Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Historie: Věda a Bible

26. 10. 2022 22:17:01
Jedním ze způsobů, jak stanovit stáří archeologických nálezů je paleomagnetická datovací metoda. Využívá změn, k nimž v průběhu času dochází v magnetickém poli.

Dnes vědci dokážou změřit speciálními citlivými přístroji remanentní (zbytkový) magnetismus. Co je podstatné: prošel-li vhodný měřený vzorek ve starověku vysokou teplotou, řádově ve stovkách stupňů Celsia – ať už z jakéhokoli důvodu (vypalovací pece, požár apod.) - a pak došlo k jeho ochlazení, remanentní magnetismus takového vzorku „zamrzl“ na hodnotě, jakou měl v době této změny (vysoké ohřátí a pak ochlazení).

Takto zjištěný remanentní magnetismus, jistěže ve spojení s jinými metodami, jmenovitě s radiometrickým datováním, pak má ten význam, že zjištěná hodnota, která odpovídá určité době „zamrznutí remanentního magnetismu“ v minulosti, pakliže je stejná u vzorků z různých nalezišť říká, že k událostem na těchto místech došlo ve stejném čase.

V těchto dnech se na izraelských serverech (mimo jiné na webu novin The Jerusalem Post) objevily články, které informují o tom, že na základě zmíněné metody se podařilo objasnit dobu několika událostí, o nichž se píše v Bibli.

Jde o společný výzkumný archeologický projekt Telavivské univerzity a jeruzalémské Hebrejské univerzity, jak uvádí článek „Archaeologists prove invasions of biblical Israel with Earth's magnetic field“ (The Jerusalem Post/25. 10. 2022). Vědci z obou institucí provedli po celém Izraeli měření ve 21 vrstvách spojených s archeologickou destrukcí a ta potvrdila záznamy v hebrejské Bibli týkající se egyptských, aramejských, asyrských a babylonských tažení proti Izraelskému a Judskému království. (U nás je místo pojmu „hebrejská Bible“ zavedeno označení „Starý zákon“.)

Vědci připomínají, že filištínské město Gat v judském předhůří bylo podle různých výzkumů zničeno kolem roku 830 př. Kr. Hazaelem, králem monarchie Aram-Damašek. O tom se píše i v Bibli, v Druhé knize královské, 12. kapitole: „Tehdy vytáhl aramejský král Hazael do boje proti Gatu a dobyl jej.“ Nevědělo se ovšem, zda byla Hazaelova vojska odpovědná za zničení dalších tří starověkých měst, dnes se nacházejících (jako ruiny) v archeologických lokalitách Tel Rehov, Tel Zayit a Horvat Tever. Nová studie ukázala, že ano – na základě stejných výsledků paleomagnetického měření získaných ze spálených vzorků. Výzkumníci mají za to, že šlo o stejné vojenské tažení. Tedy Hazaelovo.

Naproti tomu bylo paleomagnetickou metodou vyvráceno, že město Bet Šean na severu Izraele (jižně od Genezaretského jezera), v Bibli rovněž zmíněné, bylo zničeno armádou krále Hazaela, což se dosud soudilo. Výsledky měření ukázaly, že k dobytí města došlo s největší pravděpodobností o 70 až 100 let dříve, tedy někdy v úseku mezi roky 930 až 900 př. Kr. To by korespondovalo s tažením egyptského faraona Sesáka (Šešonka I.) do Země izraelské. Také o této vojenské kampani se píše v Bibli a mimoto jméno Bet Šean je uvedeno v nápisu na zdi Amonova chrámu v Karnaku (tzv. Bubastite Portal – sekce 2, řádek II) mezi více než 150 městy dobytými Sesákem, zakladatelem 22. dynastie. Dlužno dodat, že Bible netvrdí, že byl Bet Šean zničen Hazaelovými vojsky.

Článek v The Jerusalem Postu uvádí, že jeden z nejzajímavějších poznatků odhalených novou datovací metodou souvisí s koncem Judského království. Zatímco Jeruzalém a pohraniční města v judském podhůří přestala po babylonském vpádu existovat, ostatní města v Negevu, jižních Judských horách a jižním judském předhůří zůstala téměř nedotčena. Výsledky paleomagnetického průzkumu tuto hypotézu podporují a ukazují, že Babyloňané nebyli jedinými vetřelci, kdo způsobil konečný zánik samostatné judské monarchie.

Univerzitní badatelé dospěli k poznání, že až několik desetiletí poté, co Babylóňané dobyli Jeruzalém a zničili První chrám (dnes je obecná vědecká shoda na tom, že k tomu došlo v letech 587 nebo 586 př. Kr.), vzala za své i ta místa v Negevu, která babylonský vpád přečkala. Strůjci zkázy byli s největší pravděpodobně Edomité (z jižního Edomského království), kteří využili pádu Jeruzaléma a dílo likvidace dokončili. Tato zrada a účast na likvidaci přeživších města mohou být vysvětlením toho, proč hebrejská Bible obsahuje tolik zášti vůči Edomitům – například v knize proroka Abdiáše.

Každý takový objev naznačuje, že mezi vědou a Biblí není tak propastný rozdíl, jak se skalní ateisté snaží tvrdit. Bible není primárně historický dokument, ale stejně tak není pravda, že by šlo o snůšku smyšlenek, bájí a mýtů. Netvrdí to jenom náboženští učitelé, ale, jak patrno, také vědecké kapacity.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 26.10.2022 22:17 | karma článku: 16.17 | přečteno: 309x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7349 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Čína - nový závod o vesmír (4) - Xuntian

Čína plánuje v příštím roce vypustit na oběžnou dráhu velký vesmírný teleskop, podobný Hubbleovu vesmírnému teleskopu. (délka blogu 5 min.)

8.12.2022 v 8:00 | Karma článku: 15.98 | Přečteno: 141 | Diskuse

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 395 |

Jan Fikáček

Má pravdu Lenin nebo Prof. Kulhánek?

Je to otázka řešená už od Aristotela a Demokrita, jestli je svět dělitelný do nekonečna nebo existují jakési nedělitelné kousíčky, ze kterých je vše složeno. Aristoteles uvažoval o kontinuu, Demokritos a Leukippos vyznávali atomy.

6.12.2022 v 9:07 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 660 | Diskuse

Dana Tenzler

Čína - nový závod o vesmír (3)

Její sonda úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce a na Marsu. Její astronauti se nacházejí na oběžné dráze ve vlastní orbitální stanici. (délka blogu 5 min.)

5.12.2022 v 8:00 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 244 | Diskuse

Jiří Turner

Nebinární ptakopysk

Argumentovat v genderové problematice tím, že pánbůh stvořil jen dvě jednoznačná pohlaví a v tomto formátu že funguje celá příroda i společnost, je, kulantně řečeno, poněkud unáhlené. Jak to tedy je z čistě biologického hlediska?

3.12.2022 v 10:31 | Karma článku: 26.20 | Přečteno: 4095 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...