Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Námořní dohoda mezi Izraelem a Libanonem finišuje

3. 10. 2022 0:06:40
V neděli 2. října 2022 přinesly izraelské servery velice důležitou zprávu, která může mít dalekosáhlý význam pro lepší ekonomickou budoucnost blízkovýchodního regionu a přispěje ke snížení napětí mezi Izraelem a Libanonem.

Pokud vše dobře dopadne, bude mezi oběma státy podepsána dohoda o námořní hranici; tato hranice je dosud sporná – každá z obou zemí ji vytyčila jinak a nárokuje si větší část Středozemního moře. Tím vzniklo sporné území o velikosti asi 860 km čtverečních. Což sice není mnoho, jde o plochu odpovídající velikosti okresů Nymburk nebo Pardubice, ale podstatné je to, co se nachází pod hladinou. Obrovské podmořské zásoby zemního plynu. A jsou-li umístěny ve sporné zóně, nabývá celá záležitost docela jiného významu. Pak je více než důležité, kudy námořní hranice vede.

Situaci mezi Izraelem a Libanonem komplikuje fakt, že obě země jsou formálně stále ve válečném stavu a Libanon navíc Izrael neuznává a není ochoten uzavřít s ním mírovou smlouvu a navázat normální vztahy včetně diplomatických. O to je jednání o kompromisu týkajícím se sporného mořského teritoria komplikovanější.

Nicméně za přispění Spojených států se podařilo dohodu připravit, a přestože její oficiální uznání je teprve před námi, základní obrysy byly v neděli 3. 10. odhaleny.

Ovšem bavit se o hranicích mezi státy, aniž bychom se přitom dívali na mapu, je jako sledovat pouze zvuk filmu a nevidět obraz: je lépe jednou vidět než vícekrát slyšet. Je tu ale problém. Kodex blogera zakazuje použití obrázků z internetu, pokud k jejich zveřejnění nemá autor souhlas. Na internetu je sice na odborných serverech celá řada přesných map zobrazujících to, co jako autor ke smysluplnému výkladu potřebuji, nicméně nemohu si dovolit riskovat, že poruším ustanovení kodexu, neboť by to znamenalo definitivní konec mého působení v tomto blogovém prostoru, což bych nerad. Uvádím to proto, že jsem musel vzít zavděk mapovým podkladem v režimu tzv. volné licence (s podmínkou uvedení tzv. atribuce) a do tohoto podkladu sám zakreslit za použití programu Malování 3D patřičné grafické údaje. Ty jsou ovšem pouze orientační, nikoli rozměrově zcela přesné, ale pro základní porozumění problematice snad postačí.

... orientační mapa/Podklad: Web Freevectormaps - bolná licence s povinnou atribucí: https://freevectormaps.com/israel/IL-EPS-02-0001?ref=atr

Popisek k mapě. Linie 1 ... námořní hranice mezi Izraelem a Libanonem stanovená izraelskou stranou, linie 29 ... námořní hranice stanovená libanonskou armádou, ale Libanonem oficiálně neuplatňovaná, na rozdíl od linie 23. Sporné území(oněch 860 km čtv.) se nachází mezi liniemi 1 a 23. Kompromis spočívá v tom, že nová hranice má vést po linii 23, přičemž v délce 5 km od izraelské pevniny kopíruje původní izraelskou námořní hranici (linii 1). To má pro Izrael zásadní význam z hlediska bezpečnosti. Z výše uvedeného vyplývá, že většina sporného území (mezi liniemi 1 a 23 připadne Libanonu.

Pokud jde o naleziště zemního plynu, pole Kariš zůstává plně pod izraelskou kontrolou. Pole Qana, které zasahuje do zón obou států, připadne Libanonu – v tom smyslu, že Libanonci tam (za pomoci západních firem) postaví těžební plošinu, zatímco Izrael získá za část pole, které je na jeho "mořském území", ale on tam nebude těžebně aktivní, finanční kompenzaci.

Dlužno dodat, že ne všichni v Izraeli tomu ujednání tleskají. Je před volbami a pravicová opozice ji kritizuje – vadí jí, že kompromis je příliš vstřícný vůči nepříteli, zejména vůči extrémně protiizraelské teroristické organizaci Hizballáh, která má v Libanonu významný vliv. Naproti tomu současná jeruzalémská vláda doufá, že díky využití ložiska Qana Libanonem se sníží jeho závislost na ekonomické pomoci Íránu, který je pro Izrael nepřítelem číslo jedna.

Jak to celé dopadne ukážou příští týdny a měsíce, nicméně s tím základním, od čeho se bude další vývoj odvíjet, jsme se právě seznámili.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 3.10.2022 0:06 | karma článku: 12.81 | přečteno: 184x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 233 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 693 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7338 | Diskuse

Lubomír Stejskal

A toto obhájíte jak, pane Putine?

Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

5.12.2022 v 19:21 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 2396 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Statisticky jsme se již přehoupli do socialismu

Občas na svých přednáškách mluvím o tom, že naše z poloviny socialistická ekonomika již reaguje jinak, než jak kdysi reagovala ekonomika kapitalistická, tržní. Ta z devadesátých let.

7.12.2022 v 15:07 | Karma článku: 45.56 | Přečteno: 10175 | Diskuse

Lucia Žárska

Čínské protesty vyvolaly mezi investory nejistotu

Co se děje v Číně? O víkendu vypukly v Číně rozsáhlé protesty a někteří předpovídají, že se jedná o milník, který by mohl znamenat začátek autoritářské éry vlády prezidenta Si Ťin-pchinga.

5.12.2022 v 15:10 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 140 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Ale ale, modrý hejtman chce zestátňovat

Jihočeský hejtman Martin Kuba z ODS začal tlačit na vládu, kterou vede jeho spolustraník Petr Fiala, aby zestátnila výrobce energií. Komunisté tleskají, ostatní se asi ale diví.

5.12.2022 v 10:09 | Karma článku: 27.00 | Přečteno: 909 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události u nás i ve světě v 48. týdnu

Americká centrální banka patrně zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb, bude jit následovat i ta evropská? Přejdeme z inflace do recese? Tomu a dalším tématům se věnuje následující článek

4.12.2022 v 21:12 | Karma článku: 8.03 | Přečteno: 100 | Diskuse

Michael Pascal Večeř

Falešný strach z eura nás vychází draho!

Češi se bojí, že s přijetím eura všechno zdraží, přitom opak je pravdou. Ve většině zemích totiž po jeho přijetí inflace klesla. Česká ekonomika tak přichází o desítky miliard ročně kvůli falešnému strachu.

1.12.2022 v 18:39 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 445 | Diskuse
Počet článků 4261 Celková karma 18.85 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...