Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Když si člověk u volební urny připadá jako blbec

26. 09. 2022 13:35:07
Pavel Mareš, jeden z publicistů přispívajících do názorové stránky Neviditelného psa, se v článku „PŘED URNOU: Můj volební debakl“ (26. 9. 2022) přiznal k osobní chybě. Vložil do úřední obálky pouze jeden lístek.

Místo obou. Hned vysvětlím. Většina z nás volila v komunálních volbách pouze do jednoho zastupitelstva – do zastupitelstva své „radnice“. Ovšem v hlavním městě a v několika statutárních městech, která jsou územně členěna (a tyto celky mají svá vlastní zastupitelstva) vybírali voliči kandidáty jak do „hlavní radnice“, tak do zastupitelstva své městské části či obvodu. To je i případ Pavla Mareše.

2 do 1

V takovém případě je důležité respektovat základní pravidlo. Obě kandidátní listiny se vkládají do jedné úřední obálky.

Cituji z volební instrukce zveřejněné na webu Prahy 6: „Do jedné obálky vkládáte jak hlasovací lístek s kandidáty do Zastupitelstva městské části Praha 6, tak do zastupitelstva hlavního města. Lístky si můžete upravit doma, potažmo ve volební místnosti v prostoru určeném k úpravě hlasovacích lístků, tedy za plentou. Hlasovací lístky pak ve volební místnosti vložíte do úředně označené obálky a vhodíte do volební schránky.“

Z článku Pavla Mareše je zřejmé, že si oba lístky upravil doma, avšak ve volební místnosti se mu stala nepříjemná věc. Do úřední obálky vložil pouze listinu s kandidáty do magistrátního zastupitelstva a tuto obálku pak vhodil do urny. Když pak šel hodit do koše obálku, kterou si přinesl z domova, zjistil, že v ní nedopatřením zůstala kandidátní listina do zastupitelstva městské části.

Dopustil se chyby, která ovšem nemá jiné řešení než to, že zapomenutou kandidátní listinu může využít nanejvýš v kuchyni na loupání brambor. Volební komise mu samozřejmě nemohla dát dodatečnou obálku na vložení této druhé listiny, jak požadoval, protože něco takového pravidla neumožňují. Každý volič může dostat pouze jednu úřední obálku, přičemž volební lístek vhozený do urny volně, tj. aniž by byl vložen do úřední obálky, je neplatný.

Své o tom ví Karel Schwarzenberg, který se právě této chyby dopustil při prezidentských volbách v lednu 2013; tehdy šlo o druhé kolo, v němž sám kandidoval. K. Schwarzenberg k tomu tenkrát řekl: „Je to smůla, ale nedá se nic dělat, je to moje vlastní blbost.“ (Novinky.cz/25. 1. 2013)

Ne tak Pavel Mareš. Píše: „Kdo si vymyslel takovou šikanu? vrtalo mi hlavou po cestě domů.“ A dále: „ ... nízká volební účast možná také souvisí s tím, jak jsou voliči zbytečně šikanováni. Já jsem si tam vskutku připadal jako blbec, i když vinou vlastní nepozornosti, ale než takový naprostý nedostatek vstřícnosti zažít znovu, to už raději příště nikam nepůjdu.“

Šikana? Nedostatek vstřícnosti? Nikoli! Pouze dodržování regulí platných pro všechny. To je důvod nejít příště k volbám? Tomu příliš nerozumím.

Uvedu jinou zkušenost, které mě také mohla přimět k okamžitému rozhodnutí ve stylu „nikdy více“.

Loni v říjnu se volilo do Poslanecké sněmovny, žena byla po těžkém úrazu na vozíku. Přijeli jsme do volebního domu - a před námi schody: chyběl bezbariérový přístup. Roztrpčen jsem pronesl: "Tak tady tvoje volební právo skončilo!"

Byl to samozřejmě nesmysl, kolem procházející voliči mi pomohli s vozíkem nahoru a po odvolení zase dolů - a bylo po problému. Ve volební místnosti jsme celou situaci probrali s předsedkyní komise, ta si náš poznatek zapsala a tím to pro tu chvíli skončilo.

V pátek 23. září 2022 jsme šli volit do stejné budovy znovu, občanský akt jsme spojili s vyzvednutím vnučky ze školky naproti přes ulici; žena po uzdravení už na vozíku není. Já jsem ještě doma podotkl: "Uvidíme, jestli si náš loňský návrh ohledně bezbariérového přístupu vzali k srdci."

Vzali. Schody byly opatřeny profesionálně zhotoveným kovovým nájezdem, žádné dvě pohozené fošny se zaschlou maltou. Konec dobrý, všechno dobré. Kdybych tenkrát zahořkl a rozhodl se volby kvůli popsané epizodě s vozíkem (také jsem si tam chvíli připadal jako blbec) ignorovat, udělal bych fatální chybu: nesmyslně, kvůli lidské chybě (ne své) bych zradil své demokratické přesvědčení.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 26.9.2022 13:35 | karma článku: 22.00 | přečteno: 789x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 235 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Provokace vítězů?

Už jste dnes otevřeli ledničku? A nevypadla na vás palestinská vlajka? Pokud ne, žijete ještě v normálním světě. Jak to ale souvisí se světovým šampionátem v Kataru? Čtěte dál.

6.12.2022 v 23:17 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 693 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu hospodského v Českých Budějovicích

Kdyby někdo v dobách, kdy byl svět ještě „společensky normální“, řekl majiteli hospody, že za inzerát „Přijmu číšnici“ dostane pokutu, hospodský by si nejspíš poklepal na čelo. Dnes si na čelo neklepe.

6.12.2022 v 13:36 | Karma článku: 46.65 | Přečteno: 7344 | Diskuse

Lubomír Stejskal

A toto obhájíte jak, pane Putine?

Pátý prosinec. Zatímco my čekáme na „útok“ Mikuláše a čerta s andělem a vnoučatům chystáme balíčky, agresor na východě připravil jiný balíček. Místo čokolády, ovoce a ořechů poslal na Ukrajinu rakety.

5.12.2022 v 19:21 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 2396 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Putinovi lidé beztrestně loupí, další důkaz z Ukrajiny

Dříve se lupiči maskovali, aby je nebylo poznat. Ti rusáčtí se ovšem nemaskují, protože se za své zločiny nestydí. Tak jako blízký Putinův spolupracovník Alexandr Tkačov, který na Ukrajině ukořistil 160 000 hektarů pozemků.

8.12.2022 v 17:52 | Karma článku: 12.67 | Přečteno: 130 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Někde v dálce trubky končí ….

Jaké trubky? Plynové. Končí u moří severních, jižních, v Rusku, v Norsku a jinde. Ať už jde o plynovody, kdy je plyn tlačen z velké dálky, či plynovody, kdy je čerpán v přístavech z lodí a dále tlačen potrubím ke spotřebiteli.

8.12.2022 v 17:18 | Karma článku: 11.77 | Přečteno: 106 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Kdo je zločinec a kde je?

Mrazí mě z toho, jak zločinci minulí a dnešní jsou jako přes kopírák. Dohadovat se, jestli je horší zločinecká banda uvnitř nebo vně našich hranic, toho se neúčastním. Naše planeta není jediná, kde se něco dělo a děje.

8.12.2022 v 10:58 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 242 | Diskuse

Jaromír Šiša

Výročí bitvy u Slavkova po covidovém půstu,

aneb kdo si hraje nezlobí a může u toho i střílet. Dva virové roky zapříčinily, že účast byla víc než hojná. Už pár let zpět se vzpomínkové akce konají na dvou místech. Prvním je samotná rekonstrukce bitky pod Santonem a

8.12.2022 v 10:06 | Karma článku: 27.36 | Přečteno: 312 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Československo 1938 není zapomenuto

Opět jsem si to s nemalou mírou hrdosti i smutku připomněl v souvislosti s nedávnou návštěvou Justina Welbyho, nejvyššího duchovního představitele Anglikánské církve, na Ukrajině.

8.12.2022 v 8:32 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 4261 Celková karma 18.86 Průměrná čtenost 917

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...