřovat velitel brigády Givati a příští týden čeká dva vojáky další interní armádní řízení. A tedy disciplinární trest, pokud se prokáže, že po křesťanech a kříži skutečně plivali, neboť takové jednání je v IDF vnímáno jako neuctivé a nepřijatelné.

Ano, i v Izraeli může docházet k výstřelkům, s nimiž nikdo, ani jeho oddaní přátelé nemohou souhlasit. Důležité je, jak se k nim staví státní autority. Případy z Hebronu a Jeruzaléma přinášejí odpověď.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 28.11.2022 21:41 | karma článku: 15.92 | přečteno: 305x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 127 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 239 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 345 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Flaška

Sněmovna se hašteří o Lex Babiš a karavana jede dál

Vládní koalice zase kousla do vosího hnízda, když chce upravit zákon, řekněme si upřímně, namířený proti Andreji Babišovi. Opozice nasadila své oblíbené obstrukce. A to je vše.

9.2.2023 v 7:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Jaroslav Herda

Proč se Andrej Babiš nezastřelil?

Netvrdím, že se snad zastřelit měl. Pouze se zamýšlím nad tím, zda nemohla nastat taková shoda okolností, za nichž k tomu mohlo dojít.

9.2.2023 v 2:35 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 145 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 134 | Diskuse

Jan Ziegler

Skandál! Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu

S touto aférou přišel jako první ve svém článku web seznamzpravy.cz. Kancléř Vratislav Mynář zachází se státní majetkem jako z vlastním. Děsím se toho, kolik kostlivců ještě vypadne z Pražského hradu.

8.2.2023 v 18:37 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 381 | Diskuse

Jan Ziegler

Rybí masakr v Bečvě konečně před soudem

„Kdyby Deza nepatřila Babišovi, už by byl viník dávno známý,“ v tomto duchu promluvil jeden z rybářů v pořadu České televize Reportéři ČT. Přesně tak. V této ekologické katastrofě toho hodně smrdí.

8.2.2023 v 12:51 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.14 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...