Spíše by bylo s podivem, kdyby v obou hlasováních propadlo. Jako ilustrace poslouží výsledky voleb v Karlových Varech.
Na radnici drží dosud v 35členném zastupitelstvu nejvíce křesel ANO, celkem dvanáct. A Babišovo hnutí zde má i primátorku - Andreu Pfeffer Ferklovou. V těchto volbách ANO posílilo, má o dva mandáty víc, k minimální nadpoloviční většině mu chybí čtyři hlasy. Jde tedy o bohatou nevěstu, která si může vybírat, ostatní formace mají nepoměrně méně hlasů:
Karlovaráci ... 5;
Po čtyřech ... Spolu, SPD a Karlovarská občanská alternativa;
Po dvou ... Piráti a STAN;
Pokud by všechny zmíněné strany chtěly svrhnout ANO z magistrátního trůnu, sílu by na to měly, ale je otázka, zda o to mají zájem, zda by to bylo účelné a zda by pět formací chtělo jít do koalice s SPD. Odhaduji, že pro mnohé z nich je přijatelnější spojenectví s ANO, ostatně v současné 9členné Radě města dle magistrátního webu spolupracují s ANO (5) Karlovaráci (3) a ODS (1 zástupce). Nově by přitom stačilo, kdyby se k ANO připojili pouze Karlovaráci – myšleno z pohledu nadpoloviční většiny. Ovšem nepředbíhejme.
Nikoli na okraj budiž poznamenáno, že v karlovarském zastupitelstvu končí KSČM (2 zástupci), což jen dokresluje propad této partaje do historického zapomnění. Pozdě, ale přece.
Důkaz o oblibě ANO potvrzuje i výsledek volby do Senátu v prvním, tedy karlovarském obvodu. Dlouholetým senátorem (od roku 2004) zde je – a po volbách již nebude – Jan Horník (nyní STAN, dříve ODA), současně starosta Božího Daru (od roku 1990). Výsledek hlasování mohl být pro mnohé překvapením (a pro mě osobně zklamáním, mohu-li to prozradit), neboť do druhého kola postoupily:
Věra Procházková (ANO) ... 25,86 %;
Eva Chromcová (SPD) ... 14,12 %
Po trojím šestiletém „mužském“ období bude tedy občany Karlovarska zastupovat v horní komoře žena. Stranická příslušnost jedné i druhé ovšem působí těžkou hlavu zásadovým pravicovým voličům, kteří jsou postavení před otázku, koho v tomto případě volit. Nejít k volbám není hodno skutečných demokratů, k volbám jít znamená mít dilema. Jak tento oříšek rozlousknou?
Jsem dalek od toho, abych někomu radil, jen si dovolím nanést do diskuse, že když mohou obstruovat politici (zde myšleno zákonodárci Poslanecké sněmovny), proč by nemohli – jistěže jinou formou než oni – obstruovat voliči. A pozor: neuvádím jak, ale proč. Aby se zachovali jako demokraté a současně nezradili své politické přesvědčení.
•
Poznámka banální, nadbytečná, ale přesto ji napíšu. Kdo rozhodl o tom, že se senátor Jan Horník bude z Valdštejnského paláce stěhovat? Voliči senátního obvodu č. 1. Kdyby senátorem zůstal, kdo by o tom rozhodl? Opět voliči senátního obvodu č. 1. A pak že chodit k volbám nemá smysl. Má!
Jak jsem byl jako volič úspěšný? Jen částečně. Formace, které jsem v komunálních volbách hlas nedal, výrazně zvítězila. Drtivá většina z těch, které jsem zakřížkoval, se do zastupitelstva obce dostala. V senátních volbách můj hlas – totální propadák. Fotbalově řečeno jsem prohrál 1:2.