Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Má Ondřej Neff pravdu?

23. 10. 2022 22:46:43
Se zlou se potázal Ondřej Neff kvůli svému úvodníku „ATMOSFÉRA: Kasta nedotknutelných“, který byl publikován na Neviditelném psu 19. října (vyšel v i Lidových novinách v rubrice Poslední slovo).

Obsáhlou kritiku přinesl web A2larm.cz 20. října. V perexu článku „Ondřej Neff se mýlí. Nežádáme úděl kasty, žádáme úděl lidí“ píše Ondřej Holub, že Neffův text je „je jasným výpadem vůči queer komunitě“.

Nikoli.

Šéfredaktor Neviditelného psa napsal klíčovou větu, která odráží atmosaféru v naší společnosti: „ ... teď všechno směřuje k tomu, aby se z ní (LGBTQ+ komunity – LS) stala kasta nedotknutelných, kolem níž je dlužno chodit po špičkách a v mírném předklonu, aby člověk nevyfasoval nálepku homofob“.

Vnímám to podobně, a protože nahlížím na svět globálním pohledem, připomenu případ, který sleduji a o němž jsem psal. Finská poslankyně a exministryně Päivi Räsänenová, a rovněž křesťanka, nechodila kolem homosexuálních praktik po špičkách, ale dovolila si veřejně říci, co o nich soudí Bible. Skončila před soudem. Byla sice osvobozena, ale žaloba se odvolala a čekají ji kvůli otevřenému vyjádření svobodného názoru na dané téma další soudní tahanice.

Ano, je to příběh z Finska – u nás se nic takového neděje, lze namítnout. Jistě, dnes ne, možná ani zítra ne, ale kde máme jistotu, že k nám nepronikne něco podobného dříve či později?

Ondřej Neff vyjádřil svůj názor. Formuloval pocit jisté, po mém soudu nemalé části společnosti – a dostalo se mu za to tvrdé kritiky a falešného obvinění. Nešlo o výpad proti queer komunitě, ale o vyjádření jistých obav z jednoho aspektu toho, co nazýváme politická korektnost. Osobně jeho postoj vnímám jako varování, abychom „s vaničkou nevylili i dítě“.

Ondřej Holub našel na „bití“ Neffa klacek, který byl po ruce. Vadí mu věta, v níž Neff píše, že pro naši demokracii by bylo neblahé, kdyby podobné výstřelky měly znemožňovat racionální přístup k problémům a znemožňovat věcnou diskusi. Má mu za zlé, že použil v souvislosti s tím, co se v Bratislavě stalo, termínvýstřelek. Jeho synonymem je ale také slovo exces - a exces to byl, hrůzný, děsivý, odsouzeníhodný, absolutně nepřijatelný. A byl to i výstřelek – nebo jsou snad na Slovensku běžně vražděni příslušníci LGBTQ+ komunity? Výraz výstřelek (ve smyslu exces) by nebyl na místě v Izraeli, kde jsou soustavně vražděni Židé arabskými teroristy – jenom proto, že jsou Židé. Ale na Slovensku?

Ondřej Holub se pohoršuje nad jedním slůvkem, aby vzápětí použil formulaci, kterou považuji za extrémní. „Žádáme ukončení politiky apartheidu, která nerovným a diskriminujícím zákonem o manželství říká, že my jsme ti jiní, ti druzí.“

Ano, jste jiní. Cožpak nás na každé akci Pride Parade právě o tom její účastníci provokativně nepřesvědčují?

A politika apartheidu? Myslí to autor v A2larmu.cz vážně? To bych pak musel vnímat jako urážku našeho demokratického systému. Pojďme dál: diskriminující zákon o manželství? Jenom proto, že queer komunita tvrdohlavě usiluje přeměnit manželství v něco, čím ze své podstaty nikdy nebylo, nebude a být nemůže?

Poslední dvě věty Holubova článku: „Nežádáme úděl kasty. Žádáme úděl lidí.“ Moje odpověď: Aktivisté mezi vámi dělají všechno proto, abyste tou kastou byli. Tak si udělejte pořádek „doma“, uvnitř komunity. Úděl lidí žádat nemusíte. Ten máte, stačí chovat se „normálně – v tom smyslu, že se smíříte s realitou a přijmete s pokorou to, co možné je a co možné není. Jako se (například) stoupenci polygynie musí smířit s tím, že jim český zákon o manželství nemůže vyhovět.

Reakce, jakou předvedl Ondřej Holub na A2larmu.cz, kritika na hraně hysterie, mě utvrdila v tom, že Ondřej Neff má pravdu. On nekráčel kolem problému po špičkách a v mírném předklonu – a se zlou se potázal. Ondřej Holub soudí, že jím stanovený Neffův omyl je „tragickým nepochopením historického odkazu 20. století“. Je to jinak. Ondřej Neff varuje. Před něčím, co může mít pro lidskou společnost fatální následky. Chápu, že queer komunita s ním nesouhlasí. Ovšem rafinovaně vykonstruovaným obviněním, že Neff bratislavskou tragédii bagatelizuje či že ji dokonce „přepóloval“ (jakože Juraj, jedna z obětí bratislavského vraždění, je pro Neffa problémem, hrozbou naší civilizaci, zatímco řádění fašistického teroristy je „pouze“ výstřelkem, který bychom v zájmu věcné racionální diskuse měli co nejrychleji marginalizovat) tento „hlas“ queer komunity ukázal, k jak nefér argumentům se tito lidé při svaté obhajobě své věci uchylují. Až z toho mrazí.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 23.10.2022 22:46 | karma článku: 38.29 | přečteno: 1454x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 239 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7351 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Tolik slávy v médiích a nakonec jen necelých 500 signatářů

Případ studentských stávek za klima názorně ukázal, jak média často líčí některé události v úplně jiném světle, než jaká je realita.

23.11.2022 v 7:02 | Karma článku: 38.72 | Přečteno: 1311 | Diskuse

Josef Nožička

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

19.11.2022 v 18:10 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 1675 | Diskuse

Sergej Kondakov

Jak jsem v mládí četl o Jaromíru Soukupovi

Myslel jsem si, že jsme dosáhli dna. Ale ze spodu zaklepali. Zaklepal, pochopitelně, miliardář, mediální magnát a /nejenom/můj dlužník Jaromír Soukup. Zaklepal tím, že se nic nestalo.

17.11.2022 v 10:58 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 860 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...