Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Boj o Jeruzalém na blogu iDNES

19. 10. 2022 13:44:04
Tento článek je bezprostřední reakcí na diskusní příspěvek Jiřího Turnera pod mým předchozím pojednáním „Austrálie: Rozhodnutí postrádající smysl“ publikovaným na blogu i DNES 18. října 2022.

Nejprve celý text příspěvku J. Turnera:

Uznání Jeruzaléma jako hlavního města není, pane Stejskale, tou "nejpřirozenější věcí na světě", ale pouze gestem odrážejícím veřejné emoce a tím projev politických šachů, protože takový krok prostě nemá oporu v mezinárodním právu. Viz rada rezoluce Rady bezpečnosti OSN (č. 478) rušící příslušný izraelský zákon a stále platné zákonné principy související se vznikem státu Izrael.

Z mého pohledu (a jistě nejen z mého) je boj status Jeruzaléma výraznou překážkou snah o jakoukoli podobu urovnán palestinsko- izraelského konfliktu.

Oboustranné urputné lpění na nacionální i náboženské symbolice tohoto města mi přijde v jednadvacátém století jako absurdní.

Jenom v této souvislosti podotýkám, že výše nastíněný princip by měl platit "padni komu padni". Přeci nemůžeme na jedné straně odsuzovat deklarovaná "odvěká historická práva" Ruska na území Ukrajiny a zároveň mít jako argument pro status Jeruzaléma Tanach.

Moje rychlá odpověď:

A jakou "oporu v mezinárodním právu" má "nárok" palestinských Arabů na na Jeruzalém (někteří chtějí východní, někteří celý)? Kdo kdy řekl palestinským Arabům NE na to, že v rámci svého uvažovaného "palestinského" státu nemohou počítat s východním Jeruzalémem jako jeho součástí? O Jeruzalému rozhodne přece až konečné mírové uspořádání. Kolik rezolucí OSN odsoudilo reprezentaci palestinských Arabů za to, že neoprávněně, v rozporu s mezinárodním právem, kalkuluje s východním Jeruzalémem jako s "palestinským hlavním městem"? Ani jedna. Naopak: Spojené národy samy vytvářejí do očí bijící politiku dvojího metru, jsou součástí této falešné hry. Izrael je za Jeruzalém soustavně plísněn, palestinským Arabům mezinárodní společenství za jejich tvrzení, že jim musí patřit východní Jeruzalém permanentně tleská. Ptám se: proč západní Jeruzalém Izraeli NE a východní Jeruzalém Arabům ANO?

Pan Turner se odvolává na "stále platné zákonné principy související se vznikem státu Izrael". Tyto zákonné principy tím nejhrubším způsobem (odmítnutím 1947 a následnou agresí proti Izraeli 1948) porušili sami Arabové - a nyní mají být za jásotu mezinárodního společenství odměněni? A to tak, že pro Židy nejposvátnější část Jeruzaléma dostanou jako své hlavní město? To by byl výsměch, nebetyčná absurdita, nespravedlnost. Jako kdyby Hradčany i s Hradem byly součástí rakouského státu s poukazem na někdejší začlenění českých zemí do Habsburské monarchie. Mělo Německo po druhé světové válce větší, nebo menší území ve srovnání se svojí rozlohou v roce 1939? Dostalo se mu teritoriální odměny za to, že jako agresor vyvolalo světovou válku? Nikoli!!!

Dále pan Turner: Přeci nemůžeme na jedné straně odsuzovat deklarovaná "odvěká historická práva" Ruska na území Ukrajiny a zároveň mít jako argument pro status Jeruzaléma Tanach. Toto účelové nefér srovnání musím odmítnout. Z prostého důvodu. Kdyby Arabové respektovali rozhodnutí OSN o rozdělení Palestiny a místo protiizraelské agrese se věnovali ustavení a budování arabského palestinského státu, tak jako Židé se věnovali ustavení a budování svého palestinského státu (Izraele), zůstal by Jeruzalém tím, čím podle onoho plánu měl být - i s okolím oblastí pod mezinárodní správou (corpus separatum). Kromě toho, a to je neméně podstatné: Považuji za absolutní pokrytectví, když někdo tvrdí, že nelze mít jako "argument pro status Jeruzaléma Tanach (Bibli)" a současně mlčky souhlasí s tím, že východní Jeruzalém má patřit arabskému státu v Palestině? O jaká historická práva Arabové v Palestině své nároky opírají? A proč svět jejich nárok na Jeruzalém akceptuje a židovský nárok na Jeruzalém systematicky odmítá?

Uznávám ovšem, že pan Turner se snaží být objektivní, a proto píše:

Oboustranné urputné lpění na nacionální i náboženské symbolice tohoto města mi přijde v jednadvacátém století jako absurdní.

Znovu platí: může se to jevit jako absurdní, ale taková je tamní realita. A s tou je nutné pracovat. Proč byla Československu vrácena zabraná sudetská území, ačkoli na nich žila většina Němců? Odpověď známe. Z obdobného důvodu si Izrael nárokuje nejen západní, ale i východní Jeruzalém, který - podle p. Turnera zřejmě v rozporu s mezinárodním právem - zabralo a okupovalo v letech 1948 až 1967 Jordánsko. Aby se z Jeruzaléma nyní či v budoucnu stalo "oddělené těleso" (corpus separatum) ve smyslu plánu OSN z roku 1947 je mimo realitu - a dokonce ani sama OSN na ničem takovém netrvá. Pouze hraje dvojí hru: souhlasně kývá na arabský nárok na Jeruzalém a současně se mračí, jde-li o židovský nárok na Jeruzalém.

Z toho plyne jedno. Není-li a nebude-li už nikdy ve hře "corpus separatum", pak platí, že jeden nerozdělený Jeruzalém může být hlavním městem pouze jednoho státu (OSN nikdy neměla v plánu Jeruzalém rozdělit). Historický vývoj navazující na arabskou agresi proti Izraeli už o této věci rozhodl: celý Jeruzalém, sjednocený a nedělitelný je hlavním městem židovského Státu Izrael. Východní Jeruzalém už nikdy nebude součástí žádného arabského státu (jako byl v letech 1948-1967 součástí arabské monarchie Jordánsko), stejně jako např. Wroclaw/Breslau nebude nikdy součástí německého státu, ačkoli tomu tak před rokem 1945 bylo.

Mějme to, prosím, na mysli při našich úvahách o dávné židovské metropoli.

Pozn.: Tento text byl připraven k publikování 19. října 2022 v 10:06 SELČ. Vzhledem k pravidlům platným na blogu iDNES o počtu příspěvků za 24 hodin mohl být zveřejněn až ve 13:44 SELČ.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 19.10.2022 13:44 | karma článku: 17.77 | přečteno: 256x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 235 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 693 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7341 | Diskuse

Lubomír Stejskal

A toto obhájíte jak, pane Putine?

Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

5.12.2022 v 19:21 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 2396 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Tolik slávy v médiích a nakonec jen necelých 500 signatářů

Případ studentských stávek za klima názorně ukázal, jak média často líčí některé události v úplně jiném světle, než jaká je realita.

23.11.2022 v 7:02 | Karma článku: 38.72 | Přečteno: 1311 | Diskuse

Josef Nožička

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

19.11.2022 v 18:10 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 1675 | Diskuse

Sergej Kondakov

Jak jsem v mládí četl o Jaromíru Soukupovi

Myslel jsem si, že jsme dosáhli dna. Ale ze spodu zaklepali. Zaklepal, pochopitelně, miliardář, mediální magnát a /nejenom/můj dlužník Jaromír Soukup. Zaklepal tím, že se nic nestalo.

17.11.2022 v 10:58 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 860 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Má Ondřej Neff pravdu?

Se zlou se potázal Ondřej Neff kvůli svému úvodníku „ATMOSFÉRA: Kasta nedotknutelných“, který byl publikován na Neviditelném psu 19. října (vyšel v i Lidových novinách v rubrice Poslední slovo).

23.10.2022 v 22:46 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 1454 | Diskuse
Počet článků 4261 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...