Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

MS v Kataru: Nalijme si čistého vína

27. 11. 2022 9:19:26
Dodám: izraelského. Dva účastníci šampionátu z Izraele, novinář Raz Schechnik a fotoreportér Oz Moalem, kteří pokrývají šampionát pro sever Ynet, potvrdili syrovou pravdu. Jak moc je Izrael v arabském světě nenáviděn.

Jejich svědectví na toto téma přinesl Ynet 26. listopadu.

Původně o něčem takovém nechtěli psát, jak sami přiznávají. Jenomže – po deseti dnech v Dauhá se nemohou nepodělit o to, co zažívají. „Cítíme, že jsme nenávidění, obklopeni nevraživostí, nechtění.“ Jak jim řekl Katařan působící na první dojem přátelsky: „Rád bych vás přivítal. Ale opravdu nejste vítáni. Co nejdříve odtud vypadněte.“ To když zjistil, že jde o Izraelce. Jasná a jednoznačná slova. Řekl je občan hostitelské země, ne nějaký náhodně kolem procházející Libanonec.

Schechnik a Moalem píší, že světový šampionát je obrovská zkušenost. Je to pro ně neskutečná čest být na místě a pokrývat zpravodajsky hru, kterou milují na světě ze všeho nejvíc. Oba žijí od mala fotbalem. Referovat z MS je splněním osobního snu – stejně jako když člověk dělá rozhovor s Paulem McCartneym či Paulem Simonem (Schechnik), nebo pořizuje oficiální fotografie Messiho během jeho pobytu v Izraeli (Moalem). Je to vyčerpávající práce, ale nevadí jim. Kdyby na to přišlo, jsou ochotní spát třeba na chodníku.

Oba byli na několika předchozích turnajích, jak na Euru, tak na MS. Základní srovnání tedy existuje. Na ulici potkávají vedle domácích Katařanů také Palestince, Íránce, Maročany, Jordánce, Egypťany a Libanonce – s nenávistnými pohledy. Výjimkou jsou návštěvníci ze Saúdské Arábie: nechyběly úsměvy a jas v očích.

Zprvu neskrývali svoji izraelskou identitu (ačkoli právě před tím izraelské úřady návštěvníky Kataru varovali – LS), ale když zjistili, že to vede k slovní konfrontaci s Araby, a někdy až nehorázným nadávkám, změnili taktiku – začali se označovat jako novináři z Ecuadoru. Jedině tak mohli hovořit s fanynkami z Íránu. V opačném případě, když se drželi toho, že jsou Izraelci, jim bylo řečeno, že neexistuje způsob, jak by s nimi mohly Íránky hovořit.

Zážitek po zápase Brazílie – Srbsko (2:0). Ukázalo se, že hvězdný tým „Seleção“ (jedna z přezdívek brazilského národního týmu) má fanoušky jak mezi muslimy, tak Izraelci. Jedni i druzí se šli přidat k radosti brazilských návštěvníků. Kolem Izraelců pokaždé stáli Palestinci se svými vlajkami, křičeli, uráželi, obtěžovali. Jednou byl s výhrůžkami obklíčen fanoušek z Kafr Qasimu, arabského města v Izraeli. V mžiku zbledl. Palestinci a Katařané to celé fotili, smáli se a dělali si z izraelských hostů legraci.

Novinář Schechnik přiznává: „Tady jsem poprvé vystřízlivěl. Vždy jsem byl názorově centrista, liberál a otevřený člověk; touha po míru mi byla nade vše. Vždycky jsem si myslel, že problém je ve vládách. Včetně naší, izraelské. Ale v Kataru jsem poznal, jak obrovská nenávist vůči nám panuje mezi lidmi na ulici. Jak moc nás chtějí vymazat z povrchu zemského. Do jaké míry v nich vše, co souvisí s Izraelem, vzbuzuje hlubokou nenávist."

Článek končí pozoruhodným postřehem. „Díváme se v Kataru na (vnitropolitické povolební) debaty v Izraeli a připadají nám hloupé a zbytečné. Pokud v Izraeli nespojíme síly, abychom byli jedním národem, ale budeme bojovat proti sobě, pak naše situace tváří v tvář nepřátelským silám nebude dobrá. Přeberte si to jak chcete. Světový šampionát v Kataru je skvělá věc, to bezesporu, ale my budeme odjíždět s velice špatnými pocity. Na druhou stranu – jaká radost bude vracet se do své země. Žádnou jinou nemáme.“

Jedno svědectví z mnoha. Rozhodně je dobré o něm vědět – a třeba se nad mnohým i zamyslet. Se vším souhlasit nemusíme. Izraelská společnost je navýsost demokratická, pluralistická a nikdy nebude mluvit „jedním hlasem“. Na druhu stranu nás sotva může naplnit optimismem zjištění, že zavilá protiizraelská nenávist není pouze věcí „těch nahoře“, ale je to současně i záležitost „ulice“. Cesta ke globálnímu arabsko-izraelskému míru, nejen politickému, ale i mezilidskému, je ještě dlouhá, předlouhá. Pokud něco takového může vůbec existovat.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 27.11.2022 9:19 | karma článku: 26.09 | přečteno: 599x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 100 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 237 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Proč se Andrej Babiš nezastřelil?

Netvrdím, že se snad zastřelit měl. Pouze se zamýšlím nad tím, zda nemohla nastat taková shoda okolností, za nichž k tomu mohlo dojít.

9.2.2023 v 2:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 100 | Diskuse

Jan Ziegler

Skandál! Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu

S touto aférou přišel jako první ve svém článku web seznamzpravy.cz. Kancléř Vratislav Mynář zachází se státní majetkem jako z vlastním. Děsím se toho, kolik kostlivců ještě vypadne z Pražského hradu.

8.2.2023 v 18:37 | Karma článku: 19.43 | Přečteno: 334 | Diskuse

Jan Ziegler

Rybí masakr v Bečvě konečně před soudem

„Kdyby Deza nepatřila Babišovi, už by byl viník dávno známý,“ v tomto duchu promluvil jeden z rybářů v pořadu České televize Reportéři ČT. Přesně tak. V této ekologické katastrofě toho hodně smrdí.

8.2.2023 v 12:51 | Karma článku: 20.60 | Přečteno: 457 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 237 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.13 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...