Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Tak nám A. Babiš zhodnotil volby

2. 10. 2022 19:20:25
Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

Přesněji v souvislosti s jeho roztrpčením nad volebním fiaskem. Z devatenácti kandidátů se do horní komory dostali nikoli tři, ale „dva a půl“ kandidáta ANO. Tou „půlkou“ myslím v nadsázce Zdeňka Matuška, který kandidoval za koalici ANO+ČSSD. „Polovinu“ jeho senátorského mandátu si může přivlastnit sociální demokracie.

RECEPT NA NEÚSPĚCH

A mohlo mít ANO ještě o jednu senátorku méně, kdyby na Karlovarsku neudělali Starostové a nezávislí nepochopitelnou chybu a nepostavili do boje o Senát dva kandidáty v podstatě s totožným programem. Končícího senátora Jana Horníka a hejtmana Petra Kulhánka. Naplnilo se rčení, že když se dva perou, třetí se směje. Tím „třetím“ byla v prvním kole Eva Chromcová, kandidátka navržená SPD, která se umístila v prvním kole na druhé příčce a postoupila.

Připomeňme čísla. Chromcové dalo hlas 4557 voličů, Horníkovi 3977 a Kulhánkovi jen o pět (!) méně. Pokud by kandidoval jen jeden z nich s podporou toho druhého a jejich jejich voličský segment by to respektoval, pak by společný kandidát STAN obdržel 7949, což by ho posunulo na druhé místo za zástupkyni ANO Věru Procházkovou, vítězku prvního kola (8343 hlasů).

Druhé kolo by se tedy (podle tohoto teoretického modelu) změnilo na souboj ANO vs STAN a není jisté, že by v něm bylo Babišovo hnutí úspěšné. Takto to mělo snazší, neboť pro většinu voličů je stále přijatelnější populistické hnutí ANO než radikálnější populistická partaj Tomia Okamury.

Volební klání Horník vs Kulhánek (případně v opačném pořadí) je učebnicový návod, jak si počínat, pokud ve volbách nechcete uspět. Funguje spolehlivě.

HYSTERIK NA SCÉNĚ

Zatímco Jan Horník i Petr Kulhánek na neúspěch reagovali věcně a kultivovaně, ne tak na svůj neúspěch Andrej Babiš. Především do jihlavského klání investoval hodně politického kapitálu, ale nejen do něj (souboj Vystrčil vs Nagyová je pouze vrcholem ledovce) a porážku tradičně emočně nezvládl. Místo džentlmenského uznání reality, což zahrnuje i gratulaci vítězi, se uchýlil k slovním útokům, které opět ukázaly, že neumí prohrávat. To v demokracii znamená něco jiného než na fotbale: neúctu k vůli voličů hlasujících pro konkurenčního kandidáta.

TŘI K

Babiš po rozdání senátních karet přišel s nesmyslem zvaným „polistopadový kartel“, do kterého zařadil „tři K“ – muzikanty Kollera a Kluse, přičemž trio doplnil Miroslavem Kalouskem, o němž kdysi pronesl, že je „zloděj zlodějská“ (v červenci 2018). Skutečnost: Na lavici obžalovaných v soudní budově v pražské Spálené ulici sedí Babiš, nikoli Kalousek.

Dále jsme se od A. Babiše dozvěděli, že „z těch kandidátů, kteří se dostali teď do Senátu, je Vystrčil nejhorší“. Dovolím si nesouhlasit. Neznám všechny, ale jsem si jist, že Vystrčil patří k těm nejlepším. Je Babišovo hodnocení podloženo objektivní politickou analýzou, nebo je to ovoce jeho zhrzenosti? Co dokáže vygenerovat tak ubohou urážku, tento jedovatý plivanec určený slušnému politikovi? Člověk může ve férovém klání prohrát, ale nikdy by neměla prohrát jeho morální úroveň, pokud tedy nějakou má.

DEBAKL, NEBO OBROVSKÝ ÚSPĚCH?

Pikantní na jihlavské senátní volbě do druhého kola je vyjádření poražené kandidátky Jany Nagyové pro server iROZHLAS (1. 10. 2022). V rozhovoru opakovaně uvedla, že v žádném případě nejde o neúspěch. Zde jsou čtyři citáty:

- „Pro nás je to obrovský úspěch ... .“

- „V žádném případě to nepovažuji za neúspěch.“

- „Za neúspěch to opravdu nepovažujeme, naopak.“

- „ ... já to osobně považuji za obrovský úspěch.“

Zaznamenalo-li ANO v Jihlavě tak „obrovský úspěch“, pak se člověk nemůže nezeptat, proč Andrej Babiš tak hysterčí? Anebo on a jeho kandidátka nesladili noty? Když jsem se pokoušel přijít věci na kloub, nemohl jsem se vyhnout návštěvě webu hnutí ANO, kde si lze přečíst tuto pozvánku do Jihlavy - na předvolební akci svolanou na 29. září 2022:

Čas: 15:00-18:00. Hudba, guláš, klobásy, koláče, skákací hrady, pivo, nealko, svařák zdarma. Jedeme to ve velkém, protože tahle příležitost už se nebude opakovat. Máme šanci sestřelit pětikoalici jejich 2. nejvyššího ústavního činitele v zemi. Proti jejich Miloši Vystrčilovi stojí naše Jana Nagyová. Přijďte se s námi bavit do Jihlavy a ve druhém kole senátních voleb to pětikoalici spočítáme.

O to tedy šlo.

Sestřelit druhého nejvyššího ústavního činitele a koaliční vládě to spočítat. Dopadlo to ale přesně obráceně, nepomohla podpora ze strany personálních špiček ANO, nepomohla hudba (Bohuš Matuš), nepomohl guláš, klobásy ani koláče, dokonce ani pivo či svařák, předtím štangle salámu, vše zdarma. Navzdory tomu všemu utrpělo ANO v Jihlavě debakl. Proto tak podrážděná Babišova reakce.

Jen jedné věci nerozumím. Jak může někdo nazývat toto fiasko „obrovským úspěchem“.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 2.10.2022 19:20 | karma článku: 43.65 | přečteno: 5015x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 232 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 692 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7337 | Diskuse

Lubomír Stejskal

A toto obhájíte jak, pane Putine?

Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

5.12.2022 v 19:21 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 2396 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michal Vimmer

Kdy padne Fiala ?

Nespokojenci jsou zoufalí : parlament zabetonovaný pohodlnou většinou Fialové 5ky slibuje jen další 3 roky beznaděje. Když si odmyslíme, že místo Fialovy party je v nabídce jedině Babiš, nevězíme po krk v bahně, ale v mlze, že by

8.12.2022 v 14:41 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 644 | Diskuse

Václav Kunft

Tak on Putin vlastně chrání Ukrajinu před Polskem.

Bajkař Putin přišel s dalším výmyslem, ruský medvěd chrání krasavici Ukrajinu před nenasytným polským zubrem.

8.12.2022 v 9:49 | Karma článku: 22.89 | Přečteno: 357 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Trocha drobností z historie

Každý převrat ve společnosti je příležitostí k tomu, jak se dostat k penězům a majetku, jak uchvátit moc a jak ovládat společnost. Potvrzuje to historie nejméně už od cca 15. Století.

8.12.2022 v 7:04 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 357 |

Jan Bartoň

Opoziční smlouva v Praze

Nová rada hlavního města Prahy vznikne na základě opoziční smlouvy mezi SPOLU a ANO. V Událostech, komentářích dostali prostor zástupci pirátů, topky a ANO tuto novou situaci „vysvětlit“.

7.12.2022 v 10:45 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 753 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Zavraždění tří ruských novinářů ve Středoafrické republice 2018

V Putinově Rusku nejen nepohodlní novináři pravidelně vypadávají z oken, jsou zastřeleni, otráveni, či umírají na „ infarkt „. Policie vždy tvrdí, že spáchali sebevraždu pod vlivem drog, nebo vypadli „ neštˇastnou náhodou „.

6.12.2022 v 21:02 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 266 | Diskuse
Počet článků 4261 Celková karma 18.85 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...