Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

K návštěvě katarského emíra

7. 10. 2022 13:18:47
V rozruchu kolem návštěvy šéfa katarského státu v Praze poněkud zapadlo, že jde o zemi vnímanou částí arabského tábora jako „zlobivé dítě“. Je mu připisována, pravda, některými poněkud pokrytecky, podpora terorismu.

V živé paměti je ještě regionální krize z roku 2017, kdy několik arabských zemí na Blízkém východě v čele se Saúdskou Arábií a Egyptem (Emiráty, Bahrajn, následně se přidaly další muslimské státy i odjinud včetně Malediv) přerušilo s Katarem nejen diplomatické styky, ale i letecké či námořní, případně pozemní spojení.

Dlužno dodat, že čelí-li Saúdská Arábie témuž podezření (že nějakým způsobem podporovala terorismus), neznamená to, že Katar si nepočínal stejně. (To, že jsem paranoidní neznamená, že po mě nejdou.) Obviňován je také z praní špinavých peněz a navazující finanční podpory pro džihádistické skupiny v Sýrii. Bloku vedenému Rijádem je také trnem v oku příklon Kataru k Íránu, který je vnímán nejen v Izraeli, ale také v řadě sunnitských zemí jako nepřítel č. 1 a hlavní destabilizační činitel v oblasti (zcela právem, nutno říci jedním dechem).

Prostě Katar je jaký je a má pověst takovou jakou má. Bez ohledu na to, že v tomto emirátu mají svoji základnu Američané. Jen pro úplnost: o lidských právech darmo mluvit, ta nejsou dodržována nikde na Blízkém východě – s výjimkou Izraele jako skutečně jediného demokratického a právního státu v oblasti. Což není propagandistická fráze, ale holá pravda.

Na jedné straně je tu tedy host – emír Tamím bin Hamad Ál Thání, na straně druhé jeho hostitel – prezident Miloš Zeman. Oddaný přítel Izraele a zapřisáhlý odpůrce terorismu. („S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje.“) Tak trochu oheň a voda. I kdyby nebylo všechno pravda, co se o Kataru říká, jeho sympatie k teroristickým organizacím, které mají v programu likvidaci Izraele, v čemž jsou mohutně podporovány režimem v Íránu, který má stejný názor, nelze přehlédnout a už vůbec ne popřít.

Proto mě zajímalo, jakým způsobem bude tento aspekt návštěvy Jeho Výsosti pojednán – co k to řekne Miloš Zeman, případně jeho tiskový mluvčí. (Něco o předčasném odjezdu emíra jsem tušit nemohl a nenapadlo by mě to ani v nejbujnějších snech.)

Středeční (5. 10. 2022) tiskovou konferenci obou hlav států jsem proto sledoval plný dychtivého očekávání. V naději, že se některý z novinářů zeptá na záležitosti kolem poměru Kataru k palestinskoarabským teroristickým organizacím, vztahu Kataru k Izraeli, zda katarský host sdílí postoj Hamasu, Hizballáhu, Íránu a dalších, že izraelský stát (jak oni říkají „sionistická entita“) nemá na politické mapě regionu co dělat, že je třeba ho vyříznout jako rakovinový nádor a tak podobně. Právě tak by mě zajímaly prezidentovy reakce na případné emírovy odpovědi.

Upřímně: nedozvěděl jsem se nic. Kdo tiskovou konferenci sledoval, ví proč. Po vyjádření obou státníků Jiří Ovčáček přítomným poděkoval – a tím setkání skončilo. Otázky připuštěny nebyly. Z čehož jsem osobně odvodil, že mezi oběma představiteli nepanovala zdaleka taková shoda, jak by na základě Zemanova projevu na tiskové konferenci mohli někteří usoudit. V každém případě otazník nad vzájemnými postoji obou zemí pokud jde o terorismus a vztah k Izraeli i po návštěvě vládce Kataru zůstává.

Pokud jde o předčasný středeční (5. 10.) odlet emíra z ČR, přehlédnout bychom neměli tuto prezidentovu větu pronesenou na zmíněné tiskové konferenci:

Zítra (6. 10. - LS) se Jeho Výsost zúčastní summitu hlav států ne jenom Evropské unie, ale Evropy jako celku, kde právě téma Ukrajiny, vedle tématu energetické krize, bude profilujícím tématem.

Miloš Zeman pronesl tuto větu způsobem, který vylučoval pochybnosti. I já jsem prezidentovi uvěřil, byť mě to překvapilo, že účast emíra na summitu je hotová věc. Nakonec, jak víme, bylo všechno jinak a závěr návštěvy působil poněkud zvláštně. A opět – otazníky míří na Pražský hrad. Ledacos už bylo vysvětleno, ale pachuť zůstává. Miloš Zeman opět tvrdil něco, co nebyla pravda. Kde se stala chyba?

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 7.10.2022 13:18 | karma článku: 18.02 | přečteno: 589x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7349 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Michal Vimmer

Kdy padne Fiala ?

Nespokojenci jsou zoufalí : parlament zabetonovaný pohodlnou většinou Fialové 5ky slibuje jen další 3 roky beznaděje. Když si odmyslíme, že místo Fialovy party je v nabídce jedině Babiš, nevězíme po krk v bahně, ale v mlze, že by

8.12.2022 v 14:41 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 748 | Diskuse

Václav Kunft

Tak on Putin vlastně chrání Ukrajinu před Polskem.

Bajkař Putin přišel s dalším výmyslem, ruský medvěd chrání krasavici Ukrajinu před nenasytným polským zubrem.

8.12.2022 v 9:49 | Karma článku: 23.22 | Přečteno: 370 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Trocha drobností z historie

Každý převrat ve společnosti je příležitostí k tomu, jak se dostat k penězům a majetku, jak uchvátit moc a jak ovládat společnost. Potvrzuje to historie nejméně už od cca 15. Století.

8.12.2022 v 7:04 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 378 |

Jan Bartoň

Opoziční smlouva v Praze

Nová rada hlavního města Prahy vznikne na základě opoziční smlouvy mezi SPOLU a ANO. V Událostech, komentářích dostali prostor zástupci pirátů, topky a ANO tuto novou situaci „vysvětlit“.

7.12.2022 v 10:45 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 756 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...