Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

K článku M. Šupy o zásadním omylu křesťanství

5. 10. 2022 9:17:42
Publikován byl na blogu iDNES 4. října 2022 pod názvem „Definování zásadního omylu křesťanství“ a obsahuje několik kategorických tvrzení, která nelze nechat bez povšimnutí.

Protože se nemýlí křesťanské církve, ale fatálním způsobem Milan Šupa.

Podstatu jeho „definice“ můžeme shrnout do těchto dvou vět:

Spása nespočívá v Kristově smrti a zmrtvýchvstání! Spočívá jedině v Kristově Slově, ve kterém nám bylo jasně ukázáno, jak máme myslet, cítit, mluvit a jednat.

A na základě toho autor dovozuje, že „domněnka křesťanských církví, že svět byl spasen křížem a vzkříšením Krista, je nesprávná“.

Má pan Šupa pravdu? Půjčím si jednu jeho větu: Ne, tisíckrát ne!

Proč?

Učení o spáse skrze kříž a zmrtvýchvstání není žádná „domněnka“ křesťanských církví, něco, co by si křesťanské církve „vymyslely“. Je nedílnou součástí Kristova Slova, tedy toho, co máme podle autora - a v tom má naprostou pravdu – respektovat, následovat. Píše: „Kdo přijme toto Slovo a bude podle něj opravdu žít, ten zaručeně dojde ke spáse.“

Přijmout toto Slovo ovšem znamená souhlasit se skutečností, že člověk dojde ke spáse prostřednictvím Ježíšovy smrti a vzkříšení. To není svévolné učení později ustavené křesťanské církve, ale nedílná součást evangelia. Ježíšova spásná mise zde na Zemi (příchod – učení – smrt na kříži – zmrtvýchvstání – nanebevstoupení) nesestává pouze z učení „ jak máme myslet, cítit, mluvit a jednat“ (M. Šupa); toto je pouze jedna její část. Vše dohromady tvoří spojité nádoby, jedno od druhého nelze oddělit.

Dokonce si troufnu tvrdit, že nebýt onoho aspektu v Ježíšově poslání tvořeného křížem a zmrtvýchvstáním, tedy aktem spásy, žádné Jeho učení by neexistovalo. Vysvětlím. Ježíš byl poslán na svět proto, aby svět svojí obětí na kříži a zmrtvýchvstáním spasil. Pokud by Bůh svého Syna mezi nás s tímto posláním neposlal, Ježíš by zde nebyl a tudíž žádné učení neprezentoval.

Autor soudí, že „kdyby byl právě na tuto skutečnost (tj. na Jeho učení, nikoli na „kříž a zmrtvýchvstání“) církvemi kladen hlavní a jediný důraz, dnes by pravděpodobně všechno na naší planetě vypadalo úplně jinak". Do jisté míry souhlasím. Ale ne na úkor „kříže a zmrtvýchvstání“, ale v tom smyslu, že některé církve upozadily Ježíšovo učení (evangelium), tedy samotného Ježíše, a na piedestal postavily Pannu Marii a hned za ní plejádu svatých. Toto a nikoli důraz na spasení skrze Ježíšovu oběť na kříži je tragickým omylem těchto církví.

Popírat klíčovou roli kříže v procesu spásy člověka, tak jak lze rozumět článku M. Šupy, znamená deformovat poselství evangelia a učení apoštolů vybraných pro církev samotným Ježíšem. Platí jak pro apoštola Petra (který rozhodně nebyl „prvním papežem“, to je nebiblický blud), tak pro apoštola Pavla. Celým novozákonním poselstvím se line jako červená nit, je to fundament křesťanské víry, že smrt Ježíše na kříži měla a má charakter spásné oběti pro člověka. Nemyslím si, že jde o spásu světa jako celku, to je všech lidí. Ačkoli se v Bibli píše o tom, že Bůh miloval svět, a proto poslal svého Syna, aby skrze Něj byl svět spasen (Janovo evangelium, 3. kapitola, verše 16 a 17), v 16. verši je vysvětleno, kdo může být spasen, nezahyne, ale bude mít život věčný: Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný.

Mohu shrnout. Církve šíří z kazatelen a v moderní době prostřednictvím médií a jinými formami správné učení o spáse člověka skrze Ježíšovu smrt a zmrtvýchvstání; toto učení je v naprostém souladu s biblickým poselstvím. Učení o kříži a zmrtvýchvstání nelze oddělovat od všeho ostatního, co Ježíš učil – je to jeden uzavřený a dokonalý systém.

Závěrem připomenu myšlenku, kterou mi vštípil můj otec, jenž mne spolu s matkou vedl k víře. Nikoli ke konfesi té či oné církevní organizace, ale ke konfesi biblické.

Je to stará reformační zásada. Nečiním dobré skutky kvůli tomu, abych byl spasen, ale jsem spasen (Boží milostí skrze zástupnou oběť Ježíše Krista), a proto činím dobré skutky. Zkusme se nad tím rozdílem zamyslet.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 5.10.2022 9:17 | karma článku: 16.36 | přečteno: 529x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael po volbách: Boj s časem

Koaliční rozhovory o sestavení „pravicově-ultrapravicové“ národně náboženské vlády v čele s šéfem Likudu Benjaminem Netanjahuem nepokračují tak hladce, jak si mnozí představovali. Možná včetně Netanjahua.

8.12.2022 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 236 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 693 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7344 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Putinovi lidé beztrestně loupí, další důkaz z Ukrajiny

Dříve se lupiči maskovali, aby je nebylo poznat. Ti rusáčtí se ovšem nemaskují, protože se za své zločiny nestydí. Tak jako blízký Putinův spolupracovník Alexandr Tkačov, který na Ukrajině ukořistil 160 000 hektarů pozemků.

8.12.2022 v 17:52 | Karma článku: 12.67 | Přečteno: 132 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Někde v dálce trubky končí ….

Jaké trubky? Plynové. Končí u moří severních, jižních, v Rusku, v Norsku a jinde. Ať už jde o plynovody, kdy je plyn tlačen z velké dálky, či plynovody, kdy je čerpán v přístavech z lodí a dále tlačen potrubím ke spotřebiteli.

8.12.2022 v 17:18 | Karma článku: 11.77 | Přečteno: 107 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Kdo je zločinec a kde je?

Mrazí mě z toho, jak zločinci minulí a dnešní jsou jako přes kopírák. Dohadovat se, jestli je horší zločinecká banda uvnitř nebo vně našich hranic, toho se neúčastním. Naše planeta není jediná, kde se něco dělo a děje.

8.12.2022 v 10:58 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jaromír Šiša

Výročí bitvy u Slavkova po covidovém půstu,

aneb kdo si hraje nezlobí a může u toho i střílet. Dva virové roky zapříčinily, že účast byla víc než hojná. Už pár let zpět se vzpomínkové akce konají na dvou místech. Prvním je samotná rekonstrukce bitky pod Santonem a

8.12.2022 v 10:06 | Karma článku: 27.36 | Přečteno: 313 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 236 | Diskuse
Počet článků 4262 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...